Ստեփանակերտը՝ Լապշինի գործի մասին. Եթե քաղաքացին արտահանձնվի, դա կանդրադառնա Բելառուսի իմիջի վրա
Ալեքսանդր Լապշինի գործում Ադրբեջանը փորձում է նոր «մակարդակի» անցնել եւ Լեռնային Ղարաբաղ այցելած անձանց քրեական հետապնդում սկսել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Ադրբեջանի իշխանությունների փորձերը հասնել Բելառուսից Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնմանը:
«Փորձերը նաեւ ուրիշ պետության ներքին գործերին միջամտություն են համարվում: Փաստորեն, Ադրբեջանը ցանկանում է հասնել օտար պետության քաղաքացու արտահանձնմանը, որ դատի մտացածին «հանցագործության» համար: Դա միջազգային իրավունքի եւ միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ ոտնահարում է: Եթե Ադրբեջանն իրեն այդպես է պահում երրորդ երկրների քաղաքացիների նկատմամբ, ապա ոչ մի կասկած չկա, որ Լեռնային Ղարաբաղը վերահսկելու չնչին հնրավորություն իսկ ստանալով՝ ցեղասպանություն կնախաձեռնի»,- ընդգծեց Դավիթ Բաբայանը:
ԼՂ նախագահի մամուլի քարտուղարն ընդգծեց, որ նման փորձերը պետք է անմիջապես կասեցվեն: «Եթե քաղաքացին, այնուամենայնիվ, արտահանձնվի, դա կանդրադառնա Բելառուսի իմիջի վրա»,- հիշեցրեց Բաբայանը: Նրա խոսքով՝ ամեն դեպքում, Ադրբեջանի իշխանությունների այսպիսի վարքագիծը վկայում է անշեղ դեգրադացիայի մասին:

If Lapshin is extradited to Azerbaijan, this will reflect on Belarus image
Azerbaijan is attempting to go to a new “level” in the case of Alexander Lapshin, and launch a criminal persecution against people that have visited Nagorno-Karabakh.
STEPANAKERT, DECEMBER 16, ARTSAKHPRESS: Davit Babayan, Spokesperson of the President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh), stated the aforesaid, as he commented, at the request of NEWS.am, on the Azerbaijani authorities’ attempts to have Lapshin extradited from Belarus.
“The attempts are also considered interference in the internal affairs of another state,” stressed Babayan. “In fact, Azerbaijan wishes to achieve the extradition of a citizen of a foreign state, to try [him] on a fictitious ‘crime;’ this is a gross violation of international law and international humanitarian law.
“If Azerbaijan behaves this way toward the citizens of third countries, then there is no doubt that it will launch genocide, [if] getting the slightest chance to oversee Nagorno-Karabakh.”
The Artsakh presidential spokesperson added that such attempts should be stopped, forthwith.
“If the citizen is extradited, nonetheless, this will reflect on the image of Belarus,” he noted.
As per Davit Babayan, at any rate, such demeanor of the Azerbaijani authorities attests to their steady degradation.