Երեկ Աթենքում մեկնարկել է պատանիների ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությունը:
Հունահռոմեական ըմբշամարտի 50 կգ քաշային կարգում Հայաստանի ներկայացուցիչ Հայկ Ասատրյանն այսօր կպայքարի բրոնզե մեդալի համար:
63 կգ Շանթ Խաչատրյանը դուրս է մնացել մեդալի համար պայքարից: Խաչատրյանը հիանալի գոտեմարտեր է անցկացրել որակավորման փուլում և 1/8 եզրափակչում: Սակայն, քառորդ եզրափակչում Շանթը զիջել է Ռուսաստանի ներկայացուցչին:
Այսօր հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականից կմեկնարկեն Սարգիս Թադևոսյանը (69 կգ), Դավիթ Պողոսյանը (76 կգ) և Տիգրան Համբարձումյանը (85 կգ):
Մեր երեք պատանիներն էլ կսկսեն որակավորման փուլից: Թադևոսյանը կմրցի բուլղարացի Սպաս Գովեդարովի, Պողոսյանը՝ վրացի Գիորգի Ծոփուրաշվիլիի, իսկ Համբարձումյանը՝ ադրբեջանցի Լաչին Վալիևի հետ:
Մրցումներն անցկացվում են երկու օր կշեռքով. առաջին օրը՝ մաքուր քաշ, երկրորդ օրը, ովքեր պայքարում են մեդալների համար՝ երկու կիլոգրամ ավելի լինելու իրավունքով:

Чемпионат мира в Афинах: юный борец из Армении Айк Асатрян поборется за бронзовую медаль
В Афинах 4 сентября стартовал Чемпионат мира по борьбе среди юношей. В греко-римской борьбе представитель Армении Айк Асатрян (50 кг) сегодня поборется за бронзовую медаль.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 сентября АРЦАХПРЕСС - Как передает пресс-служба Национального Олимпийского комитета Армении (НОКА), Шант Хачатрян (63 кг) выбыл из борьбы за медали. Хачатрян провел великолепные поединки в квалификационном раунде и 1/8 финала. Однако в четвертьфинале Шант уступил представителю России.
Сегодня в сборной Армении по греко-римской борьбе стартуют Саркис Тадевосян (69 кг), Давид Погосян (76 кг) и Тигран Амбарцумян (85 кг).
Все три армянских борца начнут с квалификационного раунда. Тадевосян встретится с болгарином Спасом Говедаровым, Погосян – с грузином Георгием Цопурашвили, а Амбарцумян – с азербайджанцем Лачином Валиевым.
Соревнования проводятся с двухдневным взвешиванием. В первый день – чистый вес. Во второй день взвешиваются те, кто борется за медали, с допуском двух лишних килограмм.