«Օճառ՝ հանուն հույսի». Արցախի Գողթանիկ գյուղում օրգանական ծագման օճառներ են պատրաստվում
Քաշաթաղի շրջանի Գողթանիկ գյուղի բնակչուհի Լիլիթ Տոնոյանը, բացառապես բնական հումքից՝ բուսական տարատեսակ յուղերից, օրգանական ծագման օճառներ և կոսմետիկ այլ պարագաներ է պատրաստում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Լիլիթ Տոնոյանը  պատմել է, որ 2016թ-ին մասնակցել է «ԷկոԼաբ» կարողությունների զարգացման ծրագրին, որի նպատակն է ձևավորել կամավորական ծրագրերի տնօրինման հմտություններ և սոցիալական առաջընթաց բերող համայնքային ծրագրերի իրականացում։
Լիլիթի խոսքով, օճառներ պատրաստելու իր ծրագիրը նա  անվանել է «Soap for Hope» («Օճառ՝ հանուն հույսի»): Այս թեմայով Խորվաթիայում նա նաև կոնֆերանսի է մասնակցել:
«Որպես իմ համայնքի զարգացման ծրագիր՝ ես առաջարկել եմ «Soap for Hope»-ը, որն իրենից ներկայացնում է Էկո ձեռնարկատիրություն՝ հանուն սոցիալական բարեփոխումների: Օճառների պատրաստման համար օգտագործում եմ բացառապես բնակական հումք՝  բուսական ծագմամբ յուղեր (ձիթապտղի, արմավի և այլն), դեղաբույսեր, որոնք մեծամասամբ աճում են հենց գյուղի տարածքում: Օճառները պատրաստվում են հատուկ մշակված բաղադրատոմսերով, որոնք նորարարություն են. դրանք ունեն ոչ միայն մաքրող հատկություն, այլև օգտակար են մաշկի տարատեսակ խնդիրներ ունեցողներին։ Այժմ պատրաստում ենք մաշկի տարբեր տեսակների խնամքի  համար նախատեսված այլ օճառներ ևս»,- ասել է Լ. Տոնոյանը:
Մասնագիտությամբ կենսաֆիզիկոս Լիլիթ Տոնոյանը 1997 թ-ից բնակվում է Քաշաթաղի շրջանի Գողթանիկ գյուղում: Բակալավրային և մագիստրոսական կրթությունը ստացել է Արցախի պետական համալսարանում և դասավանդում է գյուղի դպրոցում։
«Դպրոցի աշխատանքներին զուգահեռ (դասավանդում է ֆիզիկա առարկան)՝ Երևանի պետական համալսարանում կենսաֆիզիկայի բնագավառում կատարում եմ գիտահետազոտական աշխատանք. հետազոտում եմ սինթետիկ լվացող մակերևույթային ակտիվ նյութերի ազդեցությունը բջջային պրոցեսների վրա»,- մանրամասնել է Լ. Տոնոյանը  և նշել, որ «Soap for Hope» անվանումը կրող  այս  նախագիծն իր նորարական  ծրագրի մի մասն է միայն:
Անդրադառնալով ապագա ծրագրերին՝ Լ. Տոնոյանը նաև տեղեկացրել է, որ նախատեսում է ընդլայնել օճառների տեսականին և ստեղծել  արցախյան ապրանքանիշ ու ներկայանալ Հայաստանում և արտերկրում։
Օճառի վաճառքից գոյացած հասույթը նա տրամադրում է Գողթանիկի դպրոցի աշակերտների համար բացվող «Ստեղծագործարան»-ին, որը հնարավորություն է ստեղծում զարգացնելու համայնքի երեխաների  ստեղծագործական միտքն և ունակությունները:
«Աշխատանքները սկսել ենք անցած տարվա սեպտեմբերից:  Կարծում եմ՝ գյուղի և բնակիչների խնդիրները մոտիկից ճանաչելն է հանգեցրել «Ստեղծագործարան» հիմնելու գաղափարին։ Այն կարևոր գործառույթ է իրականացնում, քանի որ Գողթանիկում դեռևս չկան պատանիների և երիտասարդների ժամանցին ու նրանց բազմակողմանի զարգացմանը նպաստող կազմակերպություններ, չեն գործում աշակերտների ու երիտասարդության  ստեղծագործական կարողությունները զարգացնող խմբակներ, ակումբներ»,- մանրամասնել է Լ. Տոնոյանը և հավելել, որ սկսել են նաև բնապահպանական հետաքրքիր միջոցառումների շարք, որը կրում է «Պատերազմական աղբի վերամշակում-վերաօգտագործում» խորագիրը։
«Այս գաղափարի էությունն այն է, որ երեխաները, օգտագործելով պատերազմի ժամանակ գյուղի վրա արձակված արկերը, պետք է պատրաստեն կրեատիվ գեղեցիկ իրեր, որպեսզի մոռացության տան պատերազմի մասին տխուր ու մռայլ հիշուղությունները. այդ աշխատանքները զարգացնելու են նաև նրանց ազատ ու ստեղծարար միտքը»,- ասել է Լ. Տոնոյանը և նշել, որ ինքը ծրագրի իրականացման ընթացքում պետական որևէ աջակցություն չի ստացել, բայց աշխատանքների այս փուլում դրա կարիքն արդեն զգում է։
«Այս ծրագիրը երեխաների հետ իրականացնում ենք #IamtheChange կարգախոսով. ինքդ կատարիր այն փոփոխությունները, որոնք կուզենայիր տեսնել քո շրջապատում»,-եզրափակել է խոսքը Լիլիթ Տոնոյանը:

"Мыло во имя надежды" – в арцахском селе Гохтаник производится органическое мыло
Жительница села Гохтаник Кашатагского района Лилит Тоноян изготавливает мыло и другие косметические принадлежности исключительно из натуральных растительных масел.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 февраля АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом "Aрцахпресс" Лилит Тоноян сообщила, что в 2016-ом  году приняла участие в программе развития потенциала «Ecolab», нацеленного на приобретение навыков реализации  волонтерских программ и осуществление общинных проектов, обеспечивающих социальный прогресс.
По словам Лилит, свою программу по производству мыла она назвала "Soap for Hope" "Мыло во имя надежды". С данной темой она также приняла участие на конференции в Хорватии.
"В качестве программы по развитию моей общины я предложила проект "Мыло во имя надежды", который представляет из себя эко-бизнес, направленный на  социальные преобразования.
В процессе производства мыла я использую исключительно натуральное сырье, растительные масла (оливковое, пальмовое и т.д.), лекарственные  растения, которые в большинстве своем растут на территории деревни.
Мыло изготавливается по специально разработанным рецептам, которые являются инновационными: они не только обладают очищающими свойствами, но и полезны всем, кто имеет различные проблемы кожи. Сейчас мы  занимаемся изготовлением также другого вида мыла, предназначенного для  ухода за различными типами кожи", – сказала Л.Тоноян.
"Параллельно с работой в школе ( она преподает физику), в Ереванском  государственном университете провожу научно-исследовательскую работу в области биофизики: исследую влияние синтетических моющих  поверхностно-активных веществ на клеточные процессы ", – пояснила Л.Тоноян,  добавив, что проект под названием «Мыло во имя надежды» является  лишь частью ее инновационной программы.
По специальности биофизик, Лилит Тоноян с 1997-го года проживает в селе  Гохтаник Кашатаагского района.Степень бакалавра и магистра получила в  Арцахском государственном университете, а сейчас преподает в сельской  школе.
Говоря о планах на будущее, Л. Тоноян также сообщила, что она планирует  расширить ассортимент и создать арцахский бренд, представив его в Армении и за рубежом.
Доходы от продажи мыла она направляет на поддержку открывающегося  творческого центра для школьников села, который создаст возможность для развития детского творческого мышления и навыков.
"Мы начали работу в сентябре прошлого года. Я думаю, что именно  ознакомление с проблемами села и жителей привело к идее создания творческого центра. Он выполняет важную функцию, потому что  до сих пор в деревне нет соответствующих организаций, содействующих разноплановому развитию подростков, молодых людей, не действуют кружки и клубы, развивающие творческие способности школьников и молодежи ", – отметила  Л. Тоноян, добавив, что стартовал также ряд интересных природоохранных мероприятий,  которые проходят под девизом "Переработка и повторное использование военных отбросов".
"Суть этой идеи состоит в том, что дети, используя осколки вражеских снарядов, выпущенных во время войны  по селу, должны подготовить красивые креативные предметы, дабы  забыть  о печальных и мрачных воспоминаниях войны. Эти работы также помогут развить их свободную и творческую мысль",   – сказала Л. Тоноян, отметив, что в процессе реализации проекта не получала никакой государственной поддержки, однако на данном этапе необходимость в этом чувствуется.
"Этот проект мы с детьми реализуем под лозунгом #IamtheChange: сам вноси изменения, которые ты хотел бы видеть в своем окружении",  – резюмировала  Лилит Tоноян.