Ռուսաստանը հրաժարվեց 11 մլն եվրո մուծել Եվրախորհրդի բյուջե
Ռուսաստանն արգելափակել Է վճարի մեկ երրորդի փոխանցումը Եվրոպայի խորհրդի բյուջե Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) աշխատանքին Ռուսաստանի պատվիրակության չմասնակցելու պատճառով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել Է Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը :
Նա նշել Է, որ խոսքը վերաբերում Է շուրջ 11 միլիոն եվրո գումարին: Ռուսաստանը Եվրոպայի խորհրդի բյուջեի հիմնական վճարողներից մեկն Է՝ Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի եւ Թուրքիայի հետ մեկտեղ: Ռուսաստանի պատվիրակությունը կազմակերպությունում հիմնական լիազորություններից զրկվել Է 2014 թվականի ապրիլին Դոնբասի եւ Ղրիմի իրադարձությունների պատճառով: 2015-ին վեհաժողովը երկու անգամ քննարկել Է պատժամիջոցների վերացման հարցը, բայց սահմանափակումները շարունակում են գործել. ՌԴ-ն զրկված Է ձայնի իրավունքից, ինչպես նաեւ վեհաժողովի ղեկավար մարմինների աշխատանքին եւ դրա մոնիթորինգային առաքելություններին մասնակցելուց:

Россия отказалась платить 11 миллионов евро в Совет Европы
Россия заблокировала перечисление трети взноса в бюджет Совета Европы (СЕ) в связи с неучастием российской делегации в работе ПАСЕ.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщил спикер Госдумы Вячеслав Володин, передает РИА Новости во вторник, 6 июня. По его словам, речь идет о сумме около 11 миллионов евро.
Россия один из основных плательщиков в бюджет Совета Европы наряду с Францией, Великобританией, Германией, Италией и Турцией,сообщает РИА Новости.
Российская делегация была лишена основных полномочий в организации в апреле 2014 года из­за событий в Донбассе и в Крыму. В 2015­м ассамблея дважды рассматривала вопрос о снятии санкций, но ограничения продолжают действовать: РФ лишена права голоса, а также участия в работе руководящих органов ассамблеи и ее мониторинговых миссиях. В ответ Москва прекратила свое участие в мероприятиях ассамблеи.