Տիգրան Սարգսյանը ինտեգրացման խորացման մի շարք առաջարկներ է ներկայացրել Պուտինին
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին առաջարկել Է քննարկել Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում ինտեգրացման խորացման մի շարք գաղափարներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում պատրաստվել են շուրջ 25 հարցեր, եւ դրանք բոլորն Էլ շատ լուրջ ներուժ են բովանդակում, այդ թվում՝ մեր երկրների տնտեսական աճի խթանման համար»,-ասել Է նա, խոստանալով ՌԴ նախագահին ներկայացրել «մի քանի սկզբունքային հարցեր, որոնք կարող են խթանել ինտեգրացման խորացումը»:
Սարգսյանը շնորհակալություն Է հայտնել Պուտինին այն ուշադրության համար, որը նա ցուցաբերում Է Եվրասիական տնտեսական միության եւ այդ միավորման մասնակիցների միջեւ ինտեգրացման խորացման նկատմամբ:
Պուտինը հայտնել Է, որ ԵԱՏՄ-ի Մաքսային օրենսգիրքը պլանավորվում Է դեկտեմբերի 26-ին հաստատել Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովում: «Մենք Ձեզ դեկտեմբերի 26-ին սպասում ենք Սանկտ Պետերբուրգում (Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում): Հաստատվելու Է նոր Մաքսային օրենսգիրքը, որը, ըստ իս, նույնպես կարեւոր ուղենիշ Է մեր միասնական տնտեսական տարածքի ձեւավորման ճանապարհին»,-ասել Է Պուտինը՝ դիմելով Սարգսյանին:
ՌԴ նախագահը հետաքրքրական եւ հեռանկարային Է որակել այն առաջարկները, որոնք իր աշխատանքում առաջադրում Է ԵԱՏՀ-ի ղեկավարը: Պուտինի խոսքով՝ արդեն այժմ առկա պայմանավորվածությունները միայն բազա են ապրանքների, կապիտալների ու մարդկանց ազատ շարժի, ինչպես նաեւ միության բոլոր երկրների մրցունակության բարձրացման համար:
ԵԱՏՄ-ի կազմում են՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Ռուսաստանը, Ղազախստանը եւ Ղրղզստանը: Տիգրան Սարգսյանը ԵԱՏՀ-ի կոլեգիան գլխավորել Է ընթացիկ տարվա փետրվարին՝ այդ պաշտոնում փոխարինելով Վիկտոր Խրիստենկոյին:

EEC Chairman Sargsyan presents certain proposals on deepening integration to Russia’s Putin
Chairman of the Eurasian Economic Commission Tigran Sargsyan proposed Russia’s President Vladimir Putin to discuss a number of ideas on deepening the integration within the Eurasian Economic Union, reports TASS.
STEPANAKERT, DECEMBER 8, ARTSAKHPRESS: “Over 25 issues are prepared for the Supreme Economic Council’s session, and all they include a very serious potential, for boosting the economic growth of our states as well”, Tigran Sargsyan said and promised to present Putin “a number of principled issues that can boost the integration”.
Sargsyan thanked Putin for the attention he shows towards deepening the integration between the EAEU and its member states.
Putin said the EAEU Customs Code is going to be approved at the St. Petersburg summit on December 26.  “We look forward to see you in St. Petersburg on December 26. The new Customs Code is going to be approved, which is also an important milestone on the way of forming a common economic area”, Putin told Tigran Sargsyan.
The Russian President said the proposals presented by the EEC Chairman are interesting and have prospects. He said the already existing agreements are only base for raising competitiveness of the free movement of goods, capital and labor, as well as that of all member states of the Union.