Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հարավային Օսիայի Անկախության օրվա առթիվ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հարավային Օսիայի Հանրապետության Նախագահ Լեոնիդ Տիբիլովին` Անկախության օրվա առթիվ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ուղերձում ասված է.
<<Հարգելի Լեոնիդ Խարիտոնի,
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ եւ Հարավային Օսիայի ողջ ժողովրդին` Անկախության 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Հարավային Օսիան մեզ համար հանդիսանում է եղբայրական պետություն, որի հետ մենք ունենք շատ ընդհանրություններ պատմության, մշակույթի եւ մեր ժողովուրդների ավանդույթների մեջ: Արցախում բարձր են գնահատում ձեր բարեկամությունը:
Անկախ պետականության կերտման ընթացքում Հարավային Օսիայի ժողովուրդն անցել է դժվարին ու փառավոր ուղի՝ ցուցաբերելով իսկական տոկունության եւ հերոսության օրինակ:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ Ձեզ` մեծարգո Լեոնիդ Խարիտոնի, եւ Հարավային Օսիայի ողջ ժողովրդին` այս մեծ տոնի կապակցությամբ:

President Sahakyan sends congratulatory letter to President of South Ossetian Republic
President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan sent a congratulatory letter to President of the South Ossetian Republic Leonid Tibilov in connection with the Independence day on September 20, press service of the NKR Presidential administration informed.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 20, ARTSAKHPRESS: The letter reads:
"Respectful Mr. Tibilov,
On behalf of the people and authorities of the Nagorno Karabakh Republic and personally myself I extend my cordial congratulations to You and the whole people of South Ossetia on the 26th anniversary of the Independence.
South Ossetia is a fraternal state for us with which we have much in common in history, culture and national traditions.
Your friendship is highly appreciated in Nagorno Karabakh.
During the formation of its independent statehood South Ossetia has passed a difficult and glorious way demonstrating a true example of endurance and heroism.
I once again congratulate You, Your Excellency, and the whole people of South Ossetia on this great holiday. Peace, prosperity and further successes to the fraternal South Ossetia."