Բրյուսելում ստորագրվել է ԵՄ հետազոտությունների և նորարարության շրջանակային ծրագրին Հայաստանի մասնակցության մասին համաձայնագիրը
Բրյուսելում մայիսի 19-ին տեղի ունեցավ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև Եվրոպական միության «Հորիզոն – 2020» հետազոտությունների և նորարարության շրջանակային ծրագրին Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչության փոխանցմամբ՝ հայկական կողմից համաձայնագիրը ստորագրեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, Եվրոպական միության կողմից` ԵՄ Հետազոտության, գիտության և նորարարության հարցերով հանձնակատար Կարլոս Մոյդըսը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության համակարգմամբ Հայաստանի` ծրագրին միանալու շուրջ բանակցությունները Երևանի և Բրյուսելի միջև ընթանում էին վերջին երկու տարիների ընթացքում:
Հորիզոն-2020 շրջանակային ծրագիրն իրականացվելու է մինչև 2020 թվականը: Ծրագրին Հայաստանի մասնակցությունը կնպաստի մեր գիտական համայնքի հետազոտությունների եվրոպական տարածք ինտեգրվելուն, եվրոպական առաջատար գիտական կենտրոնների հետ համագործակցությանը, նորարարական մոտեցումների և մեթոդների զարգացմանը, ինչը կնպաստի Հայաստանում կայուն զարգացման ծրագրերին: Միաժամանակ այս ոլորտներում սերտ համագործակցությունը որակական նոր որակ կհաղորդի Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին:

Agreement over Armenia’s participation in EU Research and Innovation framework program signed in Brussels
On May 19 the Government of Armenia and the European Commission signed an agreement over Armenia’s participation in the “Horizon-2020” EU Research and Innovation framework program in Brussels, Press Service of the MFA of Armenia informed.
STEPANAKERT, MAY 20, ARTSAKHPRESS:  From the Armenian side, the agreement was signed by the Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan, and from the EU side the agreement was signed by the EU Commissioner on Research, Science and Innovation Affairs Carlos Moedas.
By the coordination of the MFA of Armenia the negotiations between Yerevan and Brussels over Armenia’s participation in the program were being held during the last two years.
Horizon-2020 framework program will be implemented until 2020. Armenia’s participation in the program will contribute to the integration of our scientific community’s researches into the European area, the cooperation with the European leading scientific centers, the development of innovative approaches and methods, which in its turn will lead to the sustainable development programs in Armenia. Moreover, the close cooperation in these fields will give new quality to the Armenia-EU relations.