Չինաստանի ԱԳՆ. Չինաստանը դիտարկում է Հայաստանը որպես համագործակցության կարևոր գործընկեր
Չինական կողմը մեծ նշանակություն է տալիս չին-հայկական հարաբերությունների զարգացմանը և դիտարկում է Հայաստանը որպես համագործակցության կարևոր գործընկեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ հղած ուղերձում նշել է Չինաստանի ԱԳ նախարար Վան Ինը:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, Չինաստանի նախարարը նշել է՝ շարունակաբար ամրապնդվում է երկու պետությունների միջև քաղաքական փոխադարձ վստահությունը, էական արդյունքներ են գրանցվել առևտրի և տնտեսության, անվտանգության, հումանիտար կապերի և այլ ոլորտներում համագործակցության մեջ, սերտ կապեր և փոխգործակցություն է պահպանվում միջազգային և տարածաշրջանային հարցերում:
Չինաստանի արտգործնախարարը նշում է, որ պատրաստ է Հայաստանի արտգործնախարարի հետ գործադրել համատեղ ջանքեր՝ ամրապնդելու երկու պետությունների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև համագործակցությունը և դրանով իսկ առաջ մղել երկկողմ հարաբերությունները դեպի զարգացման նոր մակարդակ:
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ հայ-չինական հարաբերությունները նույնքան հին են, որքան երկու  ժողովուրդների պատմությունը և որ դրանք մշտապես առանձնացել են փոխադարձ վստահությամբ և մեծ հարգանքով:
Նալբանդյանի խոսքով, Հայաստանը բարձր է գնահատում մեր երկրների միջև ընթացող քաղաքական երկխոսությունը, սերտ փոխգործակցությունը միջազգային կազմակերպություններում և տարածաշրջանային ու միջազգային կարևորություն ներկայացնող հարցերի շուրջ ձևավորված փոխըմբռնումը:

Armenian, Chinese FMs exchange messages on 25th anniversary of establishing diplomatic ties
Foreign Ministers of Armenia and China Edward Nalbandian and Wang Yi exchanged messages on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and China, press service of the Armenian MFA told.
STEPANAKERT, APRIL 5 ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: In his message FM Nalbandian says the Armenian-Chinese relations are as old as the history of the two peoples and they have always been identified with mutual trust and great respect. Minister Nalbandian stated that Armenia highly appreciates the ongoing political dialogue between the two countries, the close cooperation in international organizations and the mutual understanding over key regional and international affairs.
The Armenian FM emphasized that the Foreign Ministries of two states play a key role on contributing to implement the agreements reached at a high level. The Minister said economic cooperation is one of the key components of bilateral relations which the Armenian side is committed to further strengthen by involving new, prospective programs of mutual interest.
In his turn the Chinese FM stated that during 25 years since the establishment of diplomatic relations, the Armenian-Chinese relations steadily developed. Wang Yi highlighted that the mutual political trust is being gradually strengthened between the two countries, significant results were recorded in cooperation in trade, economy, security, humanitarian ties and other fields, close cooperation and ties are maintained on international and regional issues.
He said the Chinese side attaches great importance to the development of bilateral ties and considers Armenia as a key partner for cooperation.
The Chinese FM said he is ready to make joint efforts with the Armenian FM aimed at strengthening the cooperation between the two Foreign Ministries and by this moving forward the bilateral ties towards a new level of development.