Սեբաստիան Կուրցը ԼՂ հարցով առարկայական բանակցությունների վերսկսման կոչ է արել
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ավստրիայի ԱԳՆ ղեկավար Սեբաստյան Կուրցը միացել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների արցախյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման գործընթացը վերսկսելու կոչին, ինչի մասին ասվում է մարտի 9-ին արված նրանց հայտարարությունում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Պայքարն ու բռնությունը, որը մենք տեսանք մեկ տարի առաջ, ամենասարսափելին է վերջին երկու տասնամյակում, հանգեցրեցին ավերածությունների, տառապանքների ու մարդկային կորուստների։ Դա վառ հիշեցումն է այն բանի, թե որքան արագ ռազմական մեխանիզմը կարող է խաթարել խաղաղություն ձեռք բերելու ջանքերը։ Դրա հետ կապված՝ մենք կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ ցանկացած գործողություններից, որոնք սպառնալիքի տակ են դնում հրադադարը։ Բոլորը կողմերը պետք է կատարեն միջազգային մարդասիրական պարտականություններին խստորեն հետեւելու պարտավորվածությունը, ռազմական հանցագործությունները երբեք արդարացված չեն կարող լինել», - հայտարարել է Կուրցը։
Հիշեցնելով 2016-ի ապրիլին շփման գծում բռնության բորբոքման մասին՝ Կուրցը նշել է, որ բանակցություններում ինքը նոր ազդակի հույս ունի։
«Շփման գծում զոհերի հանգեցնող բախումներն ու հրադադարի լուրջ խախտումներն անցյալ տարվա ընթացքում անհանգստության տեղիք տվեցին։ Ժամանակն է կենտրոնանալ վստահությունն ամրապնդող պրագմատիկ եւ գործանական քայլերի, ինչպես նաեւ էական բանակցությունների վերսկսման  վրա», - ընդգծել է Ավստրիայի ԱԳՆ ղեկավարը։
Այդ ենթատեքստում Կուրցը ափսոսանք է հայտնել, որ 2016-ի ապրիլյան ողբերգական իրադարձություններից հետո զոհեր են եղել եւ տուժած ընտանիքներին ցավակցություն հայտնել։ «Անցյալ տարվա ռազմական գործողությունների հետեւանքները հայերին ու ադրբեջանցիներին խանգարեցին հավատալ խաղաղությանը, բայց, ինչպես ես արդեն բազմիցս հայտարարել եմ, արցախյան հիմնախնդրի ռազմական լուծում գոյություն չունի։ Մենք այժմ պետք է խաղաղություն ծրագրենք եւ թույլ չտանք պատերազմի իր վերադարձը՝ իր բոլոր սարսափելի հետեւանքներով», - հավելել է Կուրցը։
ԵԱՀԿ գործող նախագահը նաեւ բարձր է գնահատել դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի եւ նրա թիմի աշխատանքը, ինչի վկայությունն է 2017-ի փետրվարին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ակտիվ համագործակցությունը զոհված զինծառայողների մարմինները վերադարձնելու հարցում։
«ԵԱՀԿ նախագահությունը պատրաստ է իր վաստակը ներդնել 2016-ին Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետագա իրականացման ու առաջխաղացման մեջ», - ամփոփել է Կուրցը։

Себастьян Курц: Настало время сосредоточиться на укреплении доверия и возобновлении переговоров по Карабаху
Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Австрии Себастьян Курц присоединился к призыву сопредседателей Минской группы ОБСЕ, обращенному к сторонам карабахского конфликта, – возобновить взаимодействие в рамках процесса политического урегулирования. Соответствующее заявление опубликовано на сайте ОБСЕ.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 марта АРЦАХПРЕСС - «Борьба и насилие, которые мы наблюдали год назад, – самые страшные за последние два десятилетия – вызвали разрушения, страдания и человеческие потери. Это яркое напоминание о том, как быстро механизм войны может подорвать усилия по достижению мира», – отметил Себастьян Курц.
«Посему мы призываем все стороны воздерживаться от любых действий, которые ставят под угрозу режим прекращения огня. Все стороны должны выполнять и строго соблюдать свои международные гуманитарные обязательства: военные преступления не могут иметь оправданий», – подчеркнул Курц.
Коснувшись эскалации в апреле минувшего года на линии соприкосновения, он выразил надежду на новый импульс для переговоров. «Настало время сосредоточиться на прагматических и практических шагах по укреплению доверия, а также возобновлении субстантивных переговоров», – отметил действующий председатель ОБСЕ.
При этом Курц выразил сожаление в связи с человеческими потерями вследствие
трагических событий в апреле 2016 года, а также свои соболезнования пострадавшим семьям. Он вновь подчеркнул, что карабахский конфликт не имеет военного решения.
«Мы должны планировать мир сейчас и не допустить возобновления войны со всеми ее ужасными последствиями», – заявил министр.
Курц также высоко оценил работу посла Анджея Каспршика и его команды, отметив активное содействие в проведении гуманитарной операции Международного комитета Красного Креста в феврале 2017 года.
«Председательство ОБСЕ готово содействовать усилиям сторон по дальнейшему продвижению и реализации договоренностей, достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге в 2016 году», – резюмировал Курц.