Սեբաստիան Կուրցը ներկայացրել է ԵԱՀԿ-ում Ավստրիայի նախագահության առաջնահերթությունները
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդին է ներկայացրել իր նախագահության հիմնական առաջնահերթությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:
Կուրցը հայտարարել է, որ Ավստրիան պատրաստ է 2000 թվականից այս կողմ արդեն երկրորդ անգամ ստանձնել ԵԱՀԿ նախագահությունը և նպաստել ԵԱՀԿ տարածքում անվտանգության և կայունության հաստատմանը:
Նա առանձնացրել է Ավստրիայի նախագահության երեք հիմնական առաջնահերթություն` նպաստել գոյություն ունեցող հակամարտությունների թուլացմանը, միավորել ուժերը ռադիկալիզմի և բռնի ծայրահեղականության դեմ պայքարում` մասնավորապես երիտասարդների շրջանում, վերահաստատել վստահությունը:
«Մեր նպատակն է ԵԱՀԿ ամբողջ գործիքակազմի միջոցով հասնել Եվրոպայում անվտանգության և կայունության հաստատմանը: Մենք պետք է աշխատենք մեր հասարակություններում կանխելու բռնի ծայրահեղականությունը»,- ասել է Կուրցը:
Որպես ԵԱՀԿ-ում նախագահող երկիր` նա առաջնահերթությունների շարքում նշել է նաև մեդիայի և կրոնական խմբերի դավանանքի ազատության, ինչպես նաև փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը:
«ԵԱՀԿ-ն անգամ ամենաբարդ իրադրության պայմաններում անդամ բոլոր երկրներին առաջարկում է լինել երկխոսության և քննարկման տարածք»,- հայտարարել է Կուրցը:

Курц рассказал о планах Австрии на время председательства в ОБСЕ
Австрия в ходе своего председательства в ОБСЕ намерена, в том числе, сосредоточиться на том, чтобы возобновить утерянное в последнее время доверие из-за растущей тенденции «блокового» мышления.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 января АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Австрии Себастьян Курц, передает РИА Новости.
«Я рад приступить к работе со своей командой в этой важной и крупной организации и я в курсе, что работа здесь, в ОБСЕ, имеет немедленное влияние на безопасность всех людей в регионе. Успех нашей работы имеет воздействие на безопасность и стабильность, от чего выигрывает все человечество. Основная проблема в том, что мы живем в очень сложные времена»,- сказал он в четверг, выступая перед постоянным советом организации с презентацией концепции председательства в 2017 году.
Он повторил намерение работать в рамках председательства по трем основным направлениям — деэскалация военных конфликтов, усиление собственной безопасности, сфокусировавшись на дерадикализации и возобновление доверия во время нарастающего «блокового» мышления.
По его словам, такое мышление, с которым поколение 30-летнего министра было знакомо лишь по учебникам истории, вновь вернулось на континент. «У нас больше «блокового» мышления, разводящего запад и восток, и мы также переживаем снижение уверенности между странами-членами ОБСЕ», — отметил Курц.
Он считает, что в последний год недоверие и нестабильность лишь возобновлялись, и не только в связи с кризисом вокруг Украины, но и с ужесточением конфликтов, которые казались давно затихшими.