Հադրութի շրջանի ուղղությամբ ԵԱՀԿ դիտարկումը նորմալ է անցել
Ապրիլի 5-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հադրութի շրջանի ուղղությամբ՝ Կարախանբեյլիի մոտակայքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի ԱԳՆ-ից  հայտնում են, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա),  ինչպես նաև ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Պատրիկ Ֆարելին (Իռլանդիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը (Շվեդիա), ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլլերը (Մեծ Բրիտանիա) և ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ղեկավար գնդապետ Հանս Լամպալցերը (Ավստրիա)։
Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել: Դիտարկման առաքելությանն արցախյան կողմից ուղեկցել են Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

OSCE monitoring in direction of Hadrut region passed without incidents
In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) mission on Wednesday conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, in the direction of the Hadrut Region, near Karakhanbeyli.
STEPANAKERT, APRIL 5 ARTSAKHPRESS: From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was carried out by field assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Mihail Olaru (Moldova) and Ghenadie Petrica (Moldova), and staff-member of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG), Lieutenant Colonel Patrick Farrelli (Ireland), the Artsakh Ministry of Foreign Affairs informed.
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was held by staff member of the Office of the Personal Representative of the OSCE CiO Peter Svedberg (Sweden), personal assistant to the CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain), and head of the OSCE HLPG, Colonel Hans Lampalzer (Austria).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule, and no ceasefire violation was recorded.
From the Nagorno-Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the Republic of Artsakh Ministries of Foreign Affairs and Defense.