Վենետիկի կինոփառատոնում ցուցադրվել է թուրք ռեժիսորի` Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող ֆիլմը
Վենետիկի 71-րդ փառատոնի հիմնական մրցույթի շրջանակներում օգոստոսի 31-ին ցուցադրվել է Գերմանիայի՝ ազգությամբ թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինի «Սպի» ֆիլմը, որը պատմում է 1915 թվականին Թուրքիայում իրագործված ցեղասպանության հետեւանքների մասին, «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Գլխավոր հերոսը հայաբնակ գյուղերից մեկի երիտասարդ մի բնակիչ է, որը հրաշքով փրկվել  է կոտորածից եւ, իմանալով, որ իր երկու դուստրերը ողջ են մնացել, նրանց փնտրելու է մեկնել աշխարհով մեկ:
Ինչպես նշել է «Ինտերֆաքս»-ը, ֆիլմը մի քանի երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, համատեղ արտադրանքն է: Ռուսական կողմից որպես պրոդյուսերներ են հանդես եկել Ռուբեն Դիշդիշյանը եւ Արամ Մովսիսյանը:

На Венецианском кинофестивале показали фильм о последствиях геноцида армян в Турции
Фильм, снятый с участием российских продюсеров, был представлен в воскресенье в основном конкурсе 71-го
Фильм, снятый с участием российских продюсеров, был представлен в воскресенье в основном конкурсе 71-го Венецианского фестиваля, сообщает Арcaхпресс со ссылкой на INTERFAX.RU. Картина немецкого режиссера турецкого происхождения Фатиха Акина "Шрам" (The Cut) была показана в рамках основного конкурса. Фильм рассказывает о последствиях геноцида армян в Турции в 1915 году. Главный герой, молодой житель армянской деревни, чудом выживает во время резни и, узнав, что его две дочери остались в живых, отправляется их искать по всему миру.
Фильм представляет собой результат копродукции нескольких стран, в том числе - России. С российской стороны продюсерами выступили Рубен Дишдишян и Арам Мовсесян. 71-й Венецианский фестиваль проходит в эти дни в Италии. Фестиваль продлится до 6 сентября.