Քիսինջերը պետք է կանխի նոր սառը պատերազմը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նախկին արտգործնախարար առասպելական Հենրի Քիսինջերը պետք է ամբողջ աշխարհին բացատրի ԱՄՆ ապագա նախագահի արտաքին քաղաքական ծրագրերը, նաեւ այն, թե նա ինչ նկատի ուներ, երբ Twitter -ում ակնկարկում էր Ռուսաստանի հետ նոր միջուկային մրցավազքի մասին։ Պարբերականի տեղեկություններով, Քիսինջերը Ուկրաինայում իրավիճակի կարգավորման ծրագրի հեղինակն է համարվում, գրում է Bild –ը։
Քիսինջերը,- գրում է գերմանական տաբլոիդը,-կարող է միջնորդ դառնալ Մոսկվայի ու Վաշինգթոնի միջեւ։ Թրամփը մտադիր է մերձենալ Կրեմլի հետ։ Ըստ լուրերի, նախկին պետքարտուղարը արտասովոր սերտ կապեր ունի Կրեմլի առաջնորդի հետ»։
«Նոր սառը պատերազմի հնարավորությունը, նաեւ Թրամփի ու Չինաստանի միջեւ ներկա լարվածությունը, առավել արժեքավոր են դարձնում Քիսինջերի փորձառությունը»,- նկատում են հոդվածագրերը։
«Հենրի Քիսինջերը,- ասվում է հրապարակման մեջ,- Պուտինի հետ ծանոթացել է Բեռլինյան պատի քանդվելլուց հետո։ Ասում են, իբրեւ այն ժամանակ Քիսինջերը երիտասարդ ռուսին հարցրել էր նրա մասնագիտության մասին։ «Ես աշխատել եմ հատուկ ծառայություններում»,-  պատասխանել է ԿԳԲ-ի նախկին աշխատակիցը։ Պուտինի կենսագրության մեջ գրված է, որ դրան Քիսինջերը պատասխանել է «Բոլոր կարգին մարդիկ սկսել են հատուկ ծառայություններից։ Ես նույնպես»։
«Քիսինջերը համարում է, որ Ռուսաստանի հետ հաշտեցումը ճիշտ քայլ է, որը կօգնի   հակակշիռ ստեղծել Չինաստանի աճող ռազմական հզորությանը։ Ամերիկայի ու Ռուաստանի միջեւ հավասարակշռությունը կամրապնդի կայունությունն աշխարհում»,- գրում են հոդվածագրերը։
«Որոշ աղբյուրներ տեղեկացնում են, որ Թրամփը մտադիր է Քիսինջերի խորհուրդով չեղարկել հակառուսաստանյան պատժամիջոցները,- գրում է պարբերականը,- Ասւոմ են, թե  նա նաեւ Թրամփին խորհուրդ է տվել ընդունել Ռուսաստանի գերազանցությունը նախկին խորհրդային երկրներում։ Այլ կերպ ասած՝ ԱՄՆ կարող է ընդունել ռուսական քաղաքական ազդեցությունը Լեհաստանից ու Բալթյան երկրներից մինչեւ Իրան, Աֆղանստան ու Չինաստան ընկած տարածքում»։
Ինչ վերաբերում է Ուկրաինային՝ ապա այստեղ կարող է քաղաքական ու տնտեսական զարգացման հարցերով ծրագիր մշակվել։ Դրա էությունն այն է, որ Ռուսաստանը երաշխավորում է անվտանգությունը Ուկրաինայի արեւելքում, աստիճանաբար հեռանալով այնտեղից։ Ի պատասխան՝ Արեւմուտքը այլեւս չի բարձրացնում Ղրիմի հարցը։
«Այն մասին, թե որքանով սերտ է Պուտինը կապված Թրամփի հետ, վկայում է եւս մեկ հատված հատուկ ծառայությունների համար պատրաստված փաստաթղթից, այնտեղ ասվում է, որ նախագահ Պուտինը կարող էր ցանկացած պահի կապվել Թրամփի հետ»,- փոխանցում է պարբերականը։
Հոլանդական Cicero Foundation վերլուծական հիմնադրամի Ռուսաստանի հարցերով մասնագետ  Մարսել Վան Հերպենն այսպես է բացատրում Քիսինջերի մոտիվացիան․  «Նա իրատես է։ Նրա համար ավելի կարեւոր է միջազգային հավասարակշռությունը, այլ ոչ թե մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը»։

Bild: Киссинджер должен будет предотвратить новую холодную войну
Дональд Трамп привлекает на свою сторону внешнеполитического тяжеловеса, пишет Bild. Легендарный экс-министр иностранных дел Генри Киссинджер должен будет разъяснить всему миру суть внешнеполитических планов будущего президента США, а также растолковать, что тот имеет в виду, намекая в Twitter на новую ядерную гонку вооружений с Россией. По информации издания, Киссинджер фигурирует как автор плана по урегулированию ситуации в Украине.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 декабря АРЦАХПРЕСС - «Киссинджер, - пишет немецкий таблоид, - может стать посредником между Москвой и Вашингтоном. Трамп намерен сблизиться с Кремлем. По слухам, у бывшего госсекретаря необычайно тесная связь с шефом Кремля», передает Инопресса.
«Возможность новой холодной войны, а также нынешняя напряженность между Дональдом Трампом и властями КНР делают опыт Киссинджера особенно ценным», - замечают авторы публикации.
«Генри Киссинджер, - говорится в публикации, - познакомился с Путиным после падения Берлинской стены. Поговаривают, то тогда Киссинджер спросил молодого русского о его профессиональной деятельности. «Я работал в спецслужбах», - якобы ответил бывший сотрудник КГБ. Как можно прочитать в биографии Путина, Киссинджер ответил на это: «Все приличные люди начинали в спецслужбах. Я тоже»».
«Киссинджер считает, что примирение с Россией - верный шаг, который поможет продемонстрировать противовесную позицию перед лицом наращивающего военную мощь Китая. Баланс между Америкой и Россией укрепит стабильность в мире», - пишут авторы статьи.
«Как говорится в аналитическом документе для западноевропейских спецслужб, основанном на информации из окружения Трампа, будущий президент стремится к отмене антироссийских санкций "по совету Киссинджера", - сообщает издание. - Кроме того, внешнеполитический гуру якобы советует избранному президенту признать главенство России в бывших советских республиках от Белоруссии и Украины до Грузии и Казахстана. Другими словами: США могут признать российское политическое влияние на территории от Польши и стран Балтии до Ирана, Афганистана и Китая».
Что касается Украины, то здесь должен быть разработан план по политическому и экономическому развитию. Суть идеи заключается в том, поясняют авторы, что Россия гарантирует безопасность на востоке Украины, постепенно уходя оттуда. В ответ Запад больше не поднимает крымский вопрос.
«О том, насколько тесно Путин связан с Трампом, свидетельствует еще один фрагмент из документа, подготовленного для спецслужб: там говорится, президент Путин мог в любое время связаться с Трампом», - передает издание.
Марсель Ван Херпен, специалист по России из голландского аналитического фонда Cicero Foundation, так объясняет мотивацию Киссинджера. «Он реалист. Для него важнее всего международный баланс, а не права человека или демократия».