Freedom House-ի զեկույցում նշվում է ապրիլյան պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական դաժանությունների մասին
Հայաստանին վերաբերող զեկույցում Freedom House-ն անդրադարձ է կատարել 2016թ-ի ապրիլյան պատերազմին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Զեկույցում մասնավորապես շեշտվում է, որ չնայած որ ամենախիստ բախումները տևել են ընդամենը չորս օր, սակայն դրանք նշանակալի հետևանքներ են ունեցել:
«Ադրբեջանի հանկարծակի հարձակումը դե ֆակտո Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ մեկնարկեց ապրիլի 2-ին և դարձավ 1994թ-ի հրադադարից հետո ամենալայն հարձակումն էր` չորս օրվա բախումների ընթացքում բերելով աննախադեպ թվով կորուստներ երկու կողմերի համար էլ: Հայաստանի Հանրապետության տարածքը ևս կարճ ժամանակով հարձակման ենթարկվեց»,- նշված է զեկույցում : Շեշտվում են նաև ադրբեջանական կողմից քաղաքացիների և գերի ընկած զինվորների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը դեպքերը:

В докладе Freedom House отмечается о жестокостях Азербайджана в ходе апрельской войны
СТЕПАНАКЕРТ, 4 апреля АРЦАХПРЕСС - В докладе отмечается, что несмотря на то, что самые суровые столкновения происходили в течение всего четырех дней, однако последствия были значительные.
«Неожиданное нападение Азербайджана на де-факто Нагорно-Карабахскую Республику началось 2 апреля 2016 года и стало самым широкомасштабным нападением после достигнутого в 1994 году перемирия. За четыре дня столкновений было беспрецедентное количество жертв с обеих сторон. Территория Армении тоже на короткое время подвергалась атаке», - говорится в докладе.
Подчеркиваются также случаи жестокого отношения со стороны Азербайджана к гражданам и пленным военнослужащим.