Ամերիկահայ Ջորջիկ Անջարգոլյանը ոտքով կանցնի Բերձորից-Ստեփանակերտ ճանապարհը
Ամերիկահայ 68-ամյա Ջորջիկ Անջարգոլյանը մայիսի 12–14-ը Արցախում քայլարշավ է իրականացնելու, Բերձորից մինչև Ստեփանակերտ՝ 60 կմ երկարության ճանապարհն անցնելով ոտքով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում  Ջորջիկ Անջարգոլյանը պատմել է, որ ամեն օր՝ առավոտյան ժամը 10:00-ին, սկսելու է իր քայլարշավը մինչև ժամը 16:00-ն, իսկ հաջորդ օրը շարունակելու   է այն վայրից, որտեղ կանգ էր առել:
«Քայլարշավի ընթացքում ես, ձեռքի ազդանշան տալով, կանգնեցնելու եմ անցնող մեքենաներն  ու ողջունելու եմ Արցախ մուտք գործողներին. նրանց բաժանելու եմ անգլերեն, հայերեն և ռուսերեն լեզուներով Արցախի մասին 10 էջանոց բրոշյուրներ: Քայլարշավի ժամանակ ես հագնելու եմ իմ «Բարի գալուստ Արցախ» մակագրությամբ շապիկը»,- ասել է Ջ. Անջարգոլյանը և հավելել, որ եթե կարողանա նմանատիպ ակցիաներով ամեն տարի գոնե 10 զբոսաշրջիկ բերել Արցախ, ուրեմն՝ Արցախի ճանաչման, զարգացման ու կայացման գործում իր ավանդը կունենա:
«Արցախին օգնելու համար մենք ինքներս պետք է ուղիներ փնտրենք: Բոլոր զբոսաշրջիկներին էլ հորդորում եմ՝ տարին գոնե մեկ անգամ այցելել Արցախ, լինել պատմամշակութային վայրերում, քայլել փողոցներով, շփվել մարդկանց հետ. այդժամ կհասկանաք, թե այստեղ ինչպիսի մարդիկ են ապրում, ինչի համար են պայքարում, ինչ են երազում: Ամեն անգամ ուրախություն եմ ապրում, երբ Արցախում տեսնում եմ նորակառույց բարձրահարկ շենքեր, հյուրանոցներ, սրճարաններ: Իրոք որ, Արցախ աշխարհն օրեցօր ծաղկում է, շենանում»,-ասել է Ջ. Անջարգոլյանը և ավելացրել, որ ինքը մեծ ցանկություն ունի լինել նաև առաջնագծում, խոսել զինվորների հետ, ոգևորել ու ոգևորվել նրանցով:

Американский армянин пешком преодолеет дорогу Степанакерт – Бердзор
12-14 мая 68-летний американский армянин Джорджик Анджарголян пешим ходом преодолеет 60-ти километровую дорогу от столицы Республики Арцах г. Степанакерта до райцентра Бердзор.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 мая АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «Aрцахпресс»  Джорджик Анджарголян рассказал, что пеший тур он ежедневно будет начинать в 10:00  утра и завершать в  16:00 часов, продолжая свой путь с места, где накануне остановился.
«Во время тура я буду останавливать жестом руки проезжающие машины и, приветствуя едущих в Арцах, раздавать им 10-ти страничные брошюры об Арцахе на английском, армянском и русском языках.  На  мне будет футболка с надписью «Добро пожаловать в Арцах», – сказал Д. Анджарголян, добавив, что, если ему удастся  подобными акциями ежегодно привлекать в Арцах хотя бы 10 туристов, то этим он внесет  свою лепту  в дело признания,  развития и становления Арцаха.
«Мы должны искать различные пути для помощи Арцаху. Я призываю всех туристов, по крайней мере, один раз в год посетить Арцах, побывать в его историко-культурных  местах, пройтись по улицам, пообщаться с людьми. Тогда они поймут, какие люди здесь живут,  за что борются, о чем мечтают. Каждый раз  я ощущаю большую  радость, когда вижу в Арцахе новые высотные здания, гостиницы, кафе. Арцах, на  самом деле,  с каждым годом процветает», –  сказал Джорджик Анджарголян. При этом он  выразил желание побывать на передовой линии, пообщаться с солдатами, вдохновить их  и вдохновиться ими.