Ղազախստանի ազգային ակադեմիական գրադարանում կբացվի հայ գրականության կենտրոն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց գրադարանի գլխավոր տնօրեն Ումիտխան Մունալբաևան, համագործակցության պատրաստակամությունը կա, ծրագրերը նախանշված են, մնում է մի քանի տեխնիկական հարցերը կարգավորել:
«Մենք պատրաստվում ենք այստեղ հայ գրականության կենտրոն բացել, ներկայացնել հայ գրականությունը: Ղազախստանում մեծ հայ համայնք է ապրում և տեղի հայերը կարող են օգտվել այդ ֆոնդից: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք մեր հայ գործընկերների հետ: Ես պատրաստ եմ հնարավորություն ստեղծել հայ ստեղծագործողների համար, որ գան այստեղ հայ համայնքի հետ հանդիպեն, իրենց գրքերը ներկայացնեն»,-ասաց Ումիտխան Մունալբաևան:
Հայաստանի ազգային գրադարանում 2016 թվականին բացվել է ղազախական գրականության կենտրոն, որը լավ հնարավորություն է գրքի միջոցով հայ ընթերցողին ներկայացնելու Ղազախստանի ձեռքբերումները և նվաճումները: Գրադարանի տնօրենը Հայաստանում եղել է և շատ տպավորված է  Մատենադարանի հնարավորություններով, այնտեղ պահվող հարուստ գրականությամբ:
«Այն բացառիկ կառույց է, մեր նախարարն ասաց, որ անհրաժեշտ է Ղազախստանում ստեղծել այդպիսի կենտրոն, իհարկե, մենք ձեզնից շատ հեռու ենք: Ես անկեղծ կլինեմ, երբ տեսա Մատենադարանն, ասացի, բրավո հայերին: Հայերը խորապես կրթված, հայրենասեր, գրականությունը գնահատող, ավանդույթները պահպանող ազգ են: Կարծում եմ, որ գրականության միջոցով  մենք երկու երկրներում ավելի շատ կներկայացնենք մեր մշակույթը, պատմությունը: Երբ ես եկա Հայաստան, ինձ թվում էր, թե ես հայերի մասին ամբողջական պատկերացում ունեմ,  այնտեղ լինելով, հասկացա, որ շատ բան պարզապես չգիտեմ: Երկու ազգերի մշակույթի, պատմության մասին փոխադարձ իմացությունը բարձր մակարդակի վրա չէ, պետք է աշխատել այդ ուղղությամբ»,-ասաց նա:
Ղազախստանի ազգային ակադեմիական գրադարանի ֆոնդում պահվում է մոտ 1.5 մլն միավոր գրականություն: Այստեղ աշխատում են պրոֆեսիոնալ գրադարանավարներ: Ի տարբերություն շատ այլ գրադարանների, այստեղ իրականացվում է գրադարանային մենջմենթ:
«Այս փորձը ես տեսել եմ արտասահմանում: Գրադարանային մենեջմենթը ենթադրում է վերլուծություն այն մասին, թե ո՞ր գրքերն են այսօր պահանջված, այսօր ինչպիսի՞նն է ընթերցողը, ի՞նչ տարիքային խումբ է ներկայացնում, ի՞նչ նախընտրություններ ունեն, ընթերցոդներն ի՞նչ կարծիք ունեն նոր տեխնոլոգիաների կիրառման մասին: Եթե դիտարկենք այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք Անգլիան, ԱՄՆ-ը, Չինաստանն են, ապա կարող ենք ասել, որ այնտեղ շատ լավ զարգացած է գրադարանային ոլորտը: Ես վերջերս Կորեայում էի, ինձ այնտեղի փորձը զարմացրեց: Երկիր, որը ստեղծում է տեխնիկա` հեռախոսներ, պլանշետներ և այլն,  այնտեղ գրադարանների մոտ հերթեր են գոյանում: Ես կարծում եմ, որ այդ ընթերցանության մշակույթը կորեացիների մեջ կա: Ես կողմնակից եմ, որ գրադարանները շատ լինեն, օրինակ, այսօր մեզ մոտ հարց է բարձրացվում, մանկական գրադարանների ստեղծման մասին: Քննարկումների արդյունքում որոշում կայացվեց, որ 2018 թվականը հայտարարվի մանկական գրականության տարի: Դա կնպաստի երեխաներին ընթերցանությանը մոտեցնելու գործընթացին»,-ավելացրեց նա:
Ակադեմիական գրադարանն ընթերցողների, գիտնականների, ուսումնասիրողների համար ստեղծել է լավագույն պայմանները: Նախ գրադարանը մեծ տեղ է հատկացնում թվայնացմանը, ակտիվ տեմպերով թվայնացվում է գրադարանում պահվող գրականությունը՝ դրանով բազմաթիվ գրքեր, բացառիկ հրատարակություններ էլեկտրոնային տարբերակով հասանելի դարձնելով ընթերցողներին:
Գրադարանում առկա են բազմաթիվ սրահներ` հագեցած  նոր տեխնոլոգիաներով, որոնք հնարավորություն են տալիս անցկացնելու բազմապիսի միջոցառումներ: Արվեստի սենյակում ընթերցողները կարող են գտնել հետաքրքիր կատարումների ձայնագրություններ` պարզապես, լսելու, վայելելու համար:
Մեկ այլ սենյակում ֆիլմեր դիտելու հնարավորություն կա: Նույնիսկ գրադարանն ունի հանգստի սենյակ, այնտեղ այնպիսի պայմաններ են, որ անձն իրեն զգա բնության գրկում: Գրադարանում գործում է յուրատեսակ վերելակ գրքերի համար, ընթերցասրահում ընթերցողը պատվիրում է գիրքը, իսկ վերելակն այն բերում հասցնում է ընթերցողին, վերջինս ստիպված չի լինում սրահներ այցելել գիրքը ստանալու համար:
