Պետության պարտականությունն է ապահովել երեխայի լավագույն շահը. ՀՀ ՄԻՊ-ի ուղերձը
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ուղերձ է հղել երեխաների իրավունքների պաշտպանության օրվա առիթով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից: Ուղերձում ասվում է.
«Հունիսի 1-ը, որպես երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օր, նշվում է 1950 թվականից: Այդ պաշտպանությունը արդյունավետ և խորքային դարձնելու համար աշխարհում բազմաթիվ կարևոր փաստաթղթեր են ստորագրվել.  1959թվականին  ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեան ընդունել է Երեխաների իրավունքների հռչակագիրը, 1989 թ.՝ Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիան: Փաստաթղթերն ստորագրած պետությունները պարտավորվել են ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ ապահովելու համարերեխայի պաշտպանությունը խտրականության բոլոր ձևերից:
2016 թվականին Հայաստանում ընդունվեց «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» սահմանադրական օրենքը: Այն ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին արտոնում էիրականացնել «Երեխայի իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի դրույթների կիրառության մշտադիտարկում, երեխաների իրավունքների խախտումների կանխարգելում և պաշտպանություն: Անցյալ տարվանից Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում գործում է Երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժինը: Իրականացվում են   պարբերական և ըստ անհրաժեշտության այցեր երեխաների խնամք և պաշտպանություն իրականացնող հաստատություններ և հանրակրթական ուսումնական հաստատություններ: Երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը, հաշմանդամության խնդիրները,   բռնության և թրաֆիքինգի դեպքերը մշտապես մեր ուշադրության կենտրոնում են:
Երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող բոլոր օրենքների հիմքում  երեխայի լավագույն շահն է, իսկ երեխայի իրավունքներից կարևորը ընտանիք ունենալու, ընտանիքում ապրելու իրավունքն է: Պետության պարտականությունն է բոլոր դեպքերում ապահովել երեխայի լավագույն շահը և ստեղծել պայմաններ, որ երեխան մեծանա առողջ, բարեկեցիկ և երջանիկ ընտանիքում:
Սիրելի երեխաներ, շնորհավորում եմ ձեզ հունիսի 1-ի կապակցությամբ և մաղթում եմ անհոգ մանկություն, երջանիկ ընտանիք և խաղաղ հայրենիք»:

Государство обязано обеспечить наилучшее благо для ребенка: послание Защитника прав человека Армении
Защитник прав человека Армении Арман Татоян поздравил с Международным днем защиты детей.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом «Арменпресс» сообщили в офисе Защитника прав человека Армении. В послании, в частности сказано:
«1-­е июня ­ как Международный день защиты детей, отмечается с 1950 года. С целю обеспечения защиты детей в мире подписано множество важных документов. С 1959 года Генассамблея ООН приняла Декларацию прав детей, в 1989 году – Конвенцию о правах детей. Подписавшие эти документы страны обязались всячески соблюдать означенные в них принципы и положения.
В 2016 году Армения приняла конституционный закон о Защитнике прав человека Армении, которым Защитник прав человека Армении обязан проводить мониторинг по соблюдению Конвенции о правах детей Генассамблеи ООН, прдупреждение нарушения прав детей и их защиту.
В основе всех законов, защищающих права детей, лежит обеспечение наилучшего блага для ребенка, его право иметь семью и жить в семье. Государство обязано обеспечить наилучшее благо для ребенка и создать условия, чтобы ребенок рос в здоровой, благополучной и счастливой семье.
Дорогие дети, поздравляю вас с 1­м июня и желаю беззаботного детства, счатливых семей и мирной родины».