Փորձագետ. Ադրբեջանի կողմից «Պոլոնեզ» ՀԿՌՀ-ի գնումը չի կարող համարժեք լինել հայկական «Իսկանդերին»
«Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ (ՀԿՌՀ ) ձեռք բերելու Ադրբեջանի մտադրության մասին տեղեկությունը վաղուց է շրջանառվում, եւ բնավ նորություն չէ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտարարել է ռազմական փորձագետ Արկադի Գրիգորյանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում շրջանառվող Բելառուսի պաշտպանության նախարարի այցի «մանրամասները» եւ ենթադրվող սպառազինումների գնումը:
«Սկսենք նրանից, որ ՀԿՌՀ-ն չկառավարվող հրթիռների շարքին է դասվում, որ ավելի շուտ քաղաքացիական բնակչության խոցման համար է նախատեսված, ոչ թե բանակի: «Իսկանդերները» իրենցից ներկայացնում են դիպուկ սպառազինություն եւ նախատեսված են կոնկրետ նպատակի եւ օբյեկտի խոցման համար: Այդ պատճառով համեմատել, առավել եւս խոսել սպառազինությունների հավասարազորության, բալանսի պահպանման մասին անտեղի է», - նշել է Արկադի Գրիգորյանը:
Փորձագետի խոսքով՝ Ադրբեջանը «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի բավական պատկառելի հավաքածու ունի, հիմա նաեւ՝ «Պոլոնեզների». Ինչպես նկատել է Արկադի Գրիգորյանը, Ալիեւը չի էլ թաքցնում, որ նրան ավելի մեծ թվով ՀԿՌՀ-եր են պետք Հայաստանի քաղաքացիական բնակչության շրջանում մեծ կորուստներ պատճառելու համար: Մոտ 100 հազարանոց ադրբեջանական բանակի համար մեծ հեռահարության համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի քանակը ռեկորդային է, նշել է Գրիգորյանը:
«Հայաստանի կողմից «Իսկանդերի» ձեռքբերումը պատասխան քայլ էր Ադրբեջանի կառավարության գործողություններին: Այդ պատճառով Հայաստանի սպառազինություններում մեծ թվով համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր երբեք չեն եղել, որովհետեւ հայկական կողմը չի ձգտում քաղաքացիական բնակչությանը մեծ վնաս հասցնել, այլ նախընտրում է գերճշգրիտ նշանառություն սպառազինություն», - ընդգծել է փորձագետը:

Эксперт: Закупка Азербайджаном РСЗО «Полонез» не может быть равноценной армянским «Искандерам»
Информация о намерении Азербайджана закупить РСЗО «Полонез» муссируется давно, и отнюдь не является «новостью».
СТЕПАНАКЕРТ, 12 октября АРЦАХПРЕСС Об этом заявил военный эксперт Аркадий Григорян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.amмуссируемые в азербайджанских СМИ «подробности» визита министра обороны этой страны в Беларусь и комментарии к предполагаемым закупкам вооружения.
«Начнем с того, что РСЗО, относясь к неуправляемым ракетам, предназначены для поражения скорее гражданского населения, а не армии. «Искандеры» представляют собой точное вооружение и предназначены для поражения конкретных целей и объектов. Поэтому сравнивать, а тем более говорить о равноценности вооружения, поддержании баланса, говорить неуместно», - отметил Аркадий Григорян.
По словам эксперта, у Азербайджана уже набралась солидная коллекция РСЗО – «Смерчи», «Касирга», теперь еще и «Полонезы». Как отметил Аркадий Григорян, Алиев и не скрывает, что большое число РСЗО ему нужно для нанесения больших потерь среди гражданского населения Армении. Для примерно 100-тысячной армии Азербайджана количество РСЗО большого диаметра просто рекордное, отметил Григорян.
«Приобретение Арменией «Искандеров» является ответным шагом на действия руководства Азербайджана. По этой же причине у Армении никогда не было на вооружении большого числа РСЗО – потому, что армянская сторона не стремится к нанесению большого урона гражданскому населению, но предпочитает высокоточное вооружение», -  подчеркнул эксперт.