Իսպանիայի Վիյենա քաղաքը պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը
Իսպանիայի Վիյենա (Villena) քաղաքը ընդունել է ինստիտուցիոնալ հայտարարության, որով պաշտոնապես ճանաչում և դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին Իսպանիայում ՀՀ դեսպանությունից, Վիյենայի քաղաքային խորհրդի կողմից ընդունած հայտարարությունում տեղի ունեցածը բնորոշվում է որպես Ցեղասպանություն և հանցագործություն մարդկության դեմ:
Կարևորվում է նման, վաղեմության ժամկետ չունեցող, հանցագործությունների դատապարտումը՝ նմանատիպ նորերը բացառելու համատեքստում: Հարկ է նշել, որ քվեարկությանը նախորդել էին ճնշման փորձեր թուրքական կողմից, որի արդյունքում Ժողովրդական և սոցիալիստական կուսակցությունների ներկայացուցիչները վերջին պահին փոխել էին իրենց դիրքորոշումները, ինչը սակայն որոշիչ չի եղել քվեարկության արդյունքների համար և Վիյենան համալրել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած իսպանական շուրջ երեք տասնյակ քաղաքների ցանկը:
Քաղաքային խորհրդում ներկայացված կուսակցությունների քվեարկության արդյունքները հետևյալն են՝ Կանաչներ Եվրոպա (Los Verdes Europa)՝ կողմ, 11 ձայն: Ժողովրդական կուսակցություն (PP)՝ դեմ, 7 ձայն: Սոցիալիստական կուսակցություն(PSOE)՝ ձեռնպահ, 3 ձայն:

Spainish city of Villena officially recognizes and condemns Armenian Genocide
The city of Villena of Spain adopted an institutional statement according to which it officially recognizes and condemns the Armenian Genocide, the Armenian Embassy in Spain told.
STEPANAKERT, APRIL 28,  ARTSAKHPRESS: The statement, adopted by the Villena City Council, describes the 1915 events as Genocide and crime against humanity.
The condemnation of such crimes is important in terms of excluding new similar events. It is worth mentioning that before the voting the Turkish side tried to exert pressures as a result of which the representatives of the People’s and Socialist parties changed their stances at the last moment, however, this didn’t have any impact on the voting results which included Villena in the list of over three dozen Spanish cities that recognized the Armenian Genocide.
The results of voting of parties represented in the City Council are the followings: European Greens (Los Verdes Europa) – 11 votes in favor, People’s Party (PP) – 7 votes against, and the Socialist Party (PSOE) – 3 votes abstained.