ԼՂՀ նախագահը և Հայաստանի բարձրաստիճան այրերը Եռաբլուրում հարգեցին զոհված հայորդիների հիշատակը
Հայոց բանակի կազմավորման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարություններն այցելեցին Եռաբլուր, հարգանքի տուրք մատուցել իրենց կյանքը Հայրենիքի անկախության համար զոհաբերած հայորդիների հիշատակին:
ԼՂՀ նախագահը  և Հայաստանի բարձրաստիճան այրերը Եռաբլուրում հարգեցին զոհված հայորդիների հիշատակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եռաբլուր» պանթեոն այցելեցին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ կաթողիկոսը, ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ: Նրանք ծաղիկներ դրեցին սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զորավար Անդրանիկի շիրիմներին և Արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների ու զինծառայողների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին:
Հունվարի 28-ը Հայկական բանակի կազմավորման օրն է, այն 25 տարեկան է: 1992թ. հունվարի 28-ին Կառավարությունը ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության մասին» պատմական որոշում` դրանով իսկ իրավականորեն ազդարարելով Հայոց Ազգային բանակի ստեղծումը: 1992թ. մայիսին պաշտպանության նախարարությունը սկսեց առաջին զորակոչը հանրապետության տարածքում` հիմք դնելով բանակը ժամկետային զինծառայողներով համալրելու կայուն ավանդույթին:
Հայոց բանակի օրվա առիթով ՀՀ նախագահական նստավայրում տեղի կունենա պարգևատրման արարողություն, իսկ երեկոյան նաև՝ տոնական համերգ:
Հունվարի 29-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հանդիսապետությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, կմատուցվի Սուրբ Պատարագ: Սուրբ Պատարագի ընթացքում կհրապարակվի Ամենայն Հայոց Հայրապետի սրբատառ կոնդակը Հայոց բանակի 25-ամյա հոբելյանի առիթով: Կկատարվի նաև Հանրապետական մաղթանք` Հայրենիքի խաղաղության և անսասանության համար:

Senior officials of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic on Saturday paid a visit to Yerablur Military Pantheon in Yerevan, the capital city of Armenia.
Armenia, Artsakh senior officials visit Yerevan military pantheon
STEPANAKERT, JANUARY 28, ARTSAKHPRESS: President of Armenia Serzh Sargsyan, President of Nagorno Karabakh Bako Sahakyan, Catholicos of All Armenians His Holiness Garegin II, Parliament Speaker Galust Sahakyan, Prime Minister Karen Karapetyan and other senior officials visited the pantheon. The officials laid flowers at the graves of Commander Vazgen Sargsyan, Commander Andranik and the memorial for the fallen soldiers of the Nagorno Karabakh War.
January 28 marks the 25th anniversary of the establishment of the Armenian Army. On January 28, 1992, the Government adopted a historic decision “On the Defense Ministry of Armenia”, heralding the formation of the Armenian Army. The first draft took place in May of 1992.
On the occasion of Army Day, an awarding ceremony will be held in the Presidential Palace of Armenia. A concert is scheduled to take place in the evening.
On January 29, Catholicos of All Armenians His Holiness Garegin II will hold a Mass in the Mother See of Holy Etchmiatsin.