Մարտունու Մոնթե Մելքոնյանի անվան մանկապարտեզում կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում
Մարտունու Մոնթե Մելքոնյանի անվան մանկապարտեզում ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին սկսվել են կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում մանկապարտեզի շենքի շինարարական աշխատանքներն իրականացնող «Հայր և որդի Մուսայելյաններ» ՍՊԸ տնօրեն Արթուր Մուսայելյանը ասել է, որ մեկ տարի առաջ ամբողջովին վերանորոգվել է մանկապարտեզի տանիքը, իսկ այժմ ընթացքի մեջ են ներքին հարդարման աշխատանքները:
«Փոխվում են պատուհանները, դռները, հատակները, կատարվում է սալիկապատում»,- նշել է Ա. Մուսայելյանը և ավելացրել, մանկապարտեզի վերանորոգումից հետո փոխվելու է ջեռուցման համակարգը:
Նախկինում ձմեռային տաքացումն իրականացվում էր վառարանների միջոցով, իսկ հիմա, Ա. Մուսայելյանի տեղեկացմամբ, կառուցվելու է փայտի գործարկմամբ նոր կաթսայատուն: Շուրջ 200 երեխայի համար նախատեսված մանկապարտեզի շենքի միայն մի մասում են ներկայումս կատարվում վերանորոգման աշխատանքներ: «Աշխատանքների առաջին փուլն ավարտելու ենք մինչև տարվա վերջ, որից հետո երեխաները տեղափոխվելու են վերանորոգված մաս, իսկ ընդհանուր շինարարական աշխատանքներն ավարտվելու են 2018 թվականին»,- նշել է Ա. Մուսայելյանը և հավելել, որ աշխատանքներին ներգրավված է 10 բանվոր:
Ա. Մուսայելյանը նշել է նաև, որ մանկապարտեզի վերանորոգման աշխատանքներն իրականացվում են պետական և բարեգործական միջոցներով: «Պետական ֆինանսավորումից բացի, ծրագրին աջակցում է նաև ռուսաստանաբանակ բարերար Վլադիմիր Ավագյանը»,- ասել է շինարարը:

Капитально ремонтируется детский сад имени Монтэ Мелконяна
В сентябре текущего года в детском саду имени Героя Арцаха Монте Мелконяна г. Мартуни начались ремонтные работы.
СТЕПАНАКЕРТ,  19 сентября АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» директор осуществляющего ремонт ООО «Отец и сын Мусаеляны»  Артур Мусаелян сообщил, что год назад была полностью заменена крыша детского сада, а на данный момент продолжаются внутренние отделочные работы.
«Заменяются окна, двери, полы, осуществляются облицовочные работы», –  отметил А. Мусаелян, добавив, что после реконструкции детского сада будет заменена система отопления.
Если раньше в зимний период помещение отапливалось с помощью печек, то после ремонта, по словам А.Мусаеляна, будет построена новая котельная на дровах.
В настоящее время ремонтные работы ведутся  лишь в одной части  200-местного детского сада. «К концу года закончим первый этап работ, после чего дети будут переведены в уже отремонтированную часть здания, а общие строительные работы будут завершены в 2018 году», –  сказал  А. Мусаелян, заметив, что на объекте задействовано 10 работников.
Мусаелян также отметил, что ремонт детского сада осуществляется на государственные и благотворительные средства. «Помимо государственного финансирования реализации программы содействует  также благотворитель Владимир Авакян», – сообщил строитель.