Եվրամիությունը պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանին. Սվիտալսկի
Եվրամիությունը պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանին, քանի որ տեսնում է քաղաքացիների դրական արձագանքը Հայաստանում անցկացվող ԵՄ գործողություններին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հունիսի 20-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
«Ցանկանում եմ առիթից օգտվել եւ շնորհակալություն հայտնել հայ քաղաքացիներին, ովքեր գնահատում են մեր աշխատանքը, շնորհակալ եմ աջակցության համար:  Մենք իսկապես հասկանում ենք, որ շատ մարդիկ կան Հայաստանում, ովքեր  հավատում են, որ ԵՄ-ն լավ գործ է անում: Կարող եմ ասել, որ երբեմն բավականին հուզիչ ուղերձներ ենք ստանում քաղաքացիներից, ովքեր առհասարակ մեզ դիմում էին աջակցություն խնդրելու համար, իսկ այժմ նրանք են աջակցություն դրսեւորում: Սա իմ եւ իմ թիմի համար մեծ խթան է:  Վստահեցնում եմ՝ պատրաստ ենք առավելագույն ջանքերը գործադրել Հայաստանի քաղաքացիների համար, որպեսզի նրանք մեր գործողություններից ավելի շատ օգուտ  ստանան»,- շեշտեց նա:
Անդրադառնալով Հայաստանում ապրիլի 2-ին անցկացված ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդի կազմակերպած քննարկմանը, որտեղ դեսպանը խոսել էր ընտրակաշառքների բաժանման, ընտրական այլ խախտումների մասին, եւ որից հետո ՀՀ արդարադատության նախարարը հայտարարել էր, որ սա փորձ է խառնվելու Հայաստանի ներքին խնդիրներին, Պյոտր Սվիտալսկին նշեց, որ իր ուղերձը հստակորեն տեղ հասցնելու համար հանրային հայտարարությունների կարիք չունի, իր գնահատականն ու կարծիքը անհայտ չէ  իր զրուցակիցներին եւ պատասխանատուներին:
«Այստեղ չեմ եկել մասնակցելու հանրային քննարկման, դա իմ դերը չէ, բայց, իհարկե, դրական է, երբ արտաքին դիտորդը ներգրավված է  կարեւոր հարցերի վերաբերյալ քննարկումներում: Մենք պետք է դրական տրամադրված լինենք հանրային քննարկումներին եւ բանավեճերին, որոնք ծավալվում են կարեւոր հարցերի շուրջ, սակայն կարեւոր է հետեւել որոշակի տարրական կանոնների. նախքան  ինչ-որ բան արտահայտելը, իմացեք՝  ինչ է ասվել, կրկին նայեք տեսանյութը, լսեք ձայնագրությունը, մտածեք,  հարգեք ձեր խոսակցին»,-ասաց Պյոտր Սվիտալսկին՝ հավելելով, որ հայ պաշտոնյաների հետ շատ լավ աշխատանքային հարաբերություններ ունի:
Ինչ վերաբերում է ընտրություններին, դեսպանը եւս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ Եվրամիությունը մեծապես աջակցել է Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը՝ տրամադրելով ավելի քան  յոթ մլն եվրո, որի միջոցով է նաեւ հնարավոր եղել կազմակերպել ընտրական ողջ գործընթացը: Նա ընդգծեց, որ դա եղել է Հայաստանի կամքով, ոչ հակառակ դրան:
«Գաղտնիք չէ, որ մեր աջակցությունը ընտրական գործընթացում շատ ավելին էր, քան պարզապես ֆինանսավորումը, տեխնիկական օժանդակությունը: Մենք պատրաստ ենք շարունակել մեր աջակցությունը, բայց եթե կան թերահավատություններ կամ այլ կարծիքներ, որ սա այնքան էլ ցանկալի չէ, մենք մեծապես հարգում ենք Հայաստանի սուվերենությունը: Եթե մեր աջակցությունը ցանկալի չէ, չենք կարող ստիպել, ոչ մի բան ձեր կամքին հակառակ»,-եզրափակեց Եվրամիության պատվիրակության ղեկավարը:

The European Union is ready to continue assisting Armenia since it sees the citizens’ positive reaction to the ongoing EU actions in Armenia, Ambassador Piotr Świtalski, head of the EU Delegation to Armenia, told reporters on June 20.
EU ready to continue assisting Armenia - Ambassador Piotr Świtalski
STEPANAKERT, JUNE 20, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “I want to take this chance and thank the Armenian citizens who appreciate our work, thank you for the support. We really understand that there are many people in Armenia who believe that EU makes good job. I can say that sometimes we receive quite touching messages from citizens who generally appealed to us for assistance, but now they are showing support. This is a great impetus for me and my team. I assure you that are ready to make maximum efforts for Armenian citizens so that they will greatly benefit from our actions”, the EU Ambassador said.
Commenting on the discussion organized by the European Council on Armenia’s April 2 parliamentary election results, where he talked about a number of electoral frauds, which was followed by the statement of the Justice Minister, according to which it’s an attempt to interfere in Armenia’s internal affairs, Piotr Świtalski said he has no need for public announcements to make his message clear.
“I didn’t come here to take part in public discussion, it’s not my role, but of course, it is welcomed when a foreign observer is engaged in discussions of key issues. We need to positively react to public discussions and debates on key issues, but it’s important to follow certain elementary rules: before revealing something, be sure what has been said, watch the video again, listen to the recording, think and respect your speaker”, the EU Ambassador said, adding that he has good working relations with Armenian officials.
As for the elections, the Ambassador once again reminded that the EU greatly assisted Armenia on holding the parliamentary elections, by providing more than 7 million Euro which allowed to organize the entire electoral process. He emphasized that this has been done by Armenia’s will.
“It’s not a secret that our assistance to electoral process was much more than just a finance and technical assistance. We are ready to continue our assistance, but if there are skepticism or other opinions that this is not so desirable, we greatly respect Armenia’s sovereignty. If our assistance is not desirable, we cannot force anything against your will”, the EU Delegation chief stated.