Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԵՄ Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացներին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մայիսի 31-ին ընդունել է Եվրոպական միության անդամ պետություններ Լատվիայի, Նիդերլանդների, Լիտվայի, Էստոնիայի և Շվեդիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների՝ Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացներին՝ ԵՄ-ում նախագահող Սլովակիայի ԱԳՆ հատուկ բանագնաց, դեսպան Դուշան Դախոյի գլխավորությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ինչպես տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում հանգամանալից քննարկում է ծավալվել Հայաստան - Եվրոպական միություն փոխգործակցության, Արևելյան գործընկերություն ծրագրի շրջանակներում իրականացվող համագործակցության, նոյեմբերին Բրյուսելում կայանալիք գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ։
Երկուստեք շեշտվել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը, վերջին տարիներին արձանագրված ձեռքբերումները, այդ թվում Հորիզոն 2020, COSME ծրագրերին միանալը, Ստեղծագործ Եվրոպա ծրագրին մասնակցության և Ընդհանուր ավիացիոն գոտուն միանալու շուրջ մեկնարկած բանակցությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին և Հայաստան-Եվրոպական միություն 2017-2020թթ. ժամանակահատվածի համար Գործընկերության առաջնայնությունների փաստաթղթին՝ նշելով, որ դրանք հարաբերությունների զարգացման լավ հիմք են հանդիսանում։ Կարևորվել է մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի շուրջ որոշման նախատեսվող ընդունումը:
Եվրոպական երկրների հատուկ բանագնացները բարձր են գնահատել Հայաստանի կառուցողական և ակտիվ ներգրավվածությունը Արևլյան գործընկերության շրջանակներում տեղի ունեցող գործընթացներում։

Эдвард Налбандян и европейские посланники обсудили вопросы по сотрудничеству Армения-ЕС
Глава МИД Армении 31 мая принял специальных посланников по вопросам Восточного партнерства внешнеполитических ведомств стран-членов ЕС – Литвы, Нидерландов, Латвии, Эстонии и Швеции во главе со специальным посланником МИД председательствующей в ЕС Словакии, послом Душаном Дахо.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 мая АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в пресс-службе Министерства иностранных дел Армении, в ходе встречи развернулось обстоятельное обсуждение вокруг взаимодействия Армения-ЕС, сотрудничества, осуществляемого в рамках программы Восточного партнерства, подготовительных работ к саммиту, который состоится в Брюсселе в ноябре.
Речь зашла о динамическом развитии отношений между Арменией и ЕС,  достижениях последних лет, в том числе об объединении программ  «Горизонт 2020» и  «COSME», участии в программе «Творческая Европа» и переговорах, стартовавших вокруг присоединения к Общей авиационной зоне.
Собеседники также коснулись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС и документа о приоритетах Партнерства между Арменией и Европейским союзом на 2017-2020 гг., отметив, что они являются хорошей основой для развития отношений.  Представители стран ЕС высоко оценили конструктивное и активное участие Армении в процессах, имевших место в рамках Восточного партнерства.