«Օճառ՝ հանուն հույսի». Արցախի Գողթանիկ գյուղում օրգանական ծագման օճառներ են պատրաստվում
Քաշաթաղի շրջանի Գողթանիկ գյուղի բնակչուհի Լիլիթ Տոնոյանը, բացառապես բնական հումքից՝ բուսական տարատեսակ յուղերից, օրգանական ծագման օճառներ և կոսմետիկ այլ պարագաներ է պատրաստում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Լիլիթ Տոնոյանը  պատմել է, որ 2016թ-ին մասնակցել է «ԷկոԼաբ» կարողությունների զարգացման ծրագրին, որի նպատակն է ձևավորել կամավորական ծրագրերի տնօրինման հմտություններ և սոցիալական առաջընթաց բերող համայնքային ծրագրերի իրականացում։
Լիլիթի խոսքով, օճառներ պատրաստելու իր ծրագիրը նա  անվանել է «Soap for Hope» («Օճառ՝ հանուն հույսի»): Այս թեմայով Խորվաթիայում նա նաև կոնֆերանսի է մասնակցել:
«Որպես իմ համայնքի զարգացման ծրագիր՝ ես առաջարկել եմ «Soap for Hope»-ը, որն իրենից ներկայացնում է Էկո ձեռնարկատիրություն՝ հանուն սոցիալական բարեփոխումների: Օճառների պատրաստման համար օգտագործում եմ բացառապես բնակական հումք՝  բուսական ծագմամբ յուղեր (ձիթապտղի, արմավի և այլն), դեղաբույսեր, որոնք մեծամասամբ աճում են հենց գյուղի տարածքում: Օճառները պատրաստվում են հատուկ մշակված բաղադրատոմսերով, որոնք նորարարություն են. դրանք ունեն ոչ միայն մաքրող հատկություն, այլև օգտակար են մաշկի տարատեսակ խնդիրներ ունեցողներին։ Այժմ պատրաստում ենք մաշկի տարբեր տեսակների խնամքի  համար նախատեսված այլ օճառներ ևս»,- ասել է Լ. Տոնոյանը:
Մասնագիտությամբ կենսաֆիզիկոս Լիլիթ Տոնոյանը 1997 թ-ից բնակվում է Քաշաթաղի շրջանի Գողթանիկ գյուղում: Բակալավրային և մագիստրոսական կրթությունը ստացել է Արցախի պետական համալսարանում և դասավանդում է գյուղի դպրոցում։
«Դպրոցի աշխատանքներին զուգահեռ (դասավանդում է ֆիզիկա առարկան)՝ Երևանի պետական համալսարանում կենսաֆիզիկայի բնագավառում կատարում եմ գիտահետազոտական աշխատանք. հետազոտում եմ սինթետիկ լվացող մակերևույթային ակտիվ նյութերի ազդեցությունը բջջային պրոցեսների վրա»,- մանրամասնել է Լ. Տոնոյանը  և նշել, որ «Soap for Hope» անվանումը կրող  այս  նախագիծն իր նորարական  ծրագրի մի մասն է միայն:
Անդրադառնալով ապագա ծրագրերին՝ Լ. Տոնոյանը նաև տեղեկացրել է, որ նախատեսում է ընդլայնել օճառների տեսականին և ստեղծել  արցախյան ապրանքանիշ ու ներկայանալ Հայաստանում և արտերկրում։
Օճառի վաճառքից գոյացած հասույթը նա տրամադրում է Գողթանիկի դպրոցի աշակերտների համար բացվող «Ստեղծագործարան»-ին, որը հնարավորություն է ստեղծում զարգացնելու համայնքի երեխաների  ստեղծագործական միտքն և ունակությունները:
«Աշխատանքները սկսել ենք անցած տարվա սեպտեմբերից:  Կարծում եմ՝ գյուղի և բնակիչների խնդիրները մոտիկից ճանաչելն է հանգեցրել «Ստեղծագործարան» հիմնելու գաղափարին։ Այն կարևոր գործառույթ է իրականացնում, քանի որ Գողթանիկում դեռևս չկան պատանիների և երիտասարդների ժամանցին ու նրանց բազմակողմանի զարգացմանը նպաստող կազմակերպություններ, չեն գործում աշակերտների ու երիտասարդության  ստեղծագործական կարողությունները զարգացնող խմբակներ, ակումբներ»,- մանրամասնել է Լ. Տոնոյանը և հավելել, որ սկսել են նաև բնապահպանական հետաքրքիր միջոցառումների շարք, որը կրում է «Պատերազմական աղբի վերամշակում-վերաօգտագործում» խորագիրը։
«Այս գաղափարի էությունն այն է, որ երեխաները, օգտագործելով պատերազմի ժամանակ գյուղի վրա արձակված արկերը, պետք է պատրաստեն կրեատիվ գեղեցիկ իրեր, որպեսզի մոռացության տան պատերազմի մասին տխուր ու մռայլ հիշուղությունները. այդ աշխատանքները զարգացնելու են նաև նրանց ազատ ու ստեղծարար միտքը»,- ասել է Լ. Տոնոյանը և նշել, որ ինքը ծրագրի իրականացման ընթացքում պետական որևէ աջակցություն չի ստացել, բայց աշխատանքների այս փուլում դրա կարիքն արդեն զգում է։
«Այս ծրագիրը երեխաների հետ իրականացնում ենք #IamtheChange կարգախոսով. ինքդ կատարիր այն փոփոխությունները, որոնք կուզենայիր տեսնել քո շրջապատում»,-եզրափակել է խոսքը Լիլիթ Տոնոյանը:

“Soap for Hope.” Organic soaps are being produced in Goghtanik village of Artsakh
The resident of Goghtanik village, Kashatagh region Lilit Tonoyan produces organic soaps and other cosmetics, using exclusively organic materials.
STEPANAKERT, FEBRUARY 10, ARTSAKHPRESS: Last year, she presented a program development to Ecolab capacity to produce organic soaps and idea of establishing a community of “creativity”, which was supported.
Lilit Tonoyan named this project “Soap for Hope.”  She also attended the conference held in Croatia with this theme. As a part of the conference the book of scientific articles was published.
In the manufacture of soaps she uses exclusively organic materials, adding oranges, grapefruit, cinnamon, lavender, chamomile, sea buckthorn, juniper leaves and other plants.
There are special developed recipes for producing the soaps.  They are not used only for cleaning, but are also useful for various skin problems.
“Now we are producing soaps for different skin problems,” she said.
Tonoyan was born in Armavir region, but  since 1997 she lives  in  Goghtanik village of Kashatagh region. She worked in the local school.  She said that “Soap for Hope” is only a part of the innovation program.
Proceeds from the sale of soap provided to Goghtanik school children, for the future of “Creativity” which will enable the community to develop children’s creativity and abilities, awakening new hopes in them.
Tonoyan said that "creativity" is intended for carrying out activities aimed at developing children's creativity, seminars, meetings, environmental events, etc.
“The essence of this idea lies in the fact that children using the  missiles which were fired on the village during the war, prepare creative beautiful things, forgetting about bad and gloomy memories and develop free and creative thought, "she said in an interview with "Artsakhpress", adding that they do not  receive any state support during the implementation of the project. At this stage of the work they need support. The opening of the “Creativity” is planned in spring.
Referring to future plans, L. Tonoyan informed that she plans to expand soap assortment and create Artsakh soap brand, made of local  organic materials which  will be presented in Artsakh, Armenia and will be also exported.
"With children we implement this project under #I amtheChange slogan, or be the change you want to see around you. We believe that real change comes from inside,” she concluded.