Գրադարանի պաշտոնական բացումը տեղի է ունեցել 2004 թվականի հունիսի 10-ին: Գրադարանն առաջին ընթերցողներին ընդունել է 2005 թվականի սեպտեմբերի 10-ին:

В Национальной академической библиотеке Казахстана откроется центр армянской литературы
СТЕПАНАКЕРТ,  4 aвгуста АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с «Арменпресс» рассказала гендиректор этой библиотеки Умитхан Муналбаева. По ее словам, есть готовность к сотрудничеству, намечены программы, остается решить несколько технических вопросов. «Мы готовимся открыть центр армянской литературы. Хотим представить армянскую литературу. В Казахстане проживает большая армянская диаспора, ее представители смогут пользоваться фондом центра. Мы тесно сотрудничаем с армянскими коллегами я готова создать возможность для армянских литераторов, чтобы они могли приезжать сюда, встретиться с армянской общиной, представить свои творения»,- сказала сказала гендиректор Национальной академической библиотеки Казахстана Умитхан Муналбаева.
В Национальной библиотеке Армении в 2016 году открылся центр казахской литературы, который является хорошей возможностью для армянских читателей ознакомиться с достижениями Казахстана в области литературы. Гендиректор Национальной академической библиотеки Казахстана Умитхан Муналбаева побывала в Армении, здесь она была впечатлена возможностями Матенадарана, его богатствами.
«Это исключительная структура, наш министр сказал, что необходимо создать в Казахстане такой центр, хотя, конечно, мы очень далеки от вас. Скажу искренно – когда я увидела Матенадаран, сказала: «Браво, армяне!». Армяне глубоко образованный, патриотичный, ценящий литературу, хранящий традиции народ. Думаю, что через литературу мы сможем лучше представить в обеих странах нашу культуру, историю. Когда я приехала в Армению, мне казалось, что я имею полное представление об армянах, однако, побывав здесь, я поняла, что многого не знала. Взаимное представление друг о друге, о культуре и истории у обоих народов находится не на высоком уровне, надо работать в этом направлении»,- сказала она. В фондах Национальной академической библиотеки Казахстана хранится около 1.5 млн единиц литературы, здесь работают профессиональные библиографы. В отличие от многих других библиотек, здесь осуществляется библиотечный менеджмент.
«Я видела этот опыт за рубежом. Библиотечный менеджмент предполагает анализ того, какие книги сейчас востребованы, каков сегодняшний читатель, какие возрастные группы представлены, какие у них предпочтения, что думают читатели о новых технологиях. Если рассматривать такие страны как Англия, США, Китай, то можно сказать, что в них хорошо развита библиотечная отрасль. Недавно я побывала в Корее, и меня удивил тамошний опыт. В стране, которая создает самую передовую технику – телефоны, планшеты и пр., у библиотек возникают очереди. Думаю, у корейцев есть культура чтения. Я сторонница того, чтобы библиотек было много, например, сегодня у нас поднимается вопрос о создании детских библиотек. 2018 год было решено объявить годом детской литературы. Это будет способствовать пробуждению в детях любви к чтению»,- сказала она.
Национальная академическая библиотека Казахстана создала для своих читателей – ученых, исследователей, наилучшие условия. Прежде всего, в библиотеке большое место уделено оцифровке материалов, читатель получает электронный доступ к литературе, в том числе, к эксклюзивным изданиям. В библиотеке есть множество залов, насыщенных новейшими технологиями, что позволяет проводить разнообразные мероприятия. В комнате искусства читатели смогут прослушать записи разнообразных интересных исполнений – просто для души.
В другой комнате можно посмотреть фильмы; есть даже комната отдыха, где посетитель чувствует себя как бы на ладони природы. В библиотеке есть специальный элеватор для книг, который довозит до читателя заказанную им книгу, и он получает ее, не заходя в зал.