ՀՀ արտգործնախարարը Համբուգում հանդիպել է Իսպանիայի գործընկերոջ հետ
ԵԱՀԿ արտգործնախարարների 23-րդ խորհրդի շրջանակներում արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը դեկտեմբերի 8-ին հանդիպում ունեցավ Իսպանիայի արտաքին գործերի և համագործակցության նախարար Ալֆոնսո Դաստիսի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հանդիպման սկզբում Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհավորեց Ալֆոնսո Դաստիսին` Իսպանիայի ԱԳ նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է Իսպանիայի հետ համակողմանի համագործակցության զարգացմամբ։
Զրուցակիցները կարևորեցին բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը, միջխորհրդարանական համագործակցության աշխուժացումը, իրավապայմանագրային դաշտի ընլայնումը։
Հայաստանի և Իսպանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության սերտացմանն առնչվող հարցեր։
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց Հայաստան-Եվրոպական միություն նոր իրավական հիմքի շուրջ բանակցությունների ընթացքին, շեշտվեց մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը։
Իսպանացի գործընկերոջ խնդրանքով Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծմանն ուղղված Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը։
Մեկնարկած երկխոսությունը շարունակելու նպատակով՝ Էդվարդ Նալբանդյանը Իսպանիայի արտգործնախարարին հրավիրեց այցելել Հայաստան:

Foreign Minister of Armenia, Edward Nalbandian, on Thursday met with Minister of Foreign Affairs and Cooperation of Spain, Alfonso Dastis.
Armenia’s FM meets Spain’s FM in Hamburg
STEPANAKERT, DECEMBER 9, ARTSAKHPRESS: They met within the framework of the 23rd Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Ministerial Council meeting in Hamburg, Germany, the Ministry of Foreign Affairs informed.
First, Nalbandian stressed that Armenia is interested in the development of comprehensive cooperation with Spain.
The interlocutors underscored the organizing of high-level mutual visits, intensification of interparliamentary cooperation, and enhancing of the legal framework between Armenia and Spain. Also, they discussed closer cooperation within international organizations.
At the ensuing talk, Nalbandian and Dastis reflected on the negotiations regarding a new legal basis between Armenia and the European Union, and highlighted the importance of launching a dialogue with respect to visa liberalization.
At the request of his Spanish colleague, the Armenian FM spoke about the efforts by Armenia and the OSCE Minsk Group co-chair countries (Russia, US, France) toward pushing the Nagorno-Karabakh peace process forward.
In addition, Edward Nalbandian invited Alfonso Dastis to Armenia in order to continue the discourse that has been launched.