Բունդեսթագի փոխխոսնակ. Խորհրդարանի բանաձեւը կհարգի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Հայաստանի ԱԺ-ում հայտնել է Գերմանիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Էդելգարդ Բուլմանը իր հայ գործընկեր Էդուարդ Շարմազանովի հետ ճեպազրույցի ընթացքում:
Նա հիշեցրել է, որ հունիսի 2-ին Բունդեսթագում կանցնի ՔԴՄ/ ՔՍՄ խմբակցությունների, Սոցիալ դեմոկրատական կուսակցության ու «Կանաչներ» խմբակցության բանաձեւի նախագիծը: Բանաձեւում առաջին հերթին դատապարտվելու է հայերի ու այլ քրիստոնյա ժողովուրդների նկատմամբ Օսմանյան կայսրությունում իրականացված բռնությունները: «Առաջին հերթին կարեւոր է միշտ կենդանի պահել անցյալի մասին հիշողությունը: Հենց այդ պատճառով էլ մենք կհարգենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, նաեւ կդատապատենք Գերմանական կայսրության տխրահռչակ դերը, որը չի կանգնեցրել գլխավոր դաշնակցի՝ Օսմանյան Թուրքիայի հանցագործությունները»,- հայտնել է փոխխոսնակը:
Նա հիշեցրել է, որ 1998-ին Գերմանիայի կառավարությունը հրապարակել է մի շարք փաստաթղթեր, որոնք ներկայացվել են Հայաստանի ու Թուրքիայի կառավարություններին: Այդ փաստաթղթերից հետեւում է, որ կայսերական Գերմանիան դիվանագիտական ալիքներով գիտեր, թե ինչ է կատարվում Օսմանյան կայսրությունում: Դրա համար էլ հիմա Գերմանիան պատմական պատասխանատվություն է ստանձնում, հավելել է Բուլմանը:
Անցած տասնամյակներին գերմանական ժողովուրդը բավականին հուշարձաններ է կանգնեցրել, որպեսզի չմոռանա այն մասին , ինչ կատարվել է հրեա ժողովրդի հետ, ու չմոռանա Գերմանիայի պատասխանատվությունը կատարվածի համար:
Պետք է հիշել ոչ միայն հանցագործություններին անմիջական մասնակցության, այլեւ սերունդների պատասխանատվության մասին: Միայն այդ դեպքում կարող է արմատանալ հիշողության մշակույթը, շեշտել է նա:
Չի կարելի չհիշատակել, որ Թուրքիայում շատանում են այն մարդիկ, որոնք համարձակվում են խոսել իրենց անցյալի մասին, այն մասին ինչ կատարվել է իրենց երկրում:
«Մենք կարող ենք օգնել Հայաստանի ու Թուրքիայի հասարակություններին ճանապարհներ գտնել երկխոսության համար ու միասին առերեսվել իրենց պատմությանը: Մենք կարծում ենք, որ սա այն ճանապարհն է, որով այդ երկրները կարող են գնալ՝ սկսելով հարաբերություններ ու երկխոսություն»,- ամփոփել է Բունդեսթագի փոխխոսնակը:

Вице-спикер парламента Германии: Резолюция Бундестага почтит память жертв Геноцида армян
СТЕПАНАКЕРТ, мая 24 АРЦАХПРЕСС - Об этом заявила в парламенте Армении вице-спикер парламента Германии Эдельгард Бульман на брифинге со своим армянским коллегой Эдуардом Шармазановым.
Она напомнила, что 2 июня в Бундестаге будет осуждаться проект резолюции фракций ХДС/ХСС, Социал-демократической партии и фракции «Зелёные».  В резолюции в первую очередь будут осуждено насилие против армян и других христианских народов Османской империи. «В первую очередь важно всегда держать живой память о прошлом. Именно поэтому  мы упомянем жертв Геноцида армян, а также осудим печально известную роль Германской империи – главного союзника Османской Турции, чьи преступления она не остановила», - заявила вице-спикер.
Она напомнила, что в 1998 г правительство Германии опубликовало ряд документов, которые  были предоставлены правительству Армении и Турции. Из этих документов следует, что кайзеровская Германия по дипломатическим каналам знала, что происходило в то время в Османской империи. Поэтому теперь Германия берёт на себя историческую ответственность, добавила Бульман.
За прошедшие десятилетия германский народ возвёл немало памятников, чтобы не забыть о том, что было совершено с еврейским народом, и не забыть ответственность Германии за случившееся.
Нужно помнить не только о непосредственной причастности к преступлениям, но и об ответственности поколений. Только тогда может укорениться культура памяти, подчеркнула она.
Нельзя не упомянуть, что и в Турции становится всё больше людей, которые осмеливаются говорить о своём прошлом, о том, что произошло в их стране.
«Мы хотим помочь обществам Армении и Турции найти пути для диалога и вместе взглянуть в лицо своей истории.  Мы думаем, это тот путь, по которому эти страны могут пойти, установив отношения и начав диалог», – подытожила вице-спикер Бундестага.