Արցախը ճանաչելի է դառնում նաև Ձեզանով. Աշոտ Ղուլյանը՝ Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, սեպտեմբերի 27-ին, Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Նշենք, որ Քերոլայն Քոքսի հետ Արցախ են ժամանել նաեւ Մարդասիրական օգնություն բարեգործական կազմակերպության (HART-Humanitarian Aid Relief Trust) անդամները:
ԼՂՀ ԱԺ-ից հայտնում են, որ ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Բարոնուհի Քոքսի 85-րդ այցը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն հատկանշական է այն իմաստով, որ տեղի է ունենում Արցախի անկախ պետականության 25 ամյակի օրերին:
«Արցախը ճանաչելի է դառնում նաեւ Ձեզանով, քանզի ամեն անգամ Դուք բարեկամների նոր խումբ եք բերում Արցախ: Այդ հանգամանքը շատ կարեւոր է, քանի որ Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է ապակողմնորոշել միջազգային կառույցներին՝ սուտ եւ սխալ տեղեկատվություն տարածելով մեր երկրի մասին»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բարոնուհին նշել է, որ ամեն անգամ այցելելով Արցախ՝ նկատում է առաջընթաց եւ ենթակառուցվածքների զարգացում, ինչն իրեն ոգեշնչում եւ ոգեւորում է:
«Ես ուրախ եմ աշխատել Ձեր եւ հայկական Սփյուռքի հետ: Պատրաստ եմ շարունակել իմ մասնագիտական եւ հումանիտար օժանդակությունն Արցախի ժողովրդին եւ յուրաքանչյուր այցի ընթացքում նոր մարդկանց ծանոթացնել Արցախի իրական պատմությանը»,- նշել է Քերոլայն Քոքսը:
Կողմերը քննարկել են խորհրդարանական կապերի ընդլայնմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, Ստեփանակերտում գործող վերականգնողական կենտրոնի գործունեությանը, ապրիլյան պատերազմական գործողություններից հետո փաստերի հավաքագրմանը եւ մարդասիրական բնույթի այլ թեմաներ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը եւ սոցիալական ու առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը:

Ashot Ghoulyan: Artsakh becomes recognizable also with you
The Nagorno-Karabakh Republic National Assembly Chairman, Ashot Ghoulyan, on Tuesday received Baroness Caroline Cox, a member of the British House of Lords who has also set a well-established tradition of visits to the NKR.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 28, ARTSAKHPRESS: Several Humanitarian Aid Relief Trust members also have arrived in Artsakh together with Baroness Cox, the NKR NA informed.
Ghoulyan stressed that this 85th visit to NKR by the baroness is noteworthy, since it is taking place in the days of the 25th anniversary of independent statehood of Artsakh.
“Artsakh becomes recognizable also with you because you bring a new group of friends to Artsakh, every time,” noted the speaker of the NKR parliament. “This fact is very important, since Azerbaijan constantly attempts to misinform international organizations about Artsakh.”
Baroness Cox, for her part, said she observes progress and infrastructure development during her each visit to the NKR, and that this inspires and motivates her.
The member of the British House of Lords noted that she is happy to work with Karabakh and the Armenian diaspora, stands ready to continue her professional and humanitarian assistance to the people of Artsakh, and get new people familiarized with the true history of Artsakh, during each visit.