Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Սալբերը հուլիսի սկզբին կայցելի Հայաստան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին՝ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի համակարտության գոտու իրավիճակին:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները շատ լավ գործ են անում այս բավականին դժվար միջավայրում, որտեղ բազմաթիվ են մարտահրավերները: Մենք՝ որպես Եվրամիություն, մեր աջակցությունն ենք արտահայտում Մինսկի խմբի համանախագահությանը: Մի քանի օրվա ընթացքում՝ հուլիսի սկզբին, Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Սալբերը լինելու է Հայաստանում: Նրա այցելությունն այստեղ ապացույցն է նրա, որ ԵՄ-ն մեծապես կարեւորում է եւ մտահոգ է նրանով, ինչ տեղի է ունենում այստեղ:  Մեր հիմնական դերը միջնորդների ջանքերին աջակցելն է,  բայց  պատրաստ ենք նաեւ լրացուցիչ աջակցություն ցուցաբերել խաղաղության գործընթացին, այդ թվում հակամարտությանը հաջորդող վերականգնման շրջանում»,-ընդգծեց ԵՄ ղեկավարը:
Նա իր զորակցությունը հայտնեց օրերս ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի կողմից դրսեւորված ագրեսիայի հետեւանքով զոհված զինծառայողների հարազատներին՝ շեշտելով, որ խաղաղության հաստատումը պետք է լինի տարածաշրջանի առաջնահերթություններից մեկը:
«Տխուր է, իհարկե, քանի որ խոսք է գնում մարդկային կորուստների մասին.  նրանք երիտասարդներ են, ում  ամբողջ կյանքը դեռ առջեւում էր: Ռեժիմի խախտման դեպքերը մտահոգիչ են, որովհետեւ այսպիսի խաղաղությունը կարող  է շատ փխրուն լինել. եկեք փորձենք աշխատել հանուն խաղաղության ու չկորցնենք մեր հույսը»,-եզրափակեց Պյոտր Սվիտալսկին:
Հունիսի 16-ի երեկոյան՝ ժամը 18:05-ի սահմաններում, հակառակորդը հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերից խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ՊԲ կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մահացու վիրավորումներ են ստացել ՊԲ  երեք զինծառայողներ՝ Արայիկ Ռուդիկի Մատինյանը (ծնված 1997թ.), Վիգեն Ժիրայրի Պետրոսյանը (ծնված 1997թ.) և Վարդան Ծովակի Սարգսյանը (ծնված 1997թ.):
Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հունիսի 16-ին հակառակորդի կողմից ձեռնարկված նախահարձակ գործողության արդյունքում արձանագրված մահվան ելքով դեպքերից հետո, հունիսի 17-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը հյուսիսային ուղղությամբ դիմել է հերթական սադրանքի, որի հետևանքով ժամը 09.40-ի սահմաններում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Նարեկ Տիգրանի Գասպարյանը:

EU spec. rep. for South Caucasus to visit Armenia early July
The European Union is concerned over the regional situation, Ambassador Piotr Switalski, the head of EU’s delegation to Armenia told a press conference, speaking on the situation in the Nagorno Karabakh conflict zone.
STEPANAKERT, JUNE 20, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “The OSCE Minsk Group Co-Chairs are doing a very good job in this rather difficult environment, where challenges are numerous. We, as the European Union, express our support to the Minsk Group Co-chairmanship. Within a few days, in early July, the Designated European Union Special Representative for the South Caucasus Herbert Salber will arrive in Armenia. His visit is the proof that the EU greatly highlights and is concerned about what’s happening here. Our main role is assisting the efforts of the mediators, but we are also ready to support the peace process, including in the restoration period following the conflict”, the Ambassador said.
The Ambassador extended condolences to the families of the fallen servicemen, who were killed as result of Azerbaijani aggression in the Artsakh-Azerbaijan line of contact. Switalski emphasized that establishment of peace must be one of the priorities of the region.
“It is sad, of course, because it’s about the loss of human life – they are young, whose lives were still ahead of them. Regime violation incidents are of concern, because this kind of peace can be very fragile. Let’s try to work for peace and not lose hope”, he said.
In the evening of June 16, Azerbaijani forces violated the ceasefire regime in the Artsakh line of contact. The Azerbaijani military used anti-tank grenade launchers and shelled a position of Artsakh’s forces, killing three Defense Army soldiers.
On the next day, the Azerbaijani forces made another violation, killing an Artsakhi soldier in the morning of June 17.