ՄԻԵԴ-ի կողմից վարույթ ընդունված հայցերը մեծածավալ աշխատանքի արդյունք են. ԱՀ օմբուդսմեն
ՄԻԵԴ-ի կողմից արագացված կարգով վարույթ ընդունված ապրիլյան պատերազմին առնչվող 23 հայցերի վերաբերյալ լուրն ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն ուրախալի է որակել:
ՄԻԵԴ-ի կողմից վարույթ ընդունված հայցերը մեծածավալ աշխատանքի արդյունք են.  ԱՀ օմբուդսմեն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ այն մեծածավալ աշխատանքի արդյունք է, որը կատարվել է փաստաբանական խմբի կողմից՝ ինչպես Արցախից, այնպես էլ Հայաստանից:
«Եվրոպական դատարանի պրակտիկայի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ եթե գործը քննվում է սովորական կարգով, ապա այն կարող է տևել մինչև 10-ը և ավելի տարիներ: Իսկ արագացված կարգով ընդունելու դեպքում ժամանակի առումով այն ավելի կարճ կլինի, բայց ոչ, ասենք, մի քանի ամիս: Ընթացակարգը հետևյալն է՝ նախ գործը ուղարկվում է պատասխանող կողմի կառավարությանը, տվյալ դեպքում Ադրբեջանին, և տրվում է բավական երկար ժամանակ, որպեսզի պատասխանատու կողմը ներկայացնի իր պատասխանը: Հետո ուղարկվում է դիմողներին՝ մեկնաբանելու պատասխանող կողմի պատասխանը և ներկայացնելու արդարացի փոխհատուցման վերաբերյալ իր պահանջները»,- ասել է Ռ. Մելիքյանը և հավելել, որ հետո նորից է ուղարկվում պատասխանող պետությանը, դրանից հետո՝ որոշակի ժամանակ անց, կայացվում է վճիռը:
ԱՀ ՄԻՊ-ի խոսքով, Եվրոպական դատարանում, ընդհանուր առմամբ, դա է ամենապարզ ձևով ներկայացված ընթացակարգը, բայց հաճախ լինում է նաև, երբ այդ մեխանիզմն անցնում է ևս մեկ շրջան:
Նշենք, որ Իրավաբան-իրավապաշտպանների խումբը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան էր ներկայացրել 2016 թվականի ապրիլի 2-5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով սկսված մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության և զինծառայողների իրավունքների խախտումների առնչությամբ մի խումբ գանգատներ, որոնցից 23-ն արդեն վարույթ է ընդունվել:
Tert.am-ի հետ զրույցում իրավաբան-իրավապաշտպան խմբի անդամ Արա Ղազարյանն ասել է, որ խմբի համար անսպասելի է եղել ՄԻԵԴ-ի նման արագ արձագանքը. «Մեզ համար բավականին անսպասելի էր, որ ՄԻԵԴ-ը արագացված կարգով սկսեց այդ երկու տասնյակ գործերի քննությունը, ինչը շատ դրական է: Հիմա սպասում ենք ավելի մեծ խմբաքանակի, որը վերաբերում է տեղահանվածների վերաբերյալ գանգատների մասով ՄԻԵԴ-ի դիրքորոշմանը՝ գործի քննությունը սկսելու կամ չսկսելու վերաբերյալ»:

Artsakh Ombudsman comments on ECHR adoption of 23 cases regarding Azerbaijani war crimes during April War in Artsakh
The European Court of Human Rights (ECHR) launched accelerated examinations into 23 cases regarding Azerbaijani war crimes during the April 4 day war.
STEPANAKERT, MARCH 29, ARTSAKHPRESS: Human Rights Defender (Ombudsman) of the Artsakh Republic, Ruben Melikyan qualified the news as gratifying, adding that it is the result of considerable work done by the advocacy group, from both Artsakh and Armenia.
"The study of the practice of the European Court of Human Rights shows that if the case is investigated according to the usual procedure, it can last 10 or more years. If the adoption process is accelerated, it will be shorter in terms of time, but not a couple of months. The procedure is as follows: First, the case is sent to the respondent’s Government, in this case to Azerbaijan and enough long time is given so that the responsible party submits its response. Then it is sent to the applicants for commenting the respondent's response and for presenting the demands for fair compensation.
Then again, it is sent to the respondent state,” said Ruben Melikyan and added that after some time, the decision is made. Artsakh Ombudsman said that, in general, at the European Court it is the procedure presented in the simplest way, but also often happens when this mechanism passes another stage.
The European Court of Human Rights (ECHR) launched examinations into 23 cases regarding Azerbaijani war crimes during the April 4 day war, attorney Ara Ghazaryan told Armenpress, who is also involved in the lawyer-human rights activist group, which filed complaints to the ECHR over human rights violations of the civilian population and servicemen of Nagorno Karabakh committed by Azerbaijani forces.
“Ara Ghazaryan said that the ECHR began to examine the cases, which includes both the issue of launching proceedings and the essence of complaints.
More than 700 suits have been filed to the ECHR against Azerbaijan regarding the protection of rights of Artsakh servicemen and civilians during the 2016 April War.