Արցախում բացվել է ծանրամարտի ասոցիացիա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի ծանրամարտի ասոցիացիայի նախագահ Արթուր Շիրինյանն նկատել է, որ Արցախում այնքան էլ ուշադրություն չի դարձվում ծանրամարտին, դա է պատճառը, որ իրենց մոտ միտք հղացավ՝ բացել ծանրամարտի ասոցիացիա:
«Մենք նպատակ ունենք Արցախում զարգացնել ծանրամարտը, որն օլիմպիական մարզաձև է: Ստեփանակերտում ծանրամարտի պարապմունքներին մասնակցում է 32 մարզիկ: Շուշիում ևս անց են կացվում ծանրամարտի պարապմունքներ: Նպատակ ունենք՝ առաջիկայում Հայաստանի Հանրապետությունից հրավիրել ծանրամարտի մարզիչներ, որպեսզի Մարտունիում և Մարտակերտում ևս մասնաճյուղեր բացենք,-ասել է Ա. Շիրինյանը և հավելել,- պարապմունքների անցկացման համար մենք որոշակի խնդիրներ ունենք՝ կապված շենքային պայմանների ու անհրաժեշտ սպորտային պարագաների ձեռքբերման հետ: Որոշել ենք՝ մրցաշարերին արցախցի մարզիկները հանդես գան Արցախը խորհրդանշող սպորտային համազգեստով»:
Ասոցիացիայի նախագահի խոսքով՝ Շուշիի Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարանին կից բացվելու է ծանրամարտի մարզադպրոց, որտեղ շուշեցի երեխաները կանցկացնեն իրենց պարապմունքները:
«Ապրիլին արցախցի ծանրամարտի մարզիկներն առաջին անգամ մասնակցելու են ՀՀ Վանաձոր քաղաքում անցկացվելիք ծանրամարտի առաջնությանը. այդ առաջնությանը մասնակցելու է 6 արցախցի մարզիկ»,-ասել է ծանրամարտի մարզիչ Արթուր Նահապետյանը և նշել, որ ծանրամարտի պարապմունքներին մասնակցում են 11-18 տարեկան երեխաները:
Ա. Նահապետյանի խոսքով՝ քանի որ ծանրամարտը օլիմպիական մարզաձև է, այդ առումով իրենք ձգտում են Արցախում ավելի արագ տեմպերով զարգացնել ու տարածել այս մարզաձևը:

В Арцахе открылась Ассоциация тяжелой атлетики
СТЕПАНАКЕРТ, 15 марта АРЦАХПРЕСС В беседе с корреспондентом "Aрцахпресс" президент ассоциации Артур Ширинян отметил, что в Арцахе тяжелой атлетике уделяют недостаточно внимания, и это стало причиной возникновения идеи создания ассоциации данного вида спорта.
«Мы стремимся развить в Арцахе тяжелую атлетику, которая является олимпийским видом спорта. В Степанакерте секцию тяжелой атлетики посещает 32 спортсмена. В Шуши также проходят занятия по тяжелой атлетике.
Мы планируем пригласить тренеров из Армении, чтобы открыть филиалы в Мартуни и Мартакерте», – сказал А. Ширинян, добавив  при этом, что имеются определенные проблемы для полноценного проведения занятий, в частности, связанные с нехваткой помещений и  спортивного инвентаря.
По его словам, арцахские спортсмены  будут выступать на состязаниях в спортивной форме, символизирующей Арцах. Президент Ассоциации также проинформировал, что при Шушинском ремесленном  училище  им. Езника Moзяна откроется школа тяжёлой атлетики для детей.
«В апреле арцахские спортсмены впервые примут участие в чемпионате по тяжелой атлетике в городе Ванадзор Республики Армения. Арцах представят 6 спортсменов", – сказал тренер по тяжелой атлетике Артур Наапетян.
По его словам, занятия по тяжелой атлетике посещают ребята в возрасте 11-18 лет.
А. Наапетян отметил, что, исходя из того, что тяжелая атлетика является олимпийским видом спорта, они стремятся развивать и распространять его в Арцахе более быстрыми темпами.