Շահեն Մեղրյանը հետմահու արժանացել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 24-ին այցելել է Մարտակերտի շրջանի Տոնաշեն գյուղ, որտեղ մասնակցել է արցախյան ականավոր քաղաքական եւ ռազմական գործիչ Շահեն Մեղրյանի հուշարձանի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ՝միջոցառման ժամանակ Նախագահը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության կազմակերպման գործում ունեցած բացառիկ ծառայությունների, ցուցաբերած քաջության ու անձնական արիության համար հետմահու «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչման արժանացած Շահեն Մեղրյանի որդուն հանձնել է «Ոսկե արծիվ» շքանշան: Երկրի ղեկավարը բարձր է գնահատել Շահեն Մեղրյանի դերակատարությունն Արցախի ազգային-ազատագրական պայքարում, մեր պետականաշինության գործում` նշելով, որ նրա կյանքն ու գործունեությունը հայրենիքին անձնվիրաբար ծառայելու լավագույն օրինակ է:
Նախագահ Սահակյանը հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած արիության ու անձնական խիզախության համար պարգեւներ է հանձնել նաեւ Շահումյանի ինքնապաշտպանության ջոկատի մի խումբ մարտիկների: «Արիության համար» մեդալով պարգեւատրվել է երկու հոգի, «Մարտական ծառայություն» մեդալով` վեց հոգի, որից երեքը` հետմահու:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը, ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հյուրեր Հայաստանից եւ արտերկրից:

Шаген Мегрян посмертно награжден высшим званием “Герой Арцаха”
24 октября Президент Республики Арцах Бако Саакян посетил село Тонашен Мартакертского района, где принял участие в торжественной церемонии открытия памятника известному арцахскому политическому и военному деятелю Шагену Мегряну.
Шаген Мегрян посмертно награжден  высшим званием  “Герой Арцаха”
СТЕПАНАКЕРТ, 24 ОКТЯБРЯ, АРЦАХПРЕСС-Как сообщили в главном информационном управлении аппарата президента НКР, в ходе мероприятия за исключительные заслуги, храбрость и личную отвагу, проявленные в деле организации обороны Нагорно-Карабахской Республики, Президент вручил орден "Золотой орел" сыну Шагена Мегряна, посмертно удостоившегося высшего звания "Герой Арцаха".
Глава государства высоко оценил роль Шагена Мегряна в Арцахской национально-освободительной борьбе и государственном строительстве, отметив, что его жизнь и деятельность являются лучшим примером самоотверженного служения родине. За храбрость и личную отвагу, проявленные при защите родины, Президент Саакян вручил государственные награды также группе воинов отряда самообороны Шаумяна. Медалью "За отвагу" награждены 2 человека, медалью "За боевые заслуги" - 6 человек, из коих 3 посмертно.
В мероприятии приняли участие предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, министр обороны Мовсес Акопян, представитель Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Грант Маргарян, другие должностные лица, гости из Армении и из-за рубежа.