Ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ կապված նոր բան ակնկալելը բավականին բարդ է. Իսկանդարյան
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ կապված՝ և շփման գծում, և բանակցային գործընթացում, նոր բան ակնկալելը բավականին բարդ է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ, Կովկաս ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, հաղորդում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով, տեղի է ունենում այն, ինչ տեղի է ունենում, Ադրբեջանը նման ստրատեգիա է որդեգրել բավականին վաղուց՝ կրակել, ժամանակ առ ժամանակ ավելի մեծ ծավալի էսկալյացիա:
«Համանախագահները, միջազգային հանրությունն այն կանգնեցնելու հնարավորություն չունեն: Ընդհանրապես, քաղաքական գործիքները բավարար չեն, իսկ ֆինանսապես ազդելը դժվար է, քանի որ Ադրբեջանն ունի էներգակիրներ»,- ասաց քաղաքագետը:
Ա. Իսկանդարյանի խոսքով, ադրբեջանական քայլերին հայկական կողմը բավականին կտրուկ է արձագանքում:
«Ադրբեջանն ավելի շատ զոհեր է ունենում: Քանի որ խոսքի ազատության, գրաքննության, մամուլի հետ կապված իրավիճակն այլ է, դա էլ լուրջ չի ազդում Ադրբեջանի վրա, դրա համար տեղի է ունենում այն, ինչ տեղի է ունենում»,- նշեց նա:

Политолог: Ожидать изменений вокруг карабахского конфликта не приходится
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июня АРЦАХПРЕСС - Об этом на встрече с журналистами 26 июня заявил директор Института Кавказа,  политолог Александр Искандарян.
«Я имею в виду и собственно линию соприкосновения, и то, что происходит в переговорном процессе», - пояснил политолог, добавив при этом, что Азербайджан принял стратегию, направленную на поддержание напряженности, а временами даже будет провоцировать эскалацию конфликта.
Искандарян отметил, что ни у председателей Минской группы ОБСЕ, ни у мирового сообщества в целом, нет политических средств, чтобы повлиять на Азербайджан. Политолог объясняет это отсутствием серьезных возможностей влияния на Азербайджан экономическими средствами.
По его словам, стратегия азербайджанской стороны направлена просто на уничтожение людей, на что армянская сторона, в свою очередь, реагирует достаточно жестко. «Последнее обострение связано, наверное, с двумя вещами. Это визит Иоганна Хана в Баку. А во-вторых, у них день армии, и им нужно было что-то показать. Совладать и приостановить это чрезвычайно сложно. Я рад бы был ошибиться, но боюсь, что время от времени такие эскалации будут иметь место», - отметил Искандарян.