ՀՀ վարչապետ. ԵՏՄ-ի տրամաբանությունը մեզ համար հասկանալի է եւ պրագմատիկ
ԵՏՄ-ում Հայաստանի երկրի խնդիրն է՝ համառորեն աշխատել, մասնավորապես, գյուղմթերքի արտահանման ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «МИР24»-ին տված բացառիկ հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ մեկնաբանելով տեսությունն այն մասին, որ Հայաստանը, թերեւս, միակ երկիրն է, որը լրջորեն շահել է ԵՏՄ-ին անդամակցությունից եւ հաջողության հասել գյուղատնտեսության ոլորտում:
«ԵՏՄ-ի տրամաբանությունը մեզ համար հասկանալի է ու պրագմատիկ: Մենք հնգյակի ակումբի անդամ ենք դառնում, որը մեծ՝ 180 միլիոնանոց շուկա է միավորում: Մենք ուզում ենք այդ ոլորտում ջանասիրաբար աշխատել»,- հայտարարել է Կարապետյանը:
Հարցին, թե ինչպիսին է լինելու հետագա գործընկերությունը ոչ միայն ԵՏՄ-ի, այլեւ ԱՊՀ-ի շրջանակում, վարչապետը պատասխանել է. «Ես սրան այսպես եմ վերաբերվում. ցանկացած հարթակ, որը կարող է ակումբի անդամներին կամ հարթակի մասնակիցներին թույլ տալ պայմանավորվել եւ ինչ-որ հարց լուծել իրենց երկրների համար, հարկավոր է օգտագործել: Մենք այդ հարթակը նույնպես կօգտագործենք»:

Премьер Армении: Логика ЕАЭС для нас абсолютно понятная и прагматичная
СТЕПАНАКЕРТ, 25 января АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе эксклюзивного интервью «МИР24»,  прокомментировав тезис о том, что Армения - это едва ли не единственная страна, которая очень серьезно выиграла от членства в ЕАЭС и добилась успеха в сельском хозяйстве.
«Логика ЕАЭС для нас абсолютно понятная и прагматичная. Мы становимся членом клуба пятерых, который объединяет большой рынок - 180 миллионов рынков. Мы хотим в этой сфере очень упорно поработать», - заявил Карапетян.
На вопрос о том, каким будет дальнейшее партнерство не только в рамках ЕАЭС, но и СНГ, премьер-министр ответил: «Я отношусь к этому так: любую площадку, которая может позволить членам клуба или участникам площадки договориться и что - то решить для своих стран, нужно использовать. Насколько эти площадки эффективны, зависит и от аксиоматики площадки и от участников. Мы будем использовать и эту площадку тоже».