ՀՀ արտգործնախարարը Համբուգում հանդիպել է Իսպանիայի գործընկերոջ հետ
ԵԱՀԿ արտգործնախարարների 23-րդ խորհրդի շրջանակներում արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը դեկտեմբերի 8-ին հանդիպում ունեցավ Իսպանիայի արտաքին գործերի և համագործակցության նախարար Ալֆոնսո Դաստիսի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հանդիպման սկզբում Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհավորեց Ալֆոնսո Դաստիսին` Իսպանիայի ԱԳ նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է Իսպանիայի հետ համակողմանի համագործակցության զարգացմամբ։
Զրուցակիցները կարևորեցին բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը, միջխորհրդարանական համագործակցության աշխուժացումը, իրավապայմանագրային դաշտի ընլայնումը։
Հայաստանի և Իսպանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության սերտացմանն առնչվող հարցեր։
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց Հայաստան-Եվրոպական միություն նոր իրավական հիմքի շուրջ բանակցությունների ընթացքին, շեշտվեց մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը։
Իսպանացի գործընկերոջ խնդրանքով Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծմանն ուղղված Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը։
Մեկնարկած երկխոսությունը շարունակելու նպատակով՝ Էդվարդ Նալբանդյանը Իսպանիայի արտգործնախարարին հրավիրեց այցելել Հայաստան:

Министр ИД Армении Эдвард Налбандян встретился в Гамбурге с испанским коллегой
В Гамбурге, в рамках саммита ОБСЕ, министр ИД Армении Эдвард Налбандян встретился с испанским коллегой, министром ИД и сотрудничества Испании Альфонсо Дастисом.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении.
В начале встречи министр ИД Армении Эдвард Налбандян поздравил Альфонсо Дастиса с вступлением в должность, подчеркнув заинтересованность Армении в развитии сотрудничества с Испанией.
Собеседники обозначили важность организации взаимных визитов, активизации межпарламенсткого сотрудничества, расширения правового-договорного поля.
Министр ИД Армении Эдвард Налбандян и министр ИД и сотрудничества Испании Альфонсо Дастис обсудили вопросы сотрудничества в международных организациях, ход переговоров между Арменией и ЕС, важность облегчения визового режима.
По просьбе министра ИД и сотрудничества Испании Альфонсо Дастиса министр ИД Армении Эдвард Налбандян представил усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по продвижению процесса мирного урегулирования карабахского конфликта.
Министр  ИД Армении Эдвард Налбандян пригласил  министра ИД и сотрудничества Испании Альфонсо Дастиса посетить Армению.