ՎԶԵԲ-ի ղեկավարը պետք է Բաքվում բարձրացնի Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հարցը. Human Rights Watch
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Սումա Չաքրաբարտին մայիսի 24-25-ին Բաքու այցի ընթացքում պետք է բարձրաձայնի մարդու իրավունքների վիճակին առնչվող հարցեր, ասված է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության հաղորդագրության մեջ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ադրբեջանի կառավարության ճնշումներն ընդդեմ անկախ ձայների չեն համապատասխանում բանկի կանոնադրությանը՝ միակ միջազգային ֆինանսական կազմակերպության, որը քաղաքական մանդատ ունի բազմակուսակցական ժողովրդավարության ու բազմակարծության հանդեպ»,-ասված է փաստաթղթում։
Ադրբեջանի կառավարությունը հարձակում է իրականացնում լրագրողների, լրատվամիջոցների, հասարակական ակտիվիստների, անկախ հասարակական կազմակերպությունների վրա»,-ասել է Human Rights Watch-ի ավագ գիտաշխատող Ջեսիկա Էվանսը։
«Կառավարությունը խախտում է նաև քաղաքացիական ու քաղաքական իրավունքը, որը պահանջվում է ՎԶԵԲ-ի կանոնադրությամբ»,-ասել է նա։
Բացի այդ, բանկը հաճախորդներից պահանջում է երկրի ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման համար կատարել հանքարդյունաբերության ոլորտում թափանցիկության նախաձեռնության սկզբունքներն ու պահանջները։
Իր նամակում HRW-ը Չաքրաբարտիին կոչ է արել մտահոգություն հայտնել Ադրբեջանի կառավարության կողմից մարդու իրավունքների խախտումների առնչությամբ, կառավարությանը կոչ անել բարեփոխումներ անցկացնել, ազատ արձակել ակտիվիստներին, լրագրողներին և կառավարության քննադատներին, որոնք բանտարկվել են քաղաքական դրդապատճառներով, այդ թվում՝ լրագրող Խադիջա Իսմայիլովային։
Նաև կոչ է արվել պահանջել դադարեցնել ճնշումը հասարակական կազմակերպությունների ու դրանց աշխատակիցների վրա, ապասառեցնել նրանց բանկային հաշիվները, չեղարկել սահմանափակող օրենքները լրատվամիջոցների ու հասարակական կազմակերպությունների համար և թույլատրել դրանց ֆինանսավորումն արտերկրից։

Глава ЕБРР должен поднять в Баку вопрос прав человека - Human Rights Watch
Президент Европейского банка реконструкции и развития Сума Чакрабарти должен поднять вопросы, касающиеся прав человека во время посещения Баку 24-25 мая, говорится в заявлении Human Rights Watch.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 24 АРЦАХПРЕСС - “Репрессии правительства Азербайджана против независимых голосов не согласуются с принципами, изложенными в уставе Европейского банка реконструкции и развития - единственного международного финансового учреждения, которое имеет политический мандат на поддержку с многопартийной демократией и плюрализмом», - отмечено в документе.
"Правительство Азербайджана ведет драматическое наступление на журналистов, СМИ,  общественных активистов и независимые общественные организации," -сказала Джессика Эванс, старший научный сотрудник  Human Rights Watch.
"При этом, правительство нарушает  гражданские и политические права, требуемые уставом Европейского банка развития."
Кроме того, банк требует от клиентов соблюдать  принципы и требования  Инициативы прозрачности  добывающих отраслей для  эффективного управления  ресурсами страны.
В своем письме HRW призвала сэра Чакрабарти выразить озабоченность в Баку  пренебрежением азербайджанским правительством  прав человека, призвать правительство провести реформы, освободить  активистов, журналистов и других критиков правительства , осужденных  по политическим мотивам, включая журналистку Хадиджу Исмайлову.
Также главу ЕБРД призвали потребовать  прекратить давление на НПО и их  сотрудников; разморозить их банковские счета,  отменить  ограничительные законы против НПО и СМИ, разрешить их иностранное финансирование.