Կարեն Կարապետյանի հանգիստը պապական տանը և Արցախում 200 հա նռան այգի հիմնելու խոստումը...
Երեկ հնարավորություն ունեցա Արցախում կարճատև արձակուրդով գտնվող ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հարցազրույց անցկացնել՝ իմ թեկնածուական ատենախոսության համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել Արցախի Հանրապետության վարչապետի մամուլի քարտուղար Արտակ Բեգլարյանը:
«Հաճելի և պատվաբեր էր հյուրընկալվել Աստղաշեն գյուղում գտնվող նրա պապական տանը, որտեղ այս օրերին Կ. Կարապետյանը, իր հարազատների հետ միասին, անցկացնում էր հարաբերական հանգիստը: Այնպիսի տրամադրող միջավայր էր, որ հարցազրույցն արագորեն վերածվեց զրույցի՝ տարբեր թեմաների շուրջ՝ կառավարման մոտեցումներից ու կրթություն-գիտությունից մինչև սոցիալ-հոգեբանություն և հայկական արդի հիմնախնդիրներ: Արդյունքում ամրապնդվեց նրա մասին իմ հեռակա կարծիքը՝ որպես պարզ, անկեղծ, սրտացավ ու խորաթափանց մարդու:
Ուրախալի է տեսնել, որ նման պաշտոնյան իր արձակուրդն անցկացնում է Արցախում, հատկապես՝ իր հայրենի գյուղում: Էլ ավելի ուրախալի և ողջունելի էր, որ նա իր հանգիստը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի հետ միասին, համատեղեց կիսաշխատանքային շրջագայության հետ՝ ծանոթանալով Արցախում գործող տարբեր նախագծերի: Ավելին՝ խորհրդանշական էին երկու վարչապետների այցը Թալիշ և մոտորանավակով զբոսանքը սահմանամերձ Մատաղիսի ջրամբարում:
Ի դեպ, տեղեկացնեմ, որ երբ վարչապետները շրջագայում էին սահմանամերձ գոտիների այգիներով, Կարեն Կարապետյանի ընտանիքի կողմից խոստում եղավ, որ նրանք այդ հատվածում հիմնելու են շուրջ 200 հեկտար նռան այգի: Ինձ համար սա է իրական հայրենասիրությունն ու սրտացավությունը, երբ ճառելու փոխարեն գործում ես, այն էլ՝ խորհրդանշական տարածքներում խորհրդանշական ծառ տնկելու տեսքով»,- նշել է Արտակ Բեգլարյանը:

Armenian PM promises to plant pomegranate orchard in Artsakh
Armenian Prime Minister Karen Karapetyan and his family promised to start a pomegranate orchard of 200 hectares in the border area of Artsakh, spokesperson for Artsakh PM Artak Beglaryan wrote on Facebook.
STEPANAKERT, AUGUST 18, ARTSAKHPRESS: “I had a chance to conduct an interview for my PhD thesis with Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan while he is on brief vacation in Artsakh . It was pleasure and honor to be hosted at his grandfather’s home in Astghashen village where during those days K. Karapetyan together with his relatives was spending his vacation. The atmosphere was such that the interview quickly turned into a talk on different topics, starting from management approaches, education/science up to socio-psychology and contemporary Armenian issues. As a result my opinion of him was strengthened as an honest, hearthfelt and clever man.
It is happy to see that such official spends his vacation in Artsakh, especially in his home village. It is much more welcoming that he, together with Prime Minister Arayik Harutyunyan, combined his vacation with semi-working tour, by getting acquainted with different projects in Artsakh. The visit of the two Prime Ministers to Talish and the trip via water scooter in the reservoir of bordering Mataghis were much more symbolic.
I would like to inform that when the PMs were touring the gardens of the bordering zones, Karen Karapetyan’s family promised to establish over 200 hectares pomegranate orchard in that part. For me this is true patriotism and concern, when you act instead of talking, in the form of planting a symbolic tree in symbolic areas”, Beglaryan said.