Մինսկում ընթանում Է ԱՊՀ-ի կառավարությունների ղեկավարների հանդիպումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Բացելով նիստը՝ Բելառուսի վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովը նշել Է, որ նեղ կազմով հանդիպմանը քննարկվելու են Բիշքեկում ԱՊՀ-ի երկրների ղեկավարների վերջերս կայացած հանդիպման արդյունքներով պատրաստված առաջին փաստաթղթերը:
«Այսօր մենք կքննարկենք ժամանակակից իրողություններին ԱՊՀ-ի ադապտացման վերաբերյալ Համագործակցության պետությունների ղեկավարների խորհրդի որոշումների իրագործման առաջին փաստաթղթերը»,-ասել Է նա:
«Դեռ շատ բան կա անելու համագործակցությունն ամրապնդելու համար. անհրաժեշտ Է ճշտել ԱՊՀ-ի լիազոր մարմինների ոլորտները, օպտիմալացնել եւ բարձրացնել ճյուղային կառույցների աշխատանքի արդյունավետությունը, ապահովել ֆինանսական ռեսուրսների օգտագործման խնայողությունն ու արդյունավետությունը»,-նշել Է Բելառուսի կառավարության ղեկավարը:
Նեղ կազմով նիստին մասնակցում են նաեւ Հայաստանի, Ղրղզստանի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի կառավարությունների ղեկավարները, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Ուզբեկստանի, Մոլդովայի փոխվարչապետները եւ ԱՊՀ-ի գործադիր կոմիտեի նախագահ Սերգեյ Լեբեդեւը: Նեղ ձեւաչափով հանդիպմանը ՈՒկրաինան ենրկայացված չԷ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Минске проходит встреча глав правительств СНГ
В Минске началось заседание Совета глав правительств стран СНГ. Российскую сторону на встрече на данный момент представляет первый вице-премьер Игорь Шувалов, поскольку премьер Дмитрий Медведев задержался во Дворце Независимости, где в двустороннем формате встречается с президентом Белоруссии Александром Лукашенко, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 октября АРЦАХПРЕСС - Открывая заседание, белорусский премьер Андрей Кобяков отметил, что в пятницу на встрече в узком составе будут рассмотрены первые документы, подготовленные по итогам недавней встречи лидеров стран СНГ в Бишкеке.
«Сегодня мы рассмотрим первые документы по реализации решений Совета глав государств Содружества об адаптации СНГ к современным реалиям», — сказал он.
«Еще многое предстоит сделать для укрепления содружества: необходимо уточнить сферы полномочий органов СНГ, оптимизировать и повысить результативность работы отраслевых структур, обеспечить экономию и эффективность использования финансовых ресурсов», — отметил глава белорусского правительства.
В заседании в узком составе также принимают участие главы правительств Армении, Киргизии, Казахстана, Таджикистана, а также вице-премьеры Азербайджана, Узбекистана, Молдавии и председатель исполкома — исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев. Украина на встрече в узком формате не представлена.