Բելգիայի սենատի ղեկավար․ Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտումը պետք է դիտարկել որպես հանցագործություն
Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտումը պետք է դիտարկել որպես հանցագործություն։ Այս մասին նոյեմբերի 1-ին ԱԺ-ում ասել է այցով Երեւանում գտնվող՝ Բելգիայի Սենատի ներկայացուցիչ Քրիսթին Դեֆրանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Բելգիայի սենատը, հիշեցրել է նա, առաջիններից մեկն է եղել եվրոպական խորհրդարանական կառույցների շրջանում, որը 1998-ին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող շատ կոշտ բանաձեւ։ «Մենք քայլեր ենք արել Հայոց ցեղասպանության եղելության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանելու ուղղությամբ։ Այն ժամանակ մենք չհասնանք մեր նպատակին, բայց կարծում եմ, որ այդ ճանապարհին Բելգիայի խորհդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունումով մենք կհասնենք մեր առջեւ դրած նպատակի իրականացմանը»,- շեշտել է Դեֆրենը։ Նա պարզաբանել է, որ խոսքն այն մասին չէ, որ խորհրդարանը թելադրելու է պատմություն։ «Խոսքը այդ պատմությունը նոր սերունդներին փոխանցելու ու սերունդների միջոցով փոխանցումը շարունակական դարձնելու մասին է։ Ոչ թե մեղավորին պատժելու, այլ նոր բանակցությունների ու խաղաղության հաստատման ճանապարհը հարթելու համար»,- հավելել է Բելգիայի Սենատի ղեկավարը։

Глава Сената Бельгии: Отрицание факта Геноцида армян нужно рассматривать как преступление
СТЕПАНАКЕРТ, 1 ноября АРЦАХПРЕСС - Об этом заявила 1 ноября в Национальном Собрании Армении находящаяся с визитом в Ереване председатель Сената Бельгии Кристин Дефрень.
Сенат Бельгии, напомнила она, был одним из первых среди европейских парламентских структур, который в 1998 году принял очень резкую  резолюцию, осуждающую Геноцид армян. «Мы предприняли шаги для продвижения вперед, в направлении уголовной ответственности за отрицание факта Геноцида армян. Тогда мы не достигли нашей цели, но я думаю, что на этом пути принятием парламентом Бельгии осуждающей Геноцид армян резолюции мы достигнем реализации нашей цели», - подчеркнула Дефрень. Речь, пояснила она, не идет о том, что парламент будет диктовать историю. «Речь о возможности передать эту историю новым поколениям и продолжать передачу этой истории посредством новых поколений. Не для того, чтобы осуществлять мероприятия по наказанию виновного, а для того, чтобы проложить путь для новых переговоров и установления мира», - добавила глава Сената Бельгии.