Amazon-ի հիմնադիրը դարձել է աշխարհի ամենահարուստ երրորդ մարդը
Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը դարձել է աշխարհի ամենահարուստ երրորդ մարդը` Amazon-ի եկամուտների և ընկերության ակցիաների աճի շնորհիվ, գրում է BBC-ն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Բեզոսին է պատկանում Amazon-ի արժեթղթերի 18 տոկոսը, որոնք հինգշաբթի օրը 2 տոկոսի աճ են գրանցել: Forbes-ը հաշվարկել է, որ նրա կարողությունը 65,3 միլիարդ դոլար է դարձել:
Amazon-ի եկամուտները գերազանցել են վերլուծաբանների սպասումները՝ անցած տարվա ցուցանիշների համեմատ աճելով 31 տոկոս և երկրորդ եռամսյակում հասնելով30,4 միլիարդ դոլարի:
Էլեկտրոնային առևտրի հսկայի շահույթը կազմել է 857 միլիոն դոլար: 2015 թվականին ընկերության շահույթը 92 միլիոն դոլար է եղել:
Forbes-ի տվյալներով՝ Բեզոսի կարղությանը գերազանցում է միայն Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսի կարողությունը (78 միլիարդ դոլար) և Zara-ի հիմնադիր Ամանչիո Օրտեգայի կարողությունը (73,1 միլիարդ դոլար):

Strong earnings from Amazon and a boost to the company's stock have made its founder, Jeff Bezos, the world's third richest man, Reuters reports, citing Forbes.
Amazon boss becomes third richest man
STEPANAKERT, JULY 29, ARTSAKHPRESS: Mr Bezos's owns 18% of Amazon's shares, which rose 2% in trading on Thursday. Forbes estimated his fortune to be $65.3bn (£49.6bn).
Amazon's revenue beat analysts' expectations, climbing 31% from last year to $30.4bn in the second quarter.
Profit for the e-commerce giant was $857m, compared with $92m in 2015.
Amazon had developed a reputation for announcing little or no profit each quarter, but appeared to hit a turning point last year and has seen improving earnings since.
Amazon shares have spiked 50% since February.
Amazon's Prime membership, which offers extra services including free shipping for an annual fee, saw impressive international growth.
In June, Amazon launched Prime in India to take advantage of the country's large consumer market.
"It's been a busy few months for Amazon around the world, and particularly in India - where we launched a new [Amazon Web Services] Region, introduced Prime with unlimited free shipping, and announced that Prime Video is coming soon, offering Prime members in India exclusive access to Amazon Original Series and Movies - including original content featuring top Indian creators and talent," said Mr Bezos.