Ձերբակալվել են Աֆղանստանի երկու քաղաքացիներ, որոնք փորձել են Արաքս գետով հատել հայ-թուրքական սահմանը
ՀՀ-ում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ուժերի սահմանապահ վարչության աշխատակիցները ձերբակալել են Աֆղանստանի երկու քաղաքացիների, որոնք ապօրինի հատել են հայ-թուքական սահմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում Ռուսաստանի ԱԴՈՒ սահմանապահ վարչության լրատվական ծառայությունից հայտնել են, որ սահմանամերձ հատվածում աշխատող տեղի բնակիչներից հուլիսի 6-ին տեղեկատվություն է ստացվել, որ Թուրքիայի կողմից անծանոթ անձը դուրս է եկել սահմանային Արաքս գետի ափ: Մի քանի րոպե անց Արտաշատի սահմանապահ ջոկատի խումբը կազմակերպել է գաղտնի հետապնդում: Օգտագործելով հանգամանքը, որ Արաքսը սակավաջուր է` սահմանախախտը անցել է ջրի մեջով և փորձել թաքնվել թփերի մեջ:
Հենց այդ պահին սահմանապահները ձերբակալել են նրան: Մի քանի րոպե անց նկատվել է երկրորդ սահմանախախտը, որը ևս ձերբակալվել է սահմանը հատելուց հետո:
Ձերբակալվածների նախնական հարցաքննությամբ պարզվել է, որ նրանք Աֆղանստանի քաղաքացիներ են և մտադրություն են ունեցել Հայաստանի տարածքով անցնել Եվրամիության երկրներ: Սահմանախախտների մոտ հայտնաբերվել է ուսի պայուսակ, որում տեղավորված են եղել անձնական իրեր և երկու «Նոկիա» հեռախոս: Ձերբակալվածները հանձնվել են ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը, որը ստուգում է իրավախախտության նրանց վարկածը:
ՀՀ-ում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ուժերի սահմանապահ վարչության պետ, գեներալ-մայոր Անատոլի Միխեեվը որոշում է կայացրել խրախուսել տեղի բնակիչներին` արժեքավոր նվերներով:

Задержаны двое граждан Афганистана, которые незаконно пересекли армяно-турецкую границу
Сотрудники Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения задержали двух граждан Афганистана, которые незаконно пересекли армяно-турецкую границу.
СТЕПАНАКЕРТ, июля 8 АРЦАХПРЕСС  - Об этом сообщает пресс-служба Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения.
6 июля т.г. от местных жителей, работающих в непосредственной близости от границы, поступила информация о том, что со стороны Турции неизвестный человек вышел на берег пограничной реки Аракс.
Через несколько минут тревожная группа пограничников Арташатского пограничного отряда организовала скрытное наблюдение и прикрытие государственной границы Республики Армении.
Используя то обстоятельство, что в это время Аракс мелководный, нарушитель преодолел реку и попытался скрыться в кустах. В это же время пограничники задержали злоумышленника.
Через несколько минут был замечен второй нарушитель, который тоже был задержан составом пограничного наряда после пересечения границы.
В результате первичного опроса задержанные пояснили, что они является гражданами Афганистана, и намеревались транзитом через Армению добраться до стран Европейского союза.
В ходе досмотра у нарушителей обнаружен рюкзак, в котором размещались личные вещи и 2 мобильных телефона фирмы «Nokia».
Этим же днём, после проведенных фильтрационных мероприятий, нарушители границы установленным порядком переданы сотрудникам СНБ при Правительстве Республики Армения, которые проверят версию задержанных граждан. Начальник Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения генерал-майор Михеев А.Д. принял решение о поощрении местных жителей ценными подарками.
Слаженные действия на границе правоохранительных органов и населения – фундамент пограничной безопасности Республики Армения.