Սեբաստիան Կուրցը ներկայացրել է ԵԱՀԿ-ում Ավստրիայի նախագահության առաջնահերթությունները
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդին է ներկայացրել իր նախագահության հիմնական առաջնահերթությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:
Կուրցը հայտարարել է, որ Ավստրիան պատրաստ է 2000 թվականից այս կողմ արդեն երկրորդ անգամ ստանձնել ԵԱՀԿ նախագահությունը և նպաստել ԵԱՀԿ տարածքում անվտանգության և կայունության հաստատմանը:
Նա առանձնացրել է Ավստրիայի նախագահության երեք հիմնական առաջնահերթություն` նպաստել գոյություն ունեցող հակամարտությունների թուլացմանը, միավորել ուժերը ռադիկալիզմի և բռնի ծայրահեղականության դեմ պայքարում` մասնավորապես երիտասարդների շրջանում, վերահաստատել վստահությունը:
«Մեր նպատակն է ԵԱՀԿ ամբողջ գործիքակազմի միջոցով հասնել Եվրոպայում անվտանգության և կայունության հաստատմանը: Մենք պետք է աշխատենք մեր հասարակություններում կանխելու բռնի ծայրահեղականությունը»,- ասել է Կուրցը:
Որպես ԵԱՀԿ-ում նախագահող երկիր` նա առաջնահերթությունների շարքում նշել է նաև մեդիայի և կրոնական խմբերի դավանանքի ազատության, ինչպես նաև փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը:
«ԵԱՀԿ-ն անգամ ամենաբարդ իրադրության պայմաններում անդամ բոլոր երկրներին առաջարկում է լինել երկխոսության և քննարկման տարածք»,- հայտարարել է Կուրցը:

Acting Chairman of OSCE, Austrian foreign minister Sebastian Kurz presented the main priorities of his chairmanship to the OSCE Permanent Council.
FM Kurz presents Austrian Chairmanship priorities in OSCE
STEPANAKERT, JANUARY 12, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  Kurtz announced Austria is ready to assume the OSCE chairmanship already the second time since 2000 and contribute to establishment of security and stability in the OSCE region.
He pointed out three main priorities of Austria’s chairmanship: contribute to easing of existing conflicts, unite forces in the fight against radicalism and violent extremism – particularly among the youth, and re-establish trust.
“Our goal is reaching the establishment of security and stability in Europe through the entire tools of the OSCE. We must work to prevent violent extremism in our societies”, Kurz said.
Among the priorities he mentioned the protection of the rights of media freedom and freedom of religion, and the rights of minorities.
“The OSCE proposes all member-states to be a space of dialogue and discussion even in the most difficult situations”, Kurz said.