Իրանը Թրամփից ներողություն է պահանջել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ շրջանակում լրագրողներին ասել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին՝ մեկնաբանելով նախօրեին հնչած Թրամփի ելույթը։
Պատասխանելով այն հարցին, արդյոք նա կհանդիպի Թրամփի վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ, Ռոհանին ասել է, որ Իրանը ԱՄՆ-ի հետ մի քանի տարի բանակցել է, իսկ հիմա Վաշինգթոնը սպառնում է դուրս գալ իրանական միջուկային ծրագրի մասին հանաձայնագրի, ինչի կապակցությամբ ինքն այլեւս բանակցությունների համար որեւէ պատճառ չի տեսնում։ «Նախեւառաջ Թրամփը պետք է ներողություն խնդրի։ Երեկ նա վիրավորել է ամբողջ իրանցի ժողովրդին ու պետք է ներողություն խնդրի»,- նշել է Ռոհանին։
Նրա խոսքով՝ ցանկացած երկիր, որը կխախտի իրանական միջուկային ծրագրի մասին համաձայնագիրը, կընտրի մեկուսացման ուղին, քանի որ դա երկկողմանի համաձայնագիր չէ ու այն վճռորոշ դեր է կատարում համաշխարհային ու տարածաշրջանային անվտանգության հարցում։ Համաձայնագրից դուրս գալը կլինի խայտառակություն, եթե ԱՄՆ-ն հրաժարվի դրանից, ապա ամերիկյան ժողովուրդը, ամբողջ աշխարհը չի աջակցի այդ քայլը։
Ռոհանին նշել է, որ իրադարձությունների նման զարգացման դեպքում Իրանը համապատասխան քայլեր կձեռնարկի։ «Եթե ԱՄՆ-ն համարում է, որ համաձայնագրի խախտումը կավելացնի ճնշումն Իրանի վրա, նա սխալվում է։ Մենք իրադարձությունների տարբեր զարգացումների համար բազմաթիվ տարբերակներ ունենք»,- նշել է նա՝ շեշտելով, որ Իրանը չի համաձայնի նաեւ համաձայնագրի փոփոխություններին, ինչպես նաեւ որեւէ պայմանի, որպեսզի ԱՄՆ-ն դուրս չգա դրանից։

Иран потребовал у Трампа извинений
СТЕПАНАКЕРТ, 21 сентября АРЦАХПРЕСС - Об этом журналистам в Нью-Йорке на полях ГА ООН заявил президент Ирана Хасан Роухани, комментируя выступление Трампа накануне.
Отвечая на вопрос, встретится ли он с представителями администрации Трампа, Роухани отметил, что Иран вел переговоры с США в течение нескольких лет, теперь же Вашингтон угрожает выйти из соглашения по иранской ядерной программе, в связи с чем он не видит причины для переговоров. «Прежде всего Трамп должен извиниться. Вчера он оскорбил иранский народ и должен принести извинения», - отметил Роухани, передает Irna.
По его словам, любая страна, которая нарушит соглашение по иранской ядерной программе, выберет путь изоляции, так как это не двустороннее соглашение, и оно играет решающую роль в вопросе глобальной и региональной безопасности. Выход из соглашения станет позором, если США откажутся от него, то американский народ, союзники США и Европа не поддержат этот шаг.
Роухани отметил, что в случае такого развития событий Иран предпримет соответствующие меры. «Если США считают, что нарушение соглашения увеличит давление на Иран, они ошибаются. У нас много вариантов для разного развития событий», - отметил он, подчеркнув, что Иран не согласится на изменения в соглашении, как и на какие-либо условия, чтобы США не выходили из него.