Բուենոս Այրեսի քաղաքային խորհուրդը հանդիսավոր ընդունելության է արժանացրել ջութակահար Արա Մալիքյանին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Prensa Armenia-ի փոխանցմամբ՝ հունիսի 15-ին Մալիքյանն Արգենտինայի մայրաքաղաքում ելույթ է ունենալու:
«Մալիքյանի կյանքը մշտապես դժվարությունները հաղթահարելու օրինակ է, օրինակ, որ ջանքերն արդյունք են տալիս»,- արարողության ժամանակ ասել է պատգամավոր Դանիել Պրեստին:
Մալիքյանն իր հերթին հիշել է, թե իր հայրը որքան է սիրում լսել Աստոր Պիացոլլայի տանգոն: Նա նույնիսկ չգիտեր՝ որտեղ է Արգենտինան, պարզապես, ըստ ջութակահարի, շատ էր սիրում այդ երաժշտությունը: Հարցին՝ որտեղի՞ց է, նա միշտ պատասխանում է. «Ես մի քիչ լիբանանցի եմ, հայ, իսպանացի եւ նավահանգստային քաղաքի բնակիչ»:
«Ինձ համար շատ կարեւոր է նվագել Բուենոս Այրեսում, քանի որ այստեղ երբեք չեմ նվագել, չնայած միշտ երազել եմ: Իհարկե՝ վաղուց շատ լավ գիտեմ արգենտինական երաժշտական մշակույթը, կոմպոզիտորներին, այստեղ շատ ընկերներ ունեմ»,- ասում է Մալիքյանը:
Արա Մալիքյանը լիբանանահայ ջութակահար է, ներկայում Իսպանիայում է բնակվում: Նա ավելի քան 20 ալբոմ է ստեղծել, ելույթ ունեցել աշխարհի ավելի քան 40 երկրներում: Նրա մանկությունն անցել է Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի տարիներին: Այդ մասին նա այսպես է հիշում. «Ռմբակոծությունների միջեւ դադարների ժամանակ մարդիկ ասում էին. խաղաղ օր ստացվեց, համերգ կազմակերպենք»:
15 տարեկանում նա Գերմանիայի կառավարությունից կրթաթոշակ է ստանում՝ Հանովերի երաժշտական դպրոցում սովորելու համար ու դառնում ամենաերիտասարդ աշակերտը: «Այս ջութակի շնորհիվ իմ ընտանիքն ասելու բան ունի: Համերգի ժամանակ ես պատմում եմ այդ պատմությունը»,- ընդգծում է Մալիքյանը:

Городской совет Бунос-Айреса дал торжественный приём скрипачу Ара Маликяну
Городской совет Буэнос-Айреса объявил почётным гостем скрипача Ара Маликяна. Как передаёт аргентинское издание Prensa Armenia, в столице Маликян даст концерт 15 июня. Отметить его визит предложили депутаты Даниэль Прести и Мерседес де лас Касас.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 мая АРЦАХПРЕСС - «Жизнь Маликяна - пример постоянного преодоления трудностей, пример того, как усилия дают плоды», - заявил на церемонии Даниэль Прести.
Виновник торжеств, в свою очередь, вспомнил, как его отец любил слушать танго Астора Пиаццолы. Он даже не знал,  где это – Аргентина, просто очень любил эту музыку, вспоминает Ара. А на вопрос, откуда он сам, он всегда отвечает: «Я понемногу ливанец, армянин, испанец и портовый житель».
«Для меня очень важно играть в Буэнос-Айресе, потому что здесь я не играл никогда, хотя всегда мечтал. Конечно, я давно хорошо знаю аргентинскую музыкальную культуру, композиторов, у меня здесь много друзей», - говорит Маликян.
Ара Маликян – ливанский скрипач армянского происхождения, сейчас живёт в Испании. Издал более 20 альбомов и выступал в более чем 40 странах мира. Его детство прошло в годы гражданской войны в Ливане. Об этом он вспоминает так: «Между бомбёжками люди говорили: выдался спокойный день, устроим концерт». В 15 лет он получил стипендию правительства Германии для учёбы в школе музыки в Ганновере, где стал самым молодым учеником. «Благодаря этой скрипке моей семье есть что рассказать. На концерте я рассказываю эту историю», - подчёркивает Маликян.