Ուրուգվայն առաջինը ցրեց թուրքական ժխտողականության խավարը. Շարմազանովը՝ Ուրուգվայի փոխնախագահին
Աշխատանքային այցով Ուրուգվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Ուրուգվայ պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 7-ին հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Ռաուլ Սենդիկի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության հետագա ընդլայնումն ու զարգացումը: Երկուստեք նշվել է, որ չնայած մեծ հեռավորությանը՝ Հայաստանն ու Ուրուգվայը բարեկամ երկրներ են:
ԱԺ փոխնախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ Ուրուգվայն աշխարհում առաջին երկիրն էր, որը, 1965 թվականին ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, ցրեց թուրքական ժխտողականության խավարը: «Մենք պետք է միասնաբար պայքարենք ընդդեմ թուրքական ժխտողականության: Թուրքիան ի վերջո պետք է առերեսվի սեփական պատմությանը»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը: Ուրուգվայի փոխնախագահ Ռաուլ Սենդիկն իր հերթին կարեւորել է միջազգային հանրության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը մասնավորապես նշել է. «Ադրբեջանը պետք է հարգի արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացման սկզբունքը: Բանակցային գործընթացում միակ խոչընդոտ ստեղծողն Ադրբեջանն է, որը դրսեւորում է անթույլատրելի վարքագիծ»: Հայկական պատվիրակության անդամներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Միքայել Մանուկյանն էլ ընդգծել են, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ երկխոսության:
Ռաուլ Սենդիկն իր հերթին նշել է, որ Ուրուգվայը սատարում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը եւ դեմ է հիմնախնդրի ռազմական ճանապարհով լուծման ցանկացած փորձի:

Uruguay was first to dispel darkness of Turkish denial – Deputy Speaker of Armenian Parliament
On September 7, the delegation on an official visit to Uruguay , led by the RA National Assembly Vice President, Head of the Armenia–Uruguay parliamentary friendship group Eduard Sharmazanov and comprised of the NA MPs Sukias Avetisyan and Mikayel Manukyan, met with the Vice President and the Senate President of the Oriental Republic of Uruguay Raúl Fernando Sendic Rodríguez, press service of the Parliament informed.
Uruguay was first to dispel darkness of  Turkish denial – Deputy Speaker of Armenian Parliament
STEPANAKERT, SEPTEMBER 9, ARTSAKHPRESS: The parties highlighted the further expansion and development of cooperation between the two countries’ parliaments. It was mutually noted that in spite of the great distance, Armenia and  Uruguay are friendly countries.
The Deputy Speaker noted with satisfaction that  Uruguay was the first country to dispel the darkness of Turkish denial, recognizing the Armenian Genocide in 1965. “We should unitedly struggle against Turkish denial.  Turkey must eventually confront its own history.” - Eduard Sharmazanov emphasized.  Uruguayan Vice President Raúl Sendic, in his turn, spotlighted the recognition and condemnation of the Armenian Genocide by the international community.
The parties touched upon the process of the NK conflict settlement. In his context the RA NA Vice President particularly noted, “  Azerbaijan must respect the principle of complete exercise of the right to self-determination of the Artsakh Armenians. In the process of talks  Azerbaijan is the only obstacle creator, displaying unacceptable behavior.” Delegation members Sukias Avetisyan and Mikayel Manukyan emphasized that  Azerbaijan is not ready to talks.
Raúl Sendic, in turn, stated that  Uruguay supports the peaceful settlement of the NK conflict and is against any attempt of military resolution of the conflict.