Որևէ մեկն իրավասու չէ Ղարաբաղի փոխարեն որոշել առնվազն երկու հարց. Շավարշ Քոչարյան
Որևէ մեկն իրավասու չէ Ղարաբաղի փոխարեն որոշել առնվազն երկու հարց՝ կարգավիճակի և տարածքային ամբողջականության:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«Արցախի Հանրապետությունն իր խնդիրներն ունի Ադրբեջանի հետ, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի տարածքների մի մասի օկուպացիայի մասով, և դա միայն Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների լուծելու հարցն է: Ինչ վերաբերում է կարգավիճակին, ապա Արցախի ժողովուրդն այս առումով արդեն երեք անգամ հանրաքվե է անցկացրել՝ մեկը՝ 1991թ.-ի բուն հանրաքվեն, մյուս երկուսը՝ Սահմանադրության ընդունումն և փոփոխությունը: Եվ Հայաստանի իշխանությունները պարտավոր են գործել՝ ելնելով Արցախի ժողովրդի արտահայտած կամքից»,- նշել է Շ. Քոչարյանը:

Никто не вправе вместо Карабаха решать как минимум два вопроса: Шаварш Кочарян
Никто не вправе вместо Карабаха решать как минимум два вопроса: статуса и территориальной целостности.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 апреля АРЦАХПРЕСС - Об этом в  беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сказал заместитель министра иностранных дел Республики Армения  Шаварш Кочарян.
«У Республики Арцах есть свои проблемы с Азербайджаном, в частности, касающиеся оккупации части территорий Арцаха Азербайджаном, и это вопрос, который должны решать только власти Нагорного Карабаха. Что касается статуса, то народ Арцаха в этом плане уже трижды проводил референдум, один – сам референдум 1991 года, остальные два – принятие и изменение Конституции. И власти Армении обязаны действовать, исходя из воли, выраженной народом Арцаха»,  – отметил Ш. Кочарян.