ՀՀ ԱԱԾ-ն բացահայտել է զինված խմբին հանցավոր օժանդակություն ցույց տվող անձանց ևս մեկ խումբ
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է միջոցներ ձեռնարկել ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքը զավթած խմբի կողմից 2016թ. հուլիսի 23-ին միակողմանիորեն դադարեցված բանակցային գործընթացը վերականգնելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Մասնավորապես, առաջարկվել է մինչ օրս պարբերաբար բուժօգնություն ստացող զինված խմբի վիրավոր անդամներից մեկին տեղափոխել հիվանդանոց՝ նրա առողջական վիճակին համարժեք և պատշաճ ստացիոնար բուժումն ապահովելու համար, սակայն այդ առաջարկը զինյալների կողմից մերժվել է:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հուլիսի 25-ին տարածած հայտարարությամբ տեղեկացնում է նաև, որ զինված խմբի կողմից ՊՊԾ գնդի տարածքի զավթման փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում իրականացվել են նոր ձերբակալություններ և բացահայտվել է զինված խմբին հանցավոր օժանդակություն ցույց տվող անձանց ևս մեկ խումբ:
Այսպես, ստացված տվյալների համաձայն, զինված հարձակման համար անհրաժեշտ բեռնատարը դրա սեփականատեր Խ.Գ.-ից խմբի առանձին անդամները վերցրել են նրա ընտանիքի հետ հաշվեհարդար տեսնելու սպառնալիքով: Միաժամանակ բացահայտվել է, որ խմբի առանձին անդամներ դրդել են դրսում գտնվող իրենց հանցակիցներին, բենզինով և յուղով շշալցված պայթուցիկներ օգտագործելու միջոցով, ճեղքել Խորենացու փողոցի ոստիկանական շղթան և վերցնել իրենց կողմից հափշտակված հրազենը:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը նախազգուշացնում է, որ զինված խմբին հանցակցելու իրական մտադրություններ ունեցող այլ անձինք ևս անհատականացված են և ներկայումս գտնվում են իրավասու պետական մարմինների մշտադիտարկման ներքո: Նրանց հնարավոր հանցավոր գործողությունների կասեցման կամ խափանման համար ձեռնարկվում են օրինական և հասանելի բոլոր միջոցները:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը համոզված է, որ իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծմանը տանող ճանապարհ դեռ կա և կոչ է անում զինված խմբի բոլոր անդամներին անհապաղ դադարեցնել իրենց հանցավոր գործունեությունը, ներառյալ՝ մարդկանց կյանքի, առողջության և գույքի դեմ ուղղված բռնարարքները, կամովին վայր դնել զենքն ու առանց դիմադրության հանձնվել իշխանություններին: Դրա համար թեև քիչ, բայց դեռ ժամանակ կա:
«Հիշեցնում ենք, որ կատարված հանցանքի համար անխուսափելիորեն վրա հասնելիք քրեական պատժի տեսակը և խստության աստիճանը որոշվելու են զինված խմբի յուրաքանչյուր անդամի գործողությունների բնույթով և առաջացրած հետևանքների ծանրությամբ: ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված պայմանների առկայության դեպքում հանցագործությունից կամովին հրաժարված անձինք կարող են ազատվել քրեական պատասխանատվությունից:
Այս կապակցությամբ հուլիսի 25-ին զինյալներին բաժանվել են գրավոր պարզաբանումներ, ինչպես նաև բացատրվել է նրանց կողմից պարտադիր կատարման ենթակա գործողությունների հաջորդականությունը և հանձվելու երթուղին»,-ասված է ԱԱԾ հայտարարության մեջ:

The National Security Service of Armenia continues to take measures for restoring the negotiations process which was unilaterally suspended by the gunmen on July 23 who siezed the Police HQ on July 17.
Armenian National Security Service reveals another group providing criminal assistance to gunmen
STEPANAKERT, JULY 25, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: In particular, it was offered to take one of the wounded members of the gunmen to hospital to ensure adequate and proper medical treatment for his health, however, the gunmen rejected this proposal.
In the July 25 statement the NSS of Armenia informed that new arrests have been carried out over seized Police HQ by the gunmen, and another group, supporting the gunmen, has been revealed.
The National Security Service warns that other persons having an intent to join the gunmen are also individualized and currently are under the attention of the competent state bodies. All legitimate and available measures are being taken to suspend or suppress their possible criminal actions.
The NSS of Armenia is confident there is still a way for the peaceful resolution of the situation and calls all the gunmen to immediately stop their criminal activity, including also the violence against the human life, health and the property, to voluntarily lay down the weapons and surrender to the authorities without a resistance. There is still time for it.
“We recall that the type of criminal penalty and the degree of severity for the committed crime will be determined by the nature of each of the gunmen’s actions and the consequences caused by it. In case of the presence of the conditions stipulated by the Armenian law, those persons, who voluntarily refused from the crime, may be exempted from the criminal liability.
In this regard, on July 25, written explanations were given to the gunmen, as well as they were explained the sequence of the actions and the steps of surrendering which they ought to do”, the NSS’s statement reads.