Տիգրան Սարգսյանը մասնակցել Է ՀԲ-ի եւ ԱՄՀ-ի տարեկան հանդիպմանը
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հոկտեմբերի 7-9-ը Վաշինգտոնում մասնակցել Է Համաշխարհային բանկի եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տարեկան հանդիպմանը:
ՍԵՓԱՆԱԿԵՐՏ,  հոկտեմբերի 10,  ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպեստեղեկացրին ԵԱՏՀ-ի մամուլի ծառայությունից, միջոցառման մասնակիցները քննարկել են լայն շրջանակի հարցեր:
Այցի ընթացքում կայացել Է Տիգրան Սարգսյանի հանդիպումը Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի հարցերով փոխնախագահ Սիրիլ Մյուլլերի հետ: Քննարկումը վերաբերել Է ՀԲ-ի եւ ԵԱՏՀ-ի միջեւ համագործակցության  ամուր հիմքերի ստեղծմանը, ներառյալ կողմերի միջեւ ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների հարցերը, ինչպես նաեւ համաշխարհային տնտեսության զարգացման եւ ռեգիոնալիզացիայի գործընթացների բովանդակային ասպեկտները, տարածաշրջանում կառուցվածքային վերափոխումների, Եվրասիական տնտեսական միությունում թվային տրանսֆորմացիայի հեռանկարները:
Տիգրան Սարգսյանը նշել Է ԵԱՏՀ-ի եւ ՀԲ-ի նպատակների ու խնդիրների ընդհանրությունը տարածաշրջանում կայուն տնտեսական զարգացման ապահովման առումով: «Դժվար Է գերագնահատել Համաշխարհային բանկի դերը գլոբալ խնդիրների լուծման եւ համաշխարհային մարտահրավերների հաղթահարման գործում, ներառյալ այնպիսի ուղղություններ, ինչպիսիք են երկրներին ցուցաբերվող ֆինանսական օգնությունն ու աջակցությունը կառուցվածքային բարեփոխումներին, կոնսուլտացիաները մրցունակության բարձրացման եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման հարցերի շուրջ: Եվրասիական տնտեսական միության գործունեության հանգուցային նպատակներինց մեկը անդամ պետությունների որակական եւ կայուն տնտեսական աճի ապահովումն Է: Մեր՝ որպես վերազգային կարգավորիչ մարմնի խնդիրը, Միության երկրների տնտեսությունների համար ավելացված արժեքի ստեղծումն Է եւ այդ ոլորտներում ամենաժամանակակից իրավասությունների ու կարգավորող միջավայրի ձեւավորումը»,-ասել Է Տիգրան Սարգսյանը:
ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի նախագահը պատմել Է, որ ներկայում Միության ինստիտուցիոնալ հիմքի ստեղծման փուլից անցում Է իրականացվում դեպի երկրորդ եւ երրորդ մակարդակի փաստաթղթերի մշակումը՝ ընդհանուր շուկայի լիարժեք գործառման, միասնական, համաձայնեցված, կոորդինացված քաղաքականություն վարելու համար: «Մեր երկրների ջանքերը եւ Միության շրջանակներում դրանց համակարգումը թույլ տվեցին հաղթահարել 2015-2016 թվականների բարդ տնտեսական մարտահրավերները: 2017-2018 թվականներին Հանձնաժողովը գործարար ակտիվության աճ Է կանխատեսում անդամ պետություններում եւ ամբողջ Միությունում: Չնայած համաշխարհային տնտեսության զարգացման պահպանվող մարտահրավերներին, որոնց Միությունը պատրաստ Է օպերատիվորեն հակազդել, մենք ձեռնամուխ ենք եղել երկարաժամկետ նպատակների իրագործմանը, այդ թվում՝ երրորդ երկրների, միջազգային կազմակերպությունների եւ տարածաշրջանային միավորումների հետ համագործակցության շրջանակներում»,-նշել Է Տիգրան Սարգսյանը:
Իր հերթին Սիրիլ Մյուլլերը հայտարարել Է, թե ուրախ Է հանդիպելու Տիգրան Սարգսյանի հետ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահի նոր դերում: Նա նշել Է, որ ԵԱՏՀ-ի հետ համագործակցությունը «կարող Է բազմապատկել ԵԱՏՄ-ի առանձին երկրների հետ Համաշխարհային բանկի աշխատանքի արդյունքները»: ՀԲ-ի փոխնախագահը նաեւ ասել Է, որ ինքը պաշտպանում Է Համաշխարհային բանկի եւ ԵԱՏՀ-ի միջեւ հարաբերությունների ինստիտուցիոնալացման գաղափարը: Նրա խոսքով՝ դա տնտեսական աճի եւ կառուցվածքային վերափոխումների ապահովման ուղղությամբ կողմերի ավելի արդյունավետ աշխատանքի հնարավորություն կտա: «Մենք չպետք Է սահմանափակվենք տեղեկատվության փոխանակմամբ, մենք համատեղ պետք Է մեր հարաբերությունները լրացնենք ավելի մեծ բովանդակությամբ»,-հայտարարել Է Սիրիլ Մյուլլերը:
Տիգրան Սարգսյանը նաեւ մասնակցել Է ԱՄՆ-ի բիզնես-հանրակցության ներկայացուցիչների հետ կայացած ճաշկերույթին: Հանդիպումը կազմակերպվել Էր Ռուս-ամերիկյան գործարար խորհրդի աջակցությամբ: Դրան ներկա են եղել Coca-Cola-ի, AmGen-ի, Citigroup-ի եւ այլ ընկերությունների ղեկավար կառույցների ներկայացուցիչները: Հանդիպման ընթացքում ամերիկյան բիզնեսի ներկայացուցիչները ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի նախագահին տեղեկատվություն են տրամադրել Եվրասիական տնտեսական միության երկրների տնտեսություններում կատարված ներդրումների մասին եւ իրենց առաջարկություններն են ներկայացրել փոխշահավետ համագործակցության զարգացման վերաբերյալ:

Председатель Коллегии ЕЭК Тигран Саркисян принял участие в Ежегодной встрече Всемирного банка и Международного валютного фонда
7-9 октября в Вашингтоне председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян принял участие в Ежегодной встрече Всемирного банка и Международного валютного фонда (МВФ). Участники мероприятия, представляющие организации, обсудили широкий круг вопросов.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 октября АРЦАХПРЕСС - В ходе визита состоялась встреча Тиграна Саркисяна с вице-президентом Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Сирилом Мюллером. Обсуждение коснулось создания прочных основ для сотрудничества между Всемирным банком и ЕЭК, включая вопросы институционализации отношений между сторонами, а также содержательные аспекты развития мировой экономики и процессов регионализации, перспективы структурных преобразований в регионе, цифровой трансформации в Евразийском экономическом союзе.
Тигран Саркисян отметил общность целей и задач ЕЭК и Всемирного банка в части обеспечения устойчивого экономического развития в регионе. «Сложно переоценить роль Всемирного банка в решении глобальных задач и преодолении вызовов мирового развития, включая такие направления, как финансовая помощь и поддержка проведения структурных реформ в странах, консультации по вопросам повышения конкурентоспособности и социально-экономического развития. Одной из ключевых целей функционирования Евразийского экономического союза также является обеспечение качественного и устойчивого экономического роста государств-членов. Наша задача как наднационального регулирующего органа создавать добавленную стоимость для экономик стран Союза и формировать самые современные юрисдикции и регуляторную среду в этих сферах», – сказал Тигран Саркисян.
Председатель Коллегии ЕЭК рассказал о том, что в настоящее время осуществляется переход от этапа создания институциональной основы Союза к разработке документов второго и третьего уровня для полноценного функционирования общего рынка, проведения единых, согласованных, скоординированных политик. «Усилия наших стран и их координация в рамках Союза позволили преодолеть сложные экономические вызовы 2015-2016 годов. В 2017-2018 годах Комиссия прогнозирует рост деловой активности в государствах-членах и Союзе в целом. Несмотря на сохраняющиеся вызовы развития мировой экономики, на которые Союз готов оперативно реагировать, мы держим курс на реализацию долгосрочных целей, в том числе в рамках сотрудничества с третьими странами, международными организациями и региональными объединениями», – отметил Тигран Саркисян.
В свою очередь Сирил Мюлер заявил, что рад встрече с Тиграном Саркисяном в новой роли председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии. Он отметил, что сотрудничество с ЕЭК «может умножить положительные результаты работы Всемирного банка с отдельными странами ЕАЭС». Также вице-президент ВБ отметил, что он поддерживает идею институционализации отношений между Всемирным банком и ЕЭК. По его словам, это даст возможность для более эффективной работы сторон по обеспечению экономического роста и структурных преобразований. «Мы не должны ограничиваться обменом информацией, мы совместно должны наполнить наши отношения большим содержанием», – заявил Сирил Мюлер.
Тигран Саркисян также принял участие в деловом обеде с представителями бизнес-сообщества США. Встреча была организована при поддержке Американо-Российского Делового Совета. На ней присутствовали представители руководящих структур Coca-Cola, AmGen, Citigroup и других компаний. В ходе встречи представители американского бизнеса представили председателю Коллегии ЕЭК информацию об инвестициях в экономики стран Евразийского экономического союза и свои предложения по развития взаимовыгодного сотрудничества.