Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմը կպայքարի Օսկարի համար
Նարե Մկրտչյանի «Տան մյուս կողմը» վավերագրական ֆիլմն ընդգրկվել է Օսկարի «Լավագույն վավերագրական կարճամետրաժ ֆիլմ» անվանակարգի սեղմ ցուցակում` «շորթլիսթում»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:
Այն 9 այլ կարճամետրաժ ֆիլմերի հետ կպայքարի Օսկարի համար:
«Տան մյուս կողմը» վավերագրական ֆիլմը պատմում է Թուրքիայի քաղաքացի մի կնոջ մասին, ով 2015 թվականին պարզում է, որ իր մեծ մայրը ցեղասպանությունը վերապրողներից մեկն է, և որոշում է մեկնել Հայաստան՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Նրա ներսում միշտ պայքարում են Ցեղասպանություն վերապրածն ու Ցեղասպանություն ժխտողը:
Երևանում ծնված ռեժիսոր Նարե Մկրտչյանը Լոս Անջելես է տեղափոխվել 15 տարի առաջ: Սովորելով համաշխարհային կինոյի ներկայացուցչական դպրոցներից մեկում՝ USC School of Cinematic Arts հանրահայտ կինոդարբնոցում` Նարե Մկրտչյանն այս տարիների ընթացքում նկարահանել է ավելի քան 60 կարճամետրաժ ֆիլմ:

Фильм о Геноциде армян будет бороться за Оскара
Документальный фильм Наре Мкртчян “Другая сторона дома” включен в сжатый список – “шортлист” номинации “Лучший короткометражный документальный фильм” международной кинопремии Оскар.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 октября АРЦАХПРЕСС - Фильм наряду с остальными девятью картинами будет бороться за Оскара.
Документальный фильм “Другая сторона дома” рассказывает о гражданке Турции, которая в 2015 году узнает, что ее бабушка была одной переживших Геноцид армян. Тогда она решает отправиться в Армению и принять участие мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян. Внутри ее происходит борьба между пережившим и отрицающим Геноцид человеком.
Родившаяся в Ереване кинорежиссер Наре Мкртчян переехала в Лос-Анджелес 15 лет назад. За годы обучения в одной из известнейших школ мирового кино - USC School of Cinematic Arts Мкртчян сняла более 60 короткометражных фильмов. Ежегодная 89-я премия Оскар состоится 26 февраля 2017 года.