Իրանը դիմել է ՄԱԿ-ի ԱԽ՝ կապված Սաուդյան Արաբիայի սպառնալիքների հետ
Թեհրանում ահաբեկչությունները տեղի ունեցան Սաուդյան Արաբիայում Իրանի հասցեին հնչեցված բազմաթիվ սպառնալիքներից անմիջապես հետո։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ,  9 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ղոլամալի Խոշրուի Անվտանգության խորհրդին հղված նամակում, փոխանցում է PressTV-ն։
Դիվանագետը հիշեցրել է, որ Թեհրանում ահաբեկչությունները տեղի ունեցան, երբ Էր Ռիադը հրաժարվեց Իրանի հետ երկխոսությունից։ Դրան հետեւել է Սաուդյան Արաբիայի պաշտպանության նախարարի հայտարարութունը՝ «մենք կաշխատենք այն ուղղությամբ, որ պայքարը լինի Իրանի ներսում»։ «Զարմանալի չէ, որ Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ ղեկավարը հարձակումից մի քանի ժամ առաջ սպառնացելէ  Իրանին՝ հայտարարելով, որ Իրանը պետք է պատժվի»,- News.am-ի փոխանցմամբ՝ նշվում է նամակում։
Դիվանագետը նշել է նաեւ, որ ավելի վաղ նախազգուշացրել է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին Սաուդյան Արաբիայի «անպատասխանատու, սադրիչ քաղաքականության մասին», որը տարածաշրջանում ֆինանսավորում է ահաբեկիչներին, եւ նրա արկածախնդրության մասին՝ Եմենի ռմբակոծությունների համատեքստում։ Նա նշել է, որ չնայած ծայրահեղականությանը սատարելուն՝ Էր Ռիադը «պարգեւատրվեց» ԱՄՆ-ի հետ բազմամիլիարդանոց ռազմական գործարքով։ Դիվանագետն ընդգծել է, որ պատահական չէ, որ տարածաշրջանում ամեն ինչ փոխվեց այդ համաձայնագրի ստորագրվելուց հետո եւ զգուշացրել. «տարածաշրջանային անվտանգությանը նման վտանգավոր մոտեցումը կարող է հանգեցնել լուրջ հետեւանքների»։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 7-ի առավոտյան ահաբեկիչների երկու խմբեր հարձակվել են Իրանի խորհրդարանի շենքի եւ Թեհրանում իմամ Խոմեյնիի դամբարանի վրա։ Ահաբեկչությունների հետեւաքնով 17 մարդ է զոհվել, եւս 43-ը վիրավորվել են։ Հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունը՝ Իրանին սպառնալով նոր ահաբեկչություններով։

Иран обратился к СБ ООН в связи с угрозами Саудовской Аравии
СТЕПАНАКЕРТ, 9 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом говорится в письме постпреда ИРИ в ООН  Голомали Хошру (Gholamali Khoshroo) к Совбезу ООН, передает PressTV.
Дипломат напомнил, что теракты в Тегеране произошли после отказа Эр-рияда диалога с Ираном и угроз саудовского министра обороны, заявившего, что «мы будем работать над тем, чтобы борьба была внутри Ирана». «Неудивительно, что глава МИЛД Саудовской Аравии угрожал Ирану за несколько часов до нападения, заявив, что «Иран должен быть наказан»», - отмечается в письме.
Дипломат отметил, что ранее предупреждал Совбез ООН о «безответственной, провокационной политике» Саудовской Аравии, финансирующей террористов в регионе,  и о ее авантюризме в контексте бомбежек Йемена. Он отметил, что несмотря на покровительство экстремизма, Эр-рияд «был награжден» недавно многомиллиардной военной сделкой с США. Он отметил, что неудивительно, что ситуация в регионе ухудшилась с момента подписания указанного соглашения и предупредил, что «подобный опасный подход к региональной безопасности  может привести к серьезным последствиям».
Как сообщалось ранее, утром 7 июня две группы террористов напали на здания парламента и мавзолей имама Хомейни в Тегеране. В результате терактов погибли 17 человек, еще 43 получили ранения.  Ответственность за нападения взяла на себя террористическая группировка «Исламское государство», пригрозив Ирану новыми терактами.