Բունդեսթագի փոխխոսնակ. Խորհրդարանի բանաձեւը կհարգի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Հայաստանի ԱԺ-ում հայտնել է Գերմանիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Էդելգարդ Բուլմանը իր հայ գործընկեր Էդուարդ Շարմազանովի հետ ճեպազրույցի ընթացքում:
Նա հիշեցրել է, որ հունիսի 2-ին Բունդեսթագում կանցնի ՔԴՄ/ ՔՍՄ խմբակցությունների, Սոցիալ դեմոկրատական կուսակցության ու «Կանաչներ» խմբակցության բանաձեւի նախագիծը: Բանաձեւում առաջին հերթին դատապարտվելու է հայերի ու այլ քրիստոնյա ժողովուրդների նկատմամբ Օսմանյան կայսրությունում իրականացված բռնությունները: «Առաջին հերթին կարեւոր է միշտ կենդանի պահել անցյալի մասին հիշողությունը: Հենց այդ պատճառով էլ մենք կհարգենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, նաեւ կդատապատենք Գերմանական կայսրության տխրահռչակ դերը, որը չի կանգնեցրել գլխավոր դաշնակցի՝ Օսմանյան Թուրքիայի հանցագործությունները»,- հայտնել է փոխխոսնակը:
Նա հիշեցրել է, որ 1998-ին Գերմանիայի կառավարությունը հրապարակել է մի շարք փաստաթղթեր, որոնք ներկայացվել են Հայաստանի ու Թուրքիայի կառավարություններին: Այդ փաստաթղթերից հետեւում է, որ կայսերական Գերմանիան դիվանագիտական ալիքներով գիտեր, թե ինչ է կատարվում Օսմանյան կայսրությունում: Դրա համար էլ հիմա Գերմանիան պատմական պատասխանատվություն է ստանձնում, հավելել է Բուլմանը:
Անցած տասնամյակներին գերմանական ժողովուրդը բավականին հուշարձաններ է կանգնեցրել, որպեսզի չմոռանա այն մասին , ինչ կատարվել է հրեա ժողովրդի հետ, ու չմոռանա Գերմանիայի պատասխանատվությունը կատարվածի համար:
Պետք է հիշել ոչ միայն հանցագործություններին անմիջական մասնակցության, այլեւ սերունդների պատասխանատվության մասին: Միայն այդ դեպքում կարող է արմատանալ հիշողության մշակույթը, շեշտել է նա:
Չի կարելի չհիշատակել, որ Թուրքիայում շատանում են այն մարդիկ, որոնք համարձակվում են խոսել իրենց անցյալի մասին, այն մասին ինչ կատարվել է իրենց երկրում:
«Մենք կարող ենք օգնել Հայաստանի ու Թուրքիայի հասարակություններին ճանապարհներ գտնել երկխոսության համար ու միասին առերեսվել իրենց պատմությանը: Մենք կարծում ենք, որ սա այն ճանապարհն է, որով այդ երկրները կարող են գնալ՝ սկսելով հարաբերություններ ու երկխոսություն»,- ամփոփել է Բունդեսթագի փոխխոսնակը:

Bundestag resolution on Armenian Genocide will condemn infamous role of Germany: Bundestag Vice-President
The adoption of the Armenian Genocide resolution which is going to be discussed in German Bundestag on June 2, is very important in terms of keeping always alive the memory of the violent crime, Edelgard Bulmahn, Vice-President of the German Bundestag said this to journalists in the National Assembly of Armenia.
STEPANAKERT, MAY 24, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Earlier he met the Armenian Deputy Parliament Speaker Eduard Sharmazanov and discussed bilateral issues with him.
“This resolution will firstly condemn the deportations, massacres and violence against the Armenian and other people living in the Ottoman Empire. We think that it is first and foremost important to keep alive that memory. Thus, with this resolution we will commemorate the victims of the Armenian Genocide, and will condemn the role of Germany for being an ally of Turkey that time and not preventing that crime,” Bundestag Vice-President stated.
Speaking about her country and German people on the issue of the Holocaust recognition, she stated that taking a responsibility means a commitment to transform this responsibility to the new generations. “The number of people in Turkey, who face their history and criticize the actions of their government during that times, is gradually increasing,” she said. She added that they want to take a responsibility over the reconciliation of the Armenian and Turkish people, creating dialogue between them in order to jointly face the history.