Թուրքիայի խորհրդարանը վավերացրել է Ռուսաստանի հետ կնքած «Թուրքական հոսքի» համաձայնագիրը
Թուրքիայի խորհրդարանն ընդունել է «Թուրքական հոսք» գազատարի կառուցման նախագծի վերաբերյալ Ռուսաստանի հետ կնքած համաձայնագրի վավերացման օրենքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Փաստաթղթի վավերացման օգտին քվեարկել է 120 պատգամավոր, 7-ը դեմ է հանդես եկել, 6 պատգամավոր ձեռնպահ է մնացել:
Վավերացումից հետո օրենքը պետք է ստորագրի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, եւ այն ուժի մեջ կմտնի Resmi gazete պաշտոնական պարբերականում հրապարակվելուց հետո:
Ռուսաստանը եւ Թուրքիան «Թուրքական հոսք» նախագծի իրականացման միջկառավարական համաձայնագիրը ստորագրել են հոկտեմբերի 10-ին: Փաստաթղթով նախատեսվում է Սեւ ծովի հատակով անցնող մագիստրալային գազատարի երկու ճյուղերի կառուցում՝ յուրաքանչյուրը 15,75 մլրդ խորանարդ մետր հզորությամբ: Մեկ ճյուղով գազը կմատակարարվի թուրքական շուկա, երկրորդով՝ Թուրքիայի տարածքով եվրոպական երկրներ:

Парламент Турции ратифицировал соглашение с Россией по «Турецкому потоку»
Закон о ратификации соглашения с Россией по проекту строительства газопровода «Турецкий поток» принят парламентом Турции, сообщает корреспондент РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 декабря АРЦАХПРЕСС - За ратификацию документа проголосовали 210 депутатов, семь выступили против и шесть воздержались.
После этого закон должен подписать президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, и он вступит в силу после  публикации в официальном издании Resmi gazete.
Россия и Турция подписали межправсоглашение по реализации проекта «Турецкий поток» 10 октября. Документ предполагает строительство двух ниток магистрального газопровода мощностью 15,75 миллиарда кубометров каждая по дну Черного моря. По одной нитке газ будет поставляться на турецкий рынок, по второй — транзитом через Турцию в европейские страны.