Արցախում բացվել է ծանրամարտի ասոցիացիա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի ծանրամարտի ասոցիացիայի նախագահ Արթուր Շիրինյանն նկատել է, որ Արցախում այնքան էլ ուշադրություն չի դարձվում ծանրամարտին, դա է պատճառը, որ իրենց մոտ միտք հղացավ՝ բացել ծանրամարտի ասոցիացիա:
«Մենք նպատակ ունենք Արցախում զարգացնել ծանրամարտը, որն օլիմպիական մարզաձև է: Ստեփանակերտում ծանրամարտի պարապմունքներին մասնակցում է 32 մարզիկ: Շուշիում ևս անց են կացվում ծանրամարտի պարապմունքներ: Նպատակ ունենք՝ առաջիկայում Հայաստանի Հանրապետությունից հրավիրել ծանրամարտի մարզիչներ, որպեսզի Մարտունիում և Մարտակերտում ևս մասնաճյուղեր բացենք,-ասել է Ա. Շիրինյանը և հավելել,- պարապմունքների անցկացման համար մենք որոշակի խնդիրներ ունենք՝ կապված շենքային պայմանների ու անհրաժեշտ սպորտային պարագաների ձեռքբերման հետ: Որոշել ենք՝ մրցաշարերին արցախցի մարզիկները հանդես գան Արցախը խորհրդանշող սպորտային համազգեստով»:
Ասոցիացիայի նախագահի խոսքով՝ Շուշիի Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարանին կից բացվելու է ծանրամարտի մարզադպրոց, որտեղ շուշեցի երեխաները կանցկացնեն իրենց պարապմունքները:
«Ապրիլին արցախցի ծանրամարտի մարզիկներն առաջին անգամ մասնակցելու են ՀՀ Վանաձոր քաղաքում անցկացվելիք ծանրամարտի առաջնությանը. այդ առաջնությանը մասնակցելու է 6 արցախցի մարզիկ»,-ասել է ծանրամարտի մարզիչ Արթուր Նահապետյանը և նշել, որ ծանրամարտի պարապմունքներին մասնակցում են 11-18 տարեկան երեխաները:
Ա. Նահապետյանի խոսքով՝ քանի որ ծանրամարտը օլիմպիական մարզաձև է, այդ առումով իրենք ձգտում են Արցախում ավելի արագ տեմպերով զարգացնել ու տարածել այս մարզաձևը:

Weightlifting Association opened in Artsakh
STEPANAKERT, MARCH 15, ARTSAKHPRESS: In an interview with “ Artsakhpress”, President of the Weightlifting Association Arthur Shirinyan noted that in Artsakh not much attention is paid to weightlifting, that’s why it occurred to them to open Weightlifting Association.
"We aim to develop weightlifting in Artsakh, which is an Olympic sport.  32 sportsmen attended weightlifting sessions in Stepanakert. Weightlifting sessions are alsobeing held in Shushi. We plan to open branches in Martuni and Martakert, so we want to invite coaches from the Republic of Armenia,” said Shirinyan  and added: “ We have some problems for holding sessions: the acquisition of sports facilities, necessary conditions. We decided Artsakh sportsmen to participate in tournaments in uniforms that symbolize Artsakh."
“Weightlifting sports school will be opened adjacent to the Yeznik Mozyan vocational school. In April Artsakh sportsmen for the first time will take part in Weightlifting Championship held in Vanadzor of the Republic of Armenia. 6 Artsakh sportsmen will take part in the championship,” said weightlifting coach Arthur Nahapetyan and added that 11-18-year-old children are participating in weightlifting sessions.
As weightlifting is an Olympic sport, in that sense they are aiming to rapidly develop and disseminate this sport in Artsakh.