Ադրբեջանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դեմ ուղղակի դեմարշ է սկսել
Ադրբեջանը, չբավարարվելով ԵԱՀԿ-ի բյուջեի արգելափակմամբ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դեմ ուղղակի դեմարշ է նախաձեռնել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցչությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ ընդհանրապես ԵԱՀԿ-ին եւ մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին մեղադրելով եւ շանտաժի ենթարկելով:
«ՄԱԿ ԱԽ-ի հաստատած շրջանակներից ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի եւ համանախագահների դուրս գալը խախտում է իրենց ստացած մանդատը, որը կարող է լուրջ հետեւանքներ ունենալ հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա»,- նշված է հայտարարության մեջ, փոխանցում է trend.az-ը: Փաստաթղթի հեղինակների կարծիքով՝ «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պետք է վերադառնան ՄԱԿ ԱԽ-ի իրենց հանձնարարված խնդիրների կատարմանը եւ երկու կողմերին ներգրավեն հակամարտության կարգավորման անկախ բանակցությունների մեջ»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Ավելին՝ նրանք բացահայտ շանտաժի են ենթարկել ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահող երկրներին՝ պնդելով, որ «եթե նրանք ի վիճակի չեն ադրբեջանական օկուպացված տարածքներից հանել Հայաստանի զինված ուժերին, դիմակայել խաղաղ կարգավորմանը սպառնացող բազմաթիվ մարտահրավերներին, Ադրբեջանն իրավունք ունի ցանկացած ճանապարհով պաշտպանելու իր հողերը եւ քաղաքացիներին»:

Азербайджан предпринял прямой демарш против Минской группы ОБСЕ
Азербайджан, не удовлетворившись блокированием бюджета ОБСЕ, предпринял прямой демарш в отношении Минской группы ОБСЕ.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 января АРЦАХПРЕСС - Так, поспредство АР в ОБСЕ выступило с заявлением, обвиняя и шантажируя ОБСЕ в целом и МГ ОБСЕ в частности.
«Выход Минской группы ОБСЕ и сопредседателей за установленные СБ ООН рамки нарушает порученный им мандат, что может оказать серьезное воздействие на процесс решения конфликта», - говорится в заявлении, сообщает http://www.trend.az/. По мнению авторов документа, «сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны вернуться к выполнению порученных им СБ ООН задач и привлечь обе стороны к субстантивным переговорам по урегулированию конфликта, говорится в заявлении».
Более того, авторы заявления напрямую шантажируют глав государств-сопредседателей МГ ОБСЕ, утверждая, что «если они не в состоянии вывести вооруженные силы Армении с оккупированных азербайджанских территорий, противостоять многочисленным вызовам, угрожающим мирному процессу, то Азербайджан вправе защищать свои земли и любыми путями защищать своих граждан».
Напомним, что есть целый ряд заявлений лидеров стран-сопредседателей с призывами к мирному урегулированию конфликта.