Տարեկան մոտ 25 մլն մարդ կլիմայի պատճառով փախստական է դառնում
Աշխարհում տարեկան մոտ 25 մլն մարդ կլիմայի բացասական փոփոխությունների պատճառով ստիպված է լքել այն երկրները, որտեղ ապրում է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս ցուցանիշը մոտ 3 անգամ գերազանցում է այն մարդկանց թիվը, որոնք  ռազմական գործողությունների կամ քաղաքական հետապնդումների պատճառով փախստական են դարձել: Այս մասին Բոննում ՄԱԿ Կլիմայի համաժողովի շրջանակներում հայտնել է ՄԱԿ Գերագույն հանձնակատարի փախստականների հարցերով վարչությունը, հաղորդում է DW-ն:
Այն ընդգծել է, որ այս վիճակագրական տվյալները կլիմայական փախստականների միայն մի մասին են ընդգրկում: Օրինակ՝ նրանց, ովքեր անսպասելի երեւույթների պատճառով ինչպիսին են ջրհեղեները կամ փոթորիկները, հեռեացել են հայրենի երկրից: Իսկ երաշտից փրկվածների մասին ճշգրիտ տվյալներ հայտնի չեն:

Annually about 25 million people throughout the world are forced to leave their countries due to negative climate changes.
Annually about 25 million people become refugees due to negative climate changes
STEPANAKERT, NOVEMBER 8, ARTSAKHPRESS:This indicator approximately three times higher than the number of people who became refugees due to military actions or political persecutions, the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) informed within the United Nations Climate Conference in Bonn, DW reported.
It was stressed that these statistics cover only a part of climate refugees, for example, those who left their home country due to sudden disasters such as floods or hurricanes. Meanwhile, there are no precise data on the number of those who were forced to flee because of droughts.