ՄԻԵԴ-ի կողմից վարույթ ընդունված հայցերը մեծածավալ աշխատանքի արդյունք են. ԱՀ օմբուդսմեն
ՄԻԵԴ-ի կողմից արագացված կարգով վարույթ ընդունված ապրիլյան պատերազմին առնչվող 23 հայցերի վերաբերյալ լուրն ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն ուրախալի է որակել:
ՄԻԵԴ-ի կողմից վարույթ ընդունված հայցերը մեծածավալ աշխատանքի արդյունք են.  ԱՀ օմբուդսմեն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ այն մեծածավալ աշխատանքի արդյունք է, որը կատարվել է փաստաբանական խմբի կողմից՝ ինչպես Արցախից, այնպես էլ Հայաստանից:
«Եվրոպական դատարանի պրակտիկայի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ եթե գործը քննվում է սովորական կարգով, ապա այն կարող է տևել մինչև 10-ը և ավելի տարիներ: Իսկ արագացված կարգով ընդունելու դեպքում ժամանակի առումով այն ավելի կարճ կլինի, բայց ոչ, ասենք, մի քանի ամիս: Ընթացակարգը հետևյալն է՝ նախ գործը ուղարկվում է պատասխանող կողմի կառավարությանը, տվյալ դեպքում Ադրբեջանին, և տրվում է բավական երկար ժամանակ, որպեսզի պատասխանատու կողմը ներկայացնի իր պատասխանը: Հետո ուղարկվում է դիմողներին՝ մեկնաբանելու պատասխանող կողմի պատասխանը և ներկայացնելու արդարացի փոխհատուցման վերաբերյալ իր պահանջները»,- ասել է Ռ. Մելիքյանը և հավելել, որ հետո նորից է ուղարկվում պատասխանող պետությանը, դրանից հետո՝ որոշակի ժամանակ անց, կայացվում է վճիռը:
ԱՀ ՄԻՊ-ի խոսքով, Եվրոպական դատարանում, ընդհանուր առմամբ, դա է ամենապարզ ձևով ներկայացված ընթացակարգը, բայց հաճախ լինում է նաև, երբ այդ մեխանիզմն անցնում է ևս մեկ շրջան:
Նշենք, որ Իրավաբան-իրավապաշտպանների խումբը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան էր ներկայացրել 2016 թվականի ապրիլի 2-5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով սկսված մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության և զինծառայողների իրավունքների խախտումների առնչությամբ մի խումբ գանգատներ, որոնցից 23-ն արդեն վարույթ է ընդունվել:
Tert.am-ի հետ զրույցում իրավաբան-իրավապաշտպան խմբի անդամ Արա Ղազարյանն ասել է, որ խմբի համար անսպասելի է եղել ՄԻԵԴ-ի նման արագ արձագանքը. «Մեզ համար բավականին անսպասելի էր, որ ՄԻԵԴ-ը արագացված կարգով սկսեց այդ երկու տասնյակ գործերի քննությունը, ինչը շատ դրական է: Հիմա սպասում ենք ավելի մեծ խմբաքանակի, որը վերաբերում է տեղահանվածների վերաբերյալ գանգատների մասով ՄԻԵԴ-ի դիրքորոշմանը՝ գործի քննությունը սկսելու կամ չսկսելու վերաբերյալ»:

Принятые ЕСПЧ к производству запросы – результат объемной работы, – омбудсмен Республики Арцах
Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах Рубен Меликян назвал радостным известием принятие Европейским судом по правам человека (ЕСПЧ) к производству в ускоренном порядке 23 запросов, касающихся прошлогодней апрельской военной эскалации в зоне азербайджано-карабахского конфликта.
Принятые ЕСПЧ к производству  запросы – результат объемной работы, – омбудсмен Республики Арцах
СТЕПАНАКЕРТ, 29 марта АРЦАХПРЕСС – В беседе с корреспондентом «Aрцахпресс»  Рубен Меликян отметил, что это является результатом объемной работы, проделанной группой адвокатов,  как из Арцаха, так и из Армении.
«Изучение практики Европейского Суда показывает, что если дело рассматривается в обычном порядке, то это может занять до 10 лет и больше. В случае ускоренной процедуры процесс занимает меньше времени, но, скажем, не пару месяцев.
Процедура заключается в следующем: прежде всего дело направляется государству-ответчику, в данном случае – Азербайджану, и предоставляется  достаточно времени  для того,  чтобы сторона-ответчик предоставила свой ответ. Затем оно направляется заявителю,  для  комментирования ответа ответчика  и представления своих требований по справедливой компенсации», – сказал Р. Меликян, добавив, что потом дело снова направляется государству-ответчику, после чего, по прошествии некоторого времени, выносится решение.
По словам защитника прав человека  Арцаха, в Европейском суде в целом это  самый простой способ данной процедуры, но нередко бывает, когда указанный механизм проделывает ещё один круг.
Напомним ,что группа юристов-правозащитников представляла в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) ряд исков против Азербайджана в связи с защитой прав армянских военнослужащих и гражданских лиц во время четырехдневной апрельской войны, 23 из которых ЕСПЧ уже принял в производство.
В беседе с Tert.am представитель группы юристов-правозащитников Ара Казарян сказал, что для группы неожиданна была подобная быстрая реакция ЕСПЧ. «Для нас было весьма неожиданно, что ЕСПЧ в ускоренном порядке начала производство этих двух десятков дел, что весьма положительное явление. Сейчас мы ждем, будет ли дан старт делу по еще большей партии запросов, касающихся позиции ЕСПЧ по части выселенных граждан».