Տիգրան Սարգսյանը Բիշքեկում հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի նախագահի հետ
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը դեկտեմբերի 15-ին Բիշքեկում հանդիպում Է ունեցել Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԻնչպեստեղեկացրել են ԵԱՏՀ-ի մամուլի ծառայությունից, կողմերը քննարկել են Եվրասիական տնտեսական միության գործունեությունը, ԵԱՏՄ-ի անդամ պետությունների միջեւ տնտեսական ինտեգրացման գործընթացների հետագա զարգացման հրատապ խնդիրները, ինչպես նաեւ ապագա համատեղ աշխատանքի գերակա ուղղությունները:
Տիգրան Սարգսյանը նշել Է, որ 2016 թվականի արդյունքներով Ղրղզստանը Եվրասիական միությունում լավագույն տնտեսական դինամիկան Է արձանագրել կարեւոր այնպիսի ցուցանիշների գծով, ինչպիսիք են ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը, ներդրումները հիմնական կապիտալում, շինարարական աշխատանքների ծավալը:
Կողմերն արծարծել են Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի օրակարգի մի շարք հարցեր, նիստ, որը դեկտեմբերի 26-ին տեղի Է ունենալու Սանկտ Պետերբուրգում:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Աթամբաեւը եւ ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հանդես են եկել ինտեգրացման խորացման համալիր միջոցառումներն ակտիվացնելու օգտին, որոնք նախեւառաջ վերաբերում են Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների միջեւ փոխադարձ առեւտրի խոչընդոտների վերացմանը:

Президент Кыргызской Республики Алмазбек Атамбаев встретился с Председателем Коллегии ЕЭК Тиграном Саркисяном
15 декабря в Бишкеке состоялась встреча Президента Кыргызской Республики Алмазбека Атамбаева и Председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тиграна Саркисяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 декабря АРЦАХПРЕСС - Стороны обсудили деятельность Евразийского экономического союза (ЕАЭС), меры, принимаемые для решения вопросов и актуальных задач дальнейшего развития процессов экономической интеграции между государствами-членами ЕАЭС, а также приоритетные направления будущей совместной работы.
Тигран Саркисян отметил, что по итогам 2016 года Кыргызская Республика демонстрирует лучшую экономическую динамику в Евразийском союзе по таким важным показателям, как темпы роста ВВП, инвестиции в основной капитал, объем строительных работ.
Стороны затронули ряд вопросов повестки заседания Высшего Евразийского экономического совета, которое состоится 26 декабря в Санкт-Петербурге.
Во время встречи Президент Кыргызстана Алмазбек Атамбаев и Председатель Коллегии ЕЭК Тигран Саркисян высказались за активизацию комплекса мероприятий по углублению интеграции, в первую очередь касающихся снятия барьеров во взаимной торговле между государствами-членами Евразийского экономического союза